Staburags.lv ARHĪVS

Divvaldības Krievijā nebūs

2008. gada 25. marts 13:51

318
Divvaldības Krievijā nebūs

Jaunievēlētais Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs ir pārliecināts, ka viņa sadarbība ar Vladimiru Putinu, kurš piekritis vadīt valdību pēc aiziešanas no prezidenta amata, neradīs divvaldību. Tā viņš paziņojis intervijā britu laikrakstam "Financial Times'".

Medvedevs teica, ka Krievijas konstitūcijā precīzi nodalītas prezidenta un valdības pilnvaras. "Citiem vārdiem sakot, viss ir vienkārši," viņš teica "Krievija ir prezidentāla republika ar spēcīgu izpildvaru."

Medvedevs novērtēja Putinu kā efektīvu vadītāju, kurš var un ir gatavs strādāt arī turpmāk, lai Krievijas attīstība turpinātos pa ceļu, kas tika noteikts pirms astoņiem gadiem. "Tāpēc arī tika izveidots šis tandēms vai saikne starp prezidenta amata kandidātu, proti, mani un Krievijas prezidentu kā iespējamo nākamo premjerministru," piebilda ievēlētais prezidents. "Un es esmu pārliecināts, ka šāda saikne, šāds tandēms parādīs savu absolūto efektivitāti."

Medevedevs uzskata, ka daudzi pasaules līderi var mācīties no Putina. Atbildot uz jautājumu, ko viņš pats mācījies no viņa, Medvedevs atgādināja, ka viņi strādā kopā vairāk nekā 17 gadus. "Ziniet, kas mani no paša sākuma pārsteidza? Tas, ka viņš ļoti rūpīgi izturas pret informāciju un cenšas maksimāli iedziļināties jebkurā problēmā, ar kuru saduras (un sadūrās jau tajā laikā), un pieņem lēmumus tikai pēc šādas kompleksas analīzes," teica jaunievēlētais prezidents. "Uzskatu, ka tas ir ļoti svarīgi ikvienam vadītājam, vēl jo vairāk prezidentam. Un te daudzi līderi var mācīties no prezidenta Putina. Ikvienam līderim, ikvienam vadītājam maksimāli rūpīgi jāizpēta jautājums un pēc tam, kad lēmums ir pieņemts, tikpat intensīvi tas jāizpilda. Putinam piemīt visas šīs īpašības, un tieši tāpēc viņš ir tik populārs un efektīvs līderis."

Pēc viņa teiktā, viņu un Putinu, kurš piekritis kļūt par premjerministru pēc prezidenta pilnvaru beigām šā gada maijā, saista biedriskas, uzticības pilnas attiecības. Medvedevs uzskata, ka "vienīgi tā var risināt grūtos uzdevumus, kas izvirzīti Krievijas valstij un sabiedrībai".

Medvedevs arī apstrīdēja apgalvojumu, ka Krievija neesot piemērota demokrātijai un universālās vispārcilvēciskās vērtības tajā nevarot darboties. "Pastāv (...) galējība, kad gan ārvalstu, gan Krievijas analītiķi apgalvo, ka Krievija vispār nesot piemērota demokrātijai, tā neesot tās attīstības ceļš, nekādas universālās vispārcilvēciskās vērtības Krievijā nevarot darboties," viņš teica. Medvedevs paziņoja, ka Krievija ir Eiropas valsts un "absolūti spējīga attīstīties kopā ar citām valstīm".

"Es uzskatu, ka mums ir visas iespējas būvēt attīstītu demokrātisku sabiedrību un pilnvērtīgu demokrātisku valsti," sacīja Medvedevs. Vienlaikus viņš teica, ka demokrātijas interpretēšanā ir bīstamas galējības, piemēram, izpratne ārpus vēstures, ārpus teritorijas par to, kā demokrātiju var īstenot tajā vai citā valstī."

"Katra demokrātija ir vēsturiska un nacionāla. Un Lielbritānijas demokrātija, kas radās, teiksim, nerakstītās konstitūcijas laikmetā, zināmā mērā atšķiras no demokrātijas, kas pastāv XXI gadsimta sākumā," viņš teica. "Mūsu demokrātija ir pavisam jauna, burtiski divdesmit gadus veca. Tā ir iznācis, ka pirms tam Krievijā vienkārši nebija demokrātijas - ne cara laikos, ne, protams, padomju varas periodā. Un mums tas jāņem vērā mūsu ikdienas demokrātiskajā praksē."

Uz avīzes korespondenta lūgumu raksturot sevi kā demokrātu, Medvedevs atbildēja: "Es aizstāvu demokrātiskās vērtības tādā formā, kādā tās cilvēce izstrādājusi pēdējo simts gadu laikā. Tās vai citas amatpersonas vai politiķa demokrātiskuma, liberālisma vai konservatīvisma pakāpi lai nosaka citi."