Lielbritānijas ogu raža var sapūt viesstrādnieku dēļ
Lielbritānijas ogu un dārzeņu audzētājiem var nākties atstāt uz lauka sapūšanai prāvu daļu šīsvasaras ražas daudzu miljonu sterliņu mārciņu vērtībā sakarā ar stingrākiem ierobežojumiem attiecībā uz sezonas viesstrādnieku iebraukšanu valstī, kā arī ar mārciņas kursa krišanos, vēsta laikraksts "Independent".
Lai novāktu vairāk nekā 50 000 tonnas zemeņu, aveņu un citas iekšējam tirgum paredzētās sezonas produkcijas, lauksaimnieki nesekmīgi cenšas piesaistīt vajadzīgajā apjomā sezonas darbaspēku no visas Eiropas Savienības.
Tomēr tūkstošiem strādnieku no Polijas un citām Austrumeiropas valstīm sākuši atgriezties mājās, kur ekonomiskā situācija uzlabojusies un izredzes nopelnīt atkal pieaugušas, bet piesaistīt jaunu darbaspēku kļuvis grūtāk, atzīmē avīze.
Viens no galvenajiem iemesliem ir Lielbritānijas valdības lēmums noteikt stingrākus ierobežojumus lauksaimniecībā nodarbināto sezonas strādnieku shēmai, kas sekmīgi darbojusies desmitiem gadu un sākotnēji bijusi vērsta galvenokārt uz ārzemju studentu darbaspēku.
Saskaņā ar minēto shēmu līdz šim ražas novākšanas darbos varēja iesaistīt arī iebraucējus no valstīm, kas nepieder pie ES, piemēram, Ukrainas un Krievijas, bet šogad minētā shēma aprobežojas ar viesstrādniekiem no jaunajām savienības dalībvalstīm Rumānijas un Bulgārijas. Turklāt atļautais šo strādnieku skaits samazināts no līdzšinējiem 25 000 līdz 16 250, bet rumāņi un bulgāri nemaz tā nesteidzas uz Lielbritāniju smagā darbā pelnīt naudu, kas daudz neatšķiras no minimālās algas.
Tiek lēsts, ka šovasar var pietrūkt pat ceturtās daļas no visa nepieciešamā ražas novācēju skaita un tam varētu būt visai nopietnas sekas.
Ogu audzēšanas nozare, kas koncentrēta galvenokārt Skotijā, Austrumanglijā, Kentā un Midlendā, beidzamo piecu gadu laikā sekmīgi attīstījusies, pieaugot par aptuveni 7% gadā, un šobrīd mērojama 220 miljonos mārciņu (195 miljonos latu).
Tomēr viesstrādnieku trūkums bija jūtams jau pērn. Šā iemesla un arī nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ palika nenovākta raža aptuveni 20 miljonu sterliņu mārciņu (17,7 miljonu latu) vērtībā. Kā prognozē Lielbritānijas Nacionālā lauksaimnieku savienība (NFU), šobrīd situācija būs daudz sliktāka.
Domājams arī, ka darbaspēka trūkuma dēļ lielveikali ogas lielā apjomā ievedīs no tādām valstīm kā Nīderlande un tas izraisīs ogu cenu celšanos.
NFU dārzkopības valdes priekšsēdētājs Ričards Hērsts uzskata, ka krīze būs jūtama jau tuvāko divu triju nedēļu laikā, kad nopietni sāksies ražas novākšana.
"Lauksaimniecībā nodarbināto sezonas strādnieku shēma sekmīgi darbojusies desmitiem gadu, bet lielum lielais vairākums tās dalībnieku atkal atgriezušies mājās, lai turpinātu mācības. Iekšlietu ministrija gan sliecas uzskatīt, ka tā sekmē masveida imigrāciju, bet tas nebūt nav tā. Pastāv bažas, ka lauksaimniekiem vienkārši nāksies audzēt citas kultūras," piebildis Hērsts.
Robežapsardzes un imigrācijas pārvalde pagājušajā nedēļā noraidīja lauksaimnieku vadības lūgumu paplašināt minēto shēmu un ļaut valstī iebraukt 5000 viesstrādniekiem no valstīm, kas nepieder ES.
Gan sezonas strādnieku vervētāji, gan ogu audzētāji atzīst, ka Lielbritānijas darba tirgus vairs tā nespēj piesaistīt austrumeiropiešus, piemēram, poļus, ņemot vērā, ka sterliņu mārciņas kurss attiecībā pret zlotu krities par trešo daļu, bet algas pašā Polijā augušas aptuveni par 13%, turklāt arī Lielbritānijā var atrast vieglāku darbu veikalos vai bāros.
Uz aicinājumiem piesaistīt vairāk strādnieku no ES valstīm, solot lielākas algas, lauksaimnieki atbildējuši, ka viņu peļņa, piegādājot ražu lielveikaliem un citiem vairumtirgotājiem, jau tā ir tik maza, ka viņi vienkārši nevar atļauties maksāt vairāk.
Valdība skaidro, ka ar minētās shēmas ierobežojumiem cenšas samazināt nekvalificēta darbaspēka pieplūdumu no valstīm, kas nav ES locekles, tomēr solījusies novērot situāciju.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra