Greizsirdīgas ragaines
Neretas pagasta “Brangaļos” saimnieko Vija Joele. Viņa pievērsusies kazkopībai, jo kazas piens ir ļoti veselīgs, turklāt paši dzīvnieki ir pieticīgi un barības ziņā neizvēlīgi.
Joeļu ģimene ir rīdzinieki. “Brangaļus” sākumā plānojuši kā vasarnīcu, taču, degvielai kļūstot dārgākai, uz laukiem pārcēlušies pavisam. Sākumā turējuši govis, taču pirms diviem gadiem nolēmuši izmēģināt audzēt kazas.
— Kazas pirkām viņu vērtīgā piena dēļ. Man bija veselības problēmas, kuras, dzerot kazas pienu, izdevās veiksmīgi novērst. Ļoti sāpēja kauli un locītavas. Nu par šīm sāpēm jau gandrīz aizmirsts, — stāsta Vija Joele.
— Pirms diviem gadiem nopirkām pirmos divus kazlēnus. Viņi mums sagādāja daudz jauku brīžu. Abi bija lieli nebēdņi, mēdza visur kāpelēt, pat pa trepēm un uz pagraba jumta. Šobrīd mums ir jau desmit kazu. Viņas mēdz apgrauzt visu, kas aug pie mājas, pat puķes, tomēr ir ļoti mīlīgas un saprotošas. Kā var dusmoties uz ragainītēm, kad viņas tevī veras savām lielajām acīm.? Mazie kazlēni tā vien trinas ap kājām, tiklīdz ieeju kūtī, un prasa kādu kārumu.
Vairākas kazas drīz būs slaucamas, un pēc atnešanās ganāmpulks kļūs vēl lielāks. Lai ierobežotu ganību teritoriju, paredzēts ierīkot elektrisko ganu. Žoga ierīkošana ir pārāk dārga.
“Brangaļos” ir 48 hektāri zemes. Tik daudz lopbarības sagatavošanai un ganībām nevajag, tāpēc daļu zemes plāno apmežot.
— Kazām ziemā ļoti garšo zaru slotiņas, — stāsta saimniece. — Tās gatavojam lielā daudzumā. Žāvēšanas laikā slotiņas nedaudz apsāla, tad tās kazām garšo vēl vairāk, kā arī labāk glabājas. Kazas nav izvēlīgas. Viņām garšo augi, kas mūsu izpratnē nemaz nav tā labākā lopbarība: dadži, vībotnes, nātres. Šajos augos ir daudz vērtīgu vielu, un kazas to jūt. Arī ziemā katru dienu viņām ļaujam staigāt pa ganībām. Kazas svaigā gaisā izkustas un ir daudz veselīgākas. Arī pienam tad nav piegaršas.
Pienu pirms lietošanas uzkarsējam, jo vasarā dzīvniekiem laiku pa laikam piesūcas kāda ērce. Nav dzirdēts, ka šajā apkaimē kāds būtu saslimis ar ērču encefalītu, taču uzmanīties tomēr vajag. Paši esam vakcinējušies pret šo slimību. Pienu dzeram paši un piedāvājam neretiešiem.
No kazas piena ļoti grūti atdalīt krējumu. Arī biezpienu pagatavot nav viegli, tāpēc biezpiena gatavošanas laikā kazas pienam nedaudz pievienojam govs pienu. Tad darboties ir vieglāk.
Saimniece stāsta, ka viņas kazas ir greizsirdīgas. Katra vēlas būt saimniecei mīļākā. Viņu vidū valda arī noteikta hierarhija. Vispirms paēd bara vadone, tikai pēc tam — pārējās.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra