Staburags.lv ARHĪVS

Brūču ārstēšana

Margarita Celmiņa

2008. gada 9. aprīlis 17:35

3059
Brūču ārstēšana

Neviens nav pasargāts no traumām vai operācijām, kuru rezultātā gūstam brūces. Tās ārstējot, jāņem vērā vairāki faktori.

— Brūces cilvēki gūst pēc operācijām, traumām un pat no mazām skrambām, kuras, ja  nepievērš tām uzmanību, nereti iekaist un rada sarežģījumus to sadziedēšanā, — saka Aizkraukles slimnīcas traumatoloģijas nodaļas vadītājs traumatologs — ortopēds Pēteris Turkopuls.

Ārsts atzīst, ka brūču sadziedēšanā būtiski vairāki faktori. Piemēram, kāda ir pacienta personīgā higiēna, gadoties, ka pirms operācijas slimnieks vispirms pamatīgi jānomazgā. Ja šāds slimnieks, teiksim, bezpajumtnieks, gūst traumu un jāoperē nekavējoties, brūces dzīšanu ietekmēs gan ādas tīrība, gan viņa veselība kopumā. Ja organisms ir novājināts, bet cilvēks lieto alkoholu un smēķē, protams, rētas dzīs lēnāk. Pēc operācijām rētas lēnāk dzīst arī gados vecākiem cilvēkiem, turpretī jaunajiem šis process norisinās ātrāk.

— Vairāk nekā 35 gadus operēju slimniekus un zinu, ka izveseļošanos un brūču dzīšanu veicina arī slimnieka aprūpe — tuvinieku un draugu mīlestība un labas emocijas. Ja pacients ir depresīvs un nomākts, viss norisinās daudz ilgāk, — teic Pēteris Turkopuls.
Viņš uzskata, ka brūču dzīšana ir atkarīga  arī no gadalaika. Tautas ticējumi vēsta, ka rētas slikti dzīst sulu mēnesī vai rudenī, lapu biršanas laikā, bet ārstu uzskati ir citādi. Viņi atzīst, ka operācijas vislabāk veikt tieši rudenī, kad cilvēki vasaras saulē nostiprinājuši organismu un ēduši vitamīniem bagātu barību.

— Lai no sīkām skrambiņām neizveidotos iekaisums, mājās jābūt rētas dezinficējošajiem līdzekļiem, un ievainotā vieta atbilstoši jāapkopj. Svarīgi, lai cietušais būtu saņēmis vakcīnu pret stingumkrampjiem, citādi arī maza rētiņa var radīt lielas problēmas, — atzīst traumatologs Pēteris Turkopuls.