Staburags.lv ARHĪVS

Pie pacientiem — ar zobārsta krēslu

Margarita Celmiņa

2008. gada 28. aprīlis 17:30

3033
Pie pacientiem — ar zobārsta krēslu

Aizkrauklē notika zobārstu konference par mutes veselības saglabāšanu Zemgales reģionā. Mutes veselības centra (MVC) speciālisti dalījās pieredzē par bērnu zobārstniecību Aizkraukles, Ogres, Bauskas, Jēkabpils, Dobeles rajonā, Jelgavas pilsētā un rajonā. Zobārsti uzsvēra, ka zobārsta pakalpojumi bērniem un jauniešiem jāapmaksā valstij un jārada iespējas tos izmantot. Patlaban diemžēl ne visur tas iespējams.

Zemgales MVC dibināts 2007. gada 26. aprīlī, un to vada zobārste Mirdza Lazda, bet centra reģionālo projektu vadītāja ir Aizkraukles zobārste Kaija Vizule. Aizkraukles rajonā mutes veselības veicināšanas darbu veic higiēniste Benita Rūrāne. Vizules kundze MVC darbību koordinē ne tikai Aizkraukles, bet arī Ogres un Jēkabpils rajonā.

Ražīgs gads

— Strādājam pirmo gadu, bet šajā laikā ir būts gandrīz visos Aizkraukles rajona bērnudārzos, kur mazajiem ne tikai stāstījām par pareizu zobu kopšanu, bet arī pārbaudījām viņu zobiņus. Vairāk nekā 200 skolēniem zobus pārbaudījām arī Zalves, Sproģu, Pilskalnes un Sunākstes pamatskolā, — informē Kaija Vizule.

Viņa stāsta arī par to, ka Aizkraukles rajonā no šīgada sākuma veiktas padziļinātās profilaktiskās zobu apskates 11 un 12 gadus veciem bērniem. Lai iegūtu precīzu statistisko informāciju par pusaudžu zobu veselību, apskatīts ap 300 bērnu.

Vizules kundze ir gandarīta, ka aprīļa sākumā rajonā darbojās mobilais zobārstniecības autobuss. Tajā bērnus pieņēma zobārste Rita Opincāne un viņas palīdze Edīte Zālīte. Divas nedēļas “busiņā” viņas ārstēja zobus 48 skolēniem Zalves un Sproģu pamatskolā. Patlaban autobuss ir Jēkabpils rajona nomaļajās skolās, bet maijā tas atgriezīsies Aizkraukles rajonā, un zobārstes dosies pie Neretas vidusskolas un Pilskalnes pamatskolas bērniem.

Kaija Vizule atzīst, ka MVC darbā ir arī problēmas — nav nokārtotas juridiskās formalitātes, lai zobārstes bez sarežģījumiem varētu strādāt skolās un bērnudārzos. Radušās arī nesaskaņas ar Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru (VOAVA) par zobu “busiņā” strādājošo darba samaksu.

Zobārstiem liela slodze

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas zobārstniecības un sejas ķirurģijas centra vadītājs ārsts Andis Paeglītis konferencē runāja par zobārstniecības aprūpes stratēģiju zobu veselības saglabāšanā un pakalpojumu iespējām.

— Esmu gandarīts par MVC pirmajā darbības gadā veikto Zemgales reģionā. Ļoti labs risinājums ir mobilais autobuss tādās vietās, kur zobārstu nav, — priecājas Paeglīša kungs.

— Ir pārmaiņu laiks ne tikai zobārstniecībā un tādā lielā slimnīcā kā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas zobārstniecības un sejas ķirurģijas centrs, bet arī daudzviet Latvijas novados. Īpaši tur, kur trūkst zobārstu un nokļūšana pie šiem speciālistiem gan darbdienās, gan brīvdienās ir problemātiska. Zobu ārstēšana jānodrošina arī sociālajās iestādēs un invalīdiem, kuri paši zobārstu apmeklēt nevar. Zinu, ka zobārstiem ir liela slodze, piemēram, sniedzot pirmo zobu ārstēšanas palīdzību arī bez iepriekšēja pieraksta, taču diemžēl zobārstu Latvijā nepietiek, tāpēc arī visi strādājošie ir ļoti noslogoti.

Es uzskatu, ka par bērnu mutes veselību vispirms jārūpējas vecākiem un jau laikus jāizvēlas savs zobārsts, pie kura ārstēties. Ja ir transporta grūtības, talkā jānāk pašvaldības sociālajam dienestam.

Visnotaļ jāatbalsta mobilās zobārstniecības autobusos strādājošie zobārsti. Šajos autobusos ir viss, kas nepieciešams modernā zobārstniecības kabinetā — iekārta un ārstniecības ierīces. Ļoti labi, ka “busiņos” strādājošās ārstes bērniem māca arī, kā kopt zobus. Mūsdienās, saliekot medikamentus īpašā somā un paņemot arī saliekamo krēslu, pacientu var apmeklēt kaut piektajā stāvā. Tik efektīvas ir šīs pārvietojamās iekārtas, un būtu labi, ja tādu mums katru gadu būtu vairāk, — teica Andis Paeglītis.

Jāsaudzē no pirmā dzīves gada

Ļoti interesanta bija profesores Andas Brinkmanes lekcija par mutes higiēnas un fluorīdu lomu mutes veselības veicināšanā jau pirmajā bērna  dzīves gadā un arī pirmsskolas vecumā.

Profesore runāja par lietām, kuras ne vienmēr zina un ievēro jaunās māmiņas. Vispirms jau par pareiza zobu sakodiena veidošanos, kuru traucē ilga māneklīša  zīšana, īpaši pirms gulētiešanas. Viņa kategoriski iebilst arī pret saldumu un saldu dzērienu došanu maziem bērniem. Tas viss veicina zobiņu aplikuma, kariesa veidošanos un smaganu slimības.

—  Ja vecāki bērniem pat tīņu vecumā neiemāca pareizi tīrīt zobus un “nepiebremzē” saldumu ēšanu, var rasties zobu emaljas kariess, smaganu iekaisums pat līdz to asiņošanai, zobiem veidojas arī zobakmens un aplikums.  

Lai zinātu, kādi ir bērna zobi, viņu pirmo reizi pie zobārsta būtu jāved vismaz divu gadu vecumā, ideāli būtu, ja to darītu jau pusgada vecumā. Vecākiem jāzina, ka nedrīkst pārcensties ar fluorīda tablešu lietošanu zobu stiprināšanai, — brīdināja profesore Anda Brinkmane.

Problēmas Daugavas kreisajā krastā

Aizkraukles rajona padomes veselības un sociālās aprūpes nodaļas speciāliste medicīnas jautājumos ārste Ināra Pabērze kolēģus informēja par VOAVA garantēto zobārstniecības palīdzības apjomu un piekļuvi Aizkraukles, Ogres un Jēkabpils rajonā.

— Aizkraukles rajonā desmit zobārstu ir noslēguši līgumu ar VOAVA par bērnu ārstēšanu par valsts līdzekļiem, tikpat arī Ogres rajonā un septiņi Jēkabpils rajonā. Taču Daugavas kreisajā krastā zobārstu nepietiek, tāpēc turp brauca autobuss, un arī maijā to turpinās darīt, — teica Pabērzes kundze.

Zobārstei Gunai Dundurei ir privātprakse Ogrē. Viņai ir tik daudz pacientu, ka rinda  ir līdz jūnija sākumam. Dundures kundze līgumu ar VOAVA neslēdz, jo valsts garantētie maksājumi parasti kavējas, tāpēc zobārste strādā bez šī līguma. Arī mobilajā autobusā strādāt viņa nevar pieteikties, jo tam vienkārši nav laika.

Arī kāda cita zobārste viņai piebalsoja, jo privātpraksē darba esot pietiekami un samaksas problēmas neveicināšot sadarbību ar VOAVA.