Rindas pie ārstiem — vēl lielākas

Sākot ar jūniju tautā iecienīto preparātu korvalolu aptiekās izsniegs tikai pret ārsta recepti.
Zāļu valsts aģentūrā ir apstiprināts Humāno zāļu reģistrācijas komisijas sēdes lēmums par fenobarbitālu saturošo līdzekļu izplatīšanas nosacījumu harmonizāciju un zāļu Valocordin (šķīdums iekšķīgai lietošanai (Krewel Meuselbach GmbH, Vācija)) un Corvalolum (šķīdums iekšķīgai lietošanai (a.s. “Rīgas farmaceitiskā fabrika”, Latvija)) statusa maiņu no bezrecepšu uz recepšu zālēm. Valokordīnu tikai pret ārsta recepti pārdod jau no 1. maija, turpretī korvalols kā recepšu medikaments būs no 1. jūnija.
Šāds lēmums pieņemts, pamatojot ar farmācijas jomu regulējošo likumdošanu un faktu, ka Valsts Toksikoloģijas centrā aizvadītajā gadā reģistrēts gandrīz 20 saindēšanās gadījumu ar fenobarbitālu saturošām zālēm. Korvalola un valokordīna sastāvā esošais nomierinošais līdzeklis fenobarbitāls ir psihotropa viela, pārsniedzot šo līdzekļu ieteiktās devas, lietotājs var sasniegt eiforiju, un fenobarbitāla lietošana var izraisīt psihisku un fizisku atkarību. Korvalola un valokordīna pārdošana pret recepti varētu samazināt apreibināties gribošo skaitu.
Vecāka gadagājuma cilvēkiem korvalols un valokordīns ir gandrīz neatņemama dzīves sastāvdaļa, un turpmāk viņi būs izvēles priekšā — doties pie ārsta un sēdēt rindās, lai saņemtu nepieciešamo recepti, vai arī lietot alternatīvus, ne tik efektīvus bezrecepšu medikamentus.
“Aizkraukles aptiekas” farmaceite Diāna Čižika stāsta: “No vienas puses šāds lēmums ir pareizs, jo gan korvalolu, gan valokordīnu tiešām var izmantot mērķiem, kuriem tas nav paredzēts, bet no otras puses — tos pārsvarā pērk un lieto kā nomierinošus līdzekļus bezmiega, sirdsklauvju un paātrinātas sirdsdarbības gadījumos.
Mūsu aptiekā abus medikamentus pārsvarā iegādājas gados vecāki cilvēki. Vairāk pērk tieši korvalolu — parasti vienu vai divus saiņojumus, tas ir lētāks kā valokordīns. Tagad cilvēkiem zāļu iegādei būs jādodas pie ārsta pēc receptes, droši vien arī rindas pie ārstu kabinetiem būs lielākas. Protams, var lietot arī līdzīgas iedarbības bezrecepšu medikamentus — vilkābeles, māteres un baldriāna tinktūru vai sirdspilienus. Tie gan nav tik efektīvi un nespēj pilnībā aizstāt korvalolu un valokordīnu.
Kopš stājušies spēkā noteikumi par valokordīnu kā recepšu medikamentu, iedzīvotāji to iegādājas mazāk. Pašlaik palielinājies pieprasījums pēc korvalola — iedzīvotāji steidz to iegādāties, kamēr vēl var. Protams, vairums pircēju ar šādu lēmumu ir neapmierināti un un daļēji viņus saprotu.”
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra