Daugavā ķer plaužu vaisliniekus
Ūdens ar katru dienu iesilst, un nārstam gatavojas plauži. Pļaviņu HES ūdenskrātuvē plaužu populāciju pavairo mākslīgi, un tāpēc divās vietās zvejnieki ar īpašām atļaujām tīklos ķer plaužu vaisliniekus, lai zivis nodotu Sērenes zivjaudzētavā.
Pārliecināties, kā plaužu zveja notiek pie Staburaga klints, “Staburags dodas kopā ar Jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes Madonas kontroles sektora vecāko inspektoru Edvīnu Gudrīti.
Gudrīša kungs rāda vietu, kur darbojas Ginters Zoltners. Viņš plaužu vaisliniekus Sērenes zivjaudzētavai ķer jau vairāk nekā desmit gadu.
— Plaužu vaisliniekus atļauts ķert no 1. maija līdz 20. jūnijam, — saka Zoltnera kungs. — Taču tikai šajās dienās ūdens ir pietiekami sasilis, lai plauži būtu gatavi nārstam. Kopš 1996. gada tikai divas reizes esmu piedzīvojis dabīgo plaužu nārstu. Lai plaudis nārstotu, vajadzīga vairāku apstākļu sakritība — ūdens temperatūra +16 grādu, saulaina, klusa bezvēja diena. Tikai tad zivis pie krasta un zālēs nārsto. Ūdens sakuļas putās, kad lielie plauži grozās viens gar otru un zāļu stiebriem. Tas ir varens skats.
Interesanti, ka Daugavā mīt divu veidu plauži — gaišāki un tumšāki. Turklāt tumšākie nārsto vēlāk — parasti ap Jāņiem. Šāda pasuga gan literatūrā nav aprakstīta, taču dabā pastāv.
No zivjaudzētavas pēc zivīm brauc reizi divās dienās. Noķertos plaužus kādu laiku tur īpašā sprostā.
Kad tīkli pārbaudīti, atbrauc Sērenes zivjaudzētavas darbinieki. Viņi zivis saudzīgi pārvieto īpašā tvertnē automašīnā. Tajā ielieto ūdeni nepārtraukti bagātina ar skābekli. Tā iespējams plaužu vaisliniekus saudzīgi nogādāt zivjaudzētavā.
Vecākā zivkope Ludmila Pančenko stāsta, ka šis pavasaris zivkopjiem ir veiksmīgs. Daugavā jau ielaisti zivjaudzētavā izšķīlušies līdaku kāpuri. Mazliet grūtāk bijis ar zandartu ikru ieguvi, taču nu viss ir kārtībā, un mazās zivtiņas jau aug. Arī pirmās plaužu mazuļu partijas jau ielaistas dīķos. Vēl dažas dienas, un arī plaužu ikru būs iegūts pietiekami.
Gudrīša kungs stāsta, ka daudzi makšķernieki ir neizpratnē, kāpēc pie Staburaga klints zvejo ar tīkliem. Taču šajā gadījumā tas tāpēc, lai varētu papildināt zivju krājumus.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra