Staburags.lv ARHĪVS

Krāsainas laivas slīd pa Daugavu

2008. gada 11. jūnijs 18:48

1343
Krāsainas laivas slīd pa Daugavu

"Mežmalas laivas” piedāvā ūdenstūrisma maršrutus pa Daugavu, Ogri, Aivieksti un Mēmeli, nodrošinot laivu komplektā ar airiem un vestēm piegādi maršrutu sākumā un to transportēšanu no ūdenstūrisma maršruta beigām.

Līdz Klidziņai trijās stundās

Sezonas atklāšanas atpūtas braucienu ar smailītēm veicām pa Daugavu posmā no Aizkraukles līdz Dīvajas ietekai pie Klidziņas Skrīveros. Šis ir vienas dienas nesteidzīgas atpūtas ūdenstūrisma maršruts aptuveni 11 km garumā ar interesantiem dabasskatiem Daugavas senlejas krastos, kas veicams aptuveni trijās stundās. Maršrutā nav tehniski sarežģītu posmu, upe ir plata un rāma, kaut gan dažkārt atkarībā no Pļaviņu HES turbīnu darba režīma iespējama arī pietiekami ņipra straume, kas parasti gan novērojama darba dienās.

Maršrutu mēs veicām ar SOT smailīti, jo ir jāņem vērā upes plašums un iespējamais pretvējš, tāpēc labāk izvēlēties laivu ar zema profila borta līniju, un saulainā laikā šādā laivā var omulīgi pasauļoties.

Šļakatas un līgošanās

Daugavas ielejas posmā no Aizkraukles līdz Jaunjelgavai izveidots Daugavas dabas parks, lai aizsargātu Daugavas senlejas raksturīgāko posmu, kas palicis nepārveidots, būvējot Pļaviņu HES. Galvenā vērtība ir senlejas pamatkrasta stāvā nogāze līdz Dīvajas ietekai, kur nogāzi klāj vērtīgs platlapu koku mežs. Teritorijā daudz dabisku botāniski vērtīgu sausu pļavu kaļķainās augsnēs un mēreni mitru pļavu, kurās aug retu un aizsargājamu sugu augi, piemēram, Daugavas anemones.

Pašā maršruta sākumā var apskatīt dolomīta un sarkanbrūnus smilšmāla un mālsmilts ”morēnas” atsegumus un avotu izplūdes vietas. Atskatoties augšup pa straumi, var vērot Pļaviņu HES no neierasta skatu leņķa, un tas ir varens skats. Rūsganās kraujas izvēlamies vērot no laivas, turklāt četrgadīgajai meitai, kura pirms iesēšanās laivā vectētiņam braši bija sniegusi instruktāžu, ka, braucot laivā, vienmēr jābūt uzvilktai un aizsprādzētai vestei un kā pareizi jāairē, nu ir pašai jāaprod ar neierastajām izjūtām, ko sniedz braukšana laivā — šļakatas un līgošanās.

Aizkraukles pilsdrupās stārķis vairs neligzdo

Kad skatu uz HES aizsedz upes līkums, pie apvāršņa pār koku galotnēm smaili izslejas Aizkraukles luterāņu baznīcas torņa spice, un drīz vien ir sasniegtas Aizkraukles pilsdrupas. Te mēs pirmo reizi izkāpjam, ieturam nelielu maltīti un pastaigājamies gar Karikstes upītes krastu, apskatot Aizkraukles pilsdrupu atliekas. Drošības apsvērumu dēļ tās ierobežotas ar brīdinošu lenti, un to izskats tiešām ir necils, pat stārķis savu ligzdu vairs neatjauno, kopš nogāzusies mūra smaile, uz kuras tā agrāk vīta.

Ašķeres gravā — susura liegums

Pirms Aizkraukles pilskalna Daugavā ietekošās Ašķeres upītes gravas ”Lejasžagaru” mājas saimnieki iekopuši atpūtas laukumu, pie kura ved ceļš un iespējams piebraukt pat ar mašīnu, to iepriekš saskaņojot ar saimniekiem. Ašķeres gravā  noteikts lielā susura liegums, un  te izveidotā taka ar tiltiņiem pār Ašķeres gravas gultnes laukakmeņu krāvumiem mūs aizved līdz pašai pilskalna virsotnei, no kuras paveras viens no varenākajiem skatiem uz Daugavu.

Nedrīkst aizmirst Kraukļakmeni — senu upurakmeni, bet tas ir lielceļa pretējā pusē, un tā apmeklējums aizņemtu vēl 30—45 minūtes, tāpēc šoreiz mēs to apskatīt nedodamies, kaut gan laivu varētu atstāt ”Lejasžagaru” piestātnē.

Dendrārijs vai Ozolsala

Turpinot maršrutu, pēc pusstundu gara pārbrauciena mēs sasniedzam Dīvajas ieteku, kur arī beidzam mūsu ceļojumu, kas kopumā aizņēma nepilnas trīs stundas. Protams, šoreiz palīdzēja ņiprā straume, bet arī bez tās smailītes gaita ir ātra un eleganta. Šo maršrutu var turpināt līdz Dendrārijam, pa ceļam apskatot labā krasta stāvo mālaino Putnu kalna krauju ar skatu uz Jaunjelgavu. Ja plānots braukt līdz Skrīveru dendrārijam, tā apskatei jāveltī vismaz stunda. Ja Dendrārija apskate nešķiet pievilcīga, piedzīvojumus sološs varētu šķist Ozolsalas apmeklējums, pēc kura loģisks ir noslēgums viesu mājā ”Tamboviči” Daugavas kreisajā krastā lejpus salas. Vienojoties ar saimniekiem, pēc laivu brauciena iespējama pēršanās pirtī un nakšņošana viesu mājā.