Staburags.lv ARHĪVS

Piemineklis cilvēka darbam

Piemineklis cilvēka darbam

Pļaviņu biedrībai “Kopsolis” septembris ir notikumiem bagāts mēnesis, jo neilgā laikā  pabeigts vēl viens projekts — “Pļaviņu novada plostnieku mantojums”. Tas veltīts vēsturei un cilvēku darbam. 

Garāmbraucēji jau ievērojuši, ka Pļaviņās, Daugavas krastā iepretī Kaļķu ielai, izvietota ekspozīcija ar informatīviem stendiem un simbolisku plosta daļu jeb pleni, kādi reiz piepildīja upi, lai pludinātu baļķus uz Rīgu. Tas ir neliels ieskats Daugavas plostnieku, kuru darbs jau sen ir pagātnē, ikdienā. Biedrības “Kopsolis” valdes locekle Iveta Krastiņa stāsta, ka plostnieku laiks sendienās bija nozīmīgs Pļaviņām un apkārtējiem pagastiem. Viņu atstātais mantojums ir jāpopularizē. Tāpēc radās šis projekts, ko finansiāli atbalstīja biedrība “Daugavas savienība” un Pļaviņu novada dome.
— Šobrīd plostnieki lielākoties uz mums noraugās no mākoņa maliņas, tāpēc pastāstīt  par plostiem un darbu uz tiem varēja vien kāda plostnieka meita, sieva vai māsa. Paldies cilvēkiem par atsaucību, kuri meklēja savos albumos fotogrāfijas un citas liecības un pastāstīja par to. Daudz kas ir apzināts, un intervijas jāturpina. Daugavas krastā izvietotajos informatīvajos stendos ir tikai neliela daļa savāktā, pārējais glabāsies Pļaviņu novada muzejā, — stāsta Iveta Krastiņa.
Pļaviņietei Vilmai Servutei plostnieks bijis gan tēvs Jēkabs, gan brālis Jānis. Tēvs  pratis plostus virzīt pat pa viskrāčainākajām upes vietām. 
— Pati līdzās plostiem augu no bērnu dienām. Kad tēvs devās ceļā, mēs, bērni, parasti skrējām gar krastu un saucām, ko lai viņš atved no Rīgas. Protams, visvairāk kārojām konfektes un citus saldumus. Kad tēvs atgriezās mājās ar auduma maisu plecos, tajā visiem bija dāvanas. Brālis savulaik pierakstīja daudz atmiņu par to laiku un Pļaviņām. Kad Daugavu applūdināja, daļa vēsturisko liecību zuda, — atmiņās dalās Vilmas kundze.
Pļaviņu katoļu draudzes priesteris Ingars Stepkāns, kurš deva šai vietai svētību, atzina, ka šī ekspozīcija ir ievērojama kā piemineklis darbam.
DAĻA VĒSTURES. Par plostnieku dzīvi daudz zināja stāstīt arī pļaviņiete Ruta Baginska (no labās). Līdzās — Iveta Krastiņa.