Staburags.lv ARHĪVS

Pa Latgales atbrīvošanas cīņu takām

Evita Apiņa

2008. gada 23. janvāris 18:29

1515
Pa Latgales atbrīvošanas cīņu takām

Zemessardzes 55. kājnieku bataljona 10 zemessargu un četri profesionālā dienesta karavīri no Aizkraukles rajona piedalījās 15 kilometru garā militarizētā pārgājienā pa 1920. gada atbrīvošanas cīņu vietām Latgalē.

Pavisam pārgājienā devās ap simts 2. zemessardzes novada profesionālā dienesta karavīru, zemessargu un jaunsargu, kā arī Atašienes un Rudzātu pagasta skolēni, skolotāji un iedzīvotāji.

Šogad apritēs 90 gadu kopš Latvijas Republikas proklamēšanas un pēc diviem gadiem — 90 gadu kopš Latgales atbrīvošanas, tāpēc 2. zemessardzes novads nolēma dibināt jaunu tradīciju — katru gadu pamatīgāk iepazīt kādu no Latvijas atbrīvošanas cīņu vietām, lai atminētos vēsturiskos notikumus un par tiem ieinteresētos arī skolēni un vietējie iedzīvotāji.

Šogad zemessargi devās pārgājienā pa apvidu, kur 1920. gadā naktī uz 9. janvāri uzbrukumam virzījās 2. Ventspils kājnieku pulka 1. bataljons.
Profesionālā dienesta karavīri pārgājienā devās pilnā ekipējumā — lai bērniem un apkārtējo pagastu iedzīvotājiem rastos spilgtāks priekšstats par to, kā tas varēja būt 1920. gadā, kad pa šīm takām uzbrukumā devās karavīri.

Pārgājiens sākās Jēkabpils rajona Atašienes pagasta „Upmaļos”, un tā galamērķis bija Preiļu rajona Rudzātu pagastā, pie Ošas upes, „Punduru” tilta tuvumā. Tur “karotāji” iestiprinājās ar zemessardzes 35. kājnieku bataljona lauka virtuvē gatavotajām pusdienām, cepa desiņas un dzēra karstu tēju. Kopā ar zemessargiem pārgājienā devās arī abu pagastu priekšsēdētāji — Oļģerts Stalidzāns un Jānis Zeps.

Nākamā gada janvārī zemessargi iepazīs Latgales Partizānu pulka kaujas vietas Balvu rajonā.