Staburags.lv ARHĪVS

Dabas parkā grib būvēt logu un durvju ražotni

2008. gada 3. septembris 13:14

4601
Dabas parkā grib būvēt logu un durvju ražotni

Iedzīvotāji noraida būvniecības ieceri

SIA “Akācija” Aizkraukles pagastā, Daugavas ielejā, iecerējusi būvēt jaunu ražošanas cehu. Pret to iebilst pagasta iedzīvotāji. Līdz ar to novada dome nedrīkst atļaut īstenot plānoto. Par to domes sēdē izvērsās aktīvas diskusijas.

Šobrīd SIA “Akācija” Aizkraukles pagastā pieder 1,9 hektāri zemes un gatera ēka 513 kvadrātmetru platībā. “Akācijas” valdes loceklis Juris Ļebedevs uzskata, ka ēka ir novecojusi un tāpēc tajā nav iespējams izvietot jaunas modernākas iekārtas. Viņš vēlētos veco ēku nojaukt un uzcelt angāru 1958 kvadrātmetru platībā ar 13 tūkstošu kubikmetru tilpumu.

Īpašums ar apgrūtinājumiem

Nekustamajam īpašumam ir vairāki apgrūtinājumi — tas ir īpaši aizsargājamā dabas parka “Daugavas ieleja” teritorijā, un īpašuma tuvumā ir virszemes ūdens objekti: Daugava apmēram 800 metru attālumā, un ar īpašumu robežojas Ratupīte.

Ministru kabineta noteikumos par īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējo aizsardzību un izmantošanu noteikts, ka būvniecība dabas parkā pieļaujama atbilstoši pašvaldības teritorijas plānojumam, ievērojot normatīvajos aktos un dabas aizsardzības plānā (ja tāds ir) noteikto kārtību un ierobežojumus. Daugavas ielejas teritorijai dabas aizsardzības plāns 2004. gadā ir izstrādāts, taču tajā nav noteikta būvniecības kārtība parkā jau esošiem rūpnieciskiem objektiem. Tāds ir arī SIA “Akācija” vecais cehs.
Aizkraukles novada teritoriālajā plānā, kurš apstiprināts 2008. gada 1. aprīlī, šī teritorija iezīmēta kā dabas liegums, kam paredzams turpmākās izpētes statuss, detālais plānojums šai teritorijai nav izstrādāts.

25 negatīvas atsauksmes

Būvniecības ieceri izskatīja Aizkraukles novada būvvalde un ierosināja tās publisko apspriešanu. Tās laikā iesniegts 12 pozitīvu un 25 negatīvas iedzīvotāju atsauksmes. Pozitīvajās atsauksmēs uzsver faktu, ka tiks radītas jaunas darba vietas un ražošana dabai nekaitēs. Savukārt negatīvajās atsauksmēs dominē pārliecība, ka ražotne, kurā darbosies ar krāsām un lakām, apkārtējai videi nodarīs būtisku kaitējumu, negatīvi ietekmēs tuvumā mītošo pagasta iedzīvotāju dzīves apstākļus. Viņuprāt, izvēlētā vieta nav piemērota rūpnieciskai ražošanai.

Būvniecības ieceres prezentācijas pasākums notika jau pavasarī — 16. aprīlī. Atkārtota sanāksme par šo ieceri notika 22. aprīlī. Sanāksmē piedalījās Aizkraukles novada domes Finanšu komitejas un būvvaldes locekļi, administrācijas darbinieki un uzaicinātās personas: Juris Ļebedevs, SIA “Akācija” valdes loceklis, Vents Kalniņš, “Akācijas” darbinieks, Ivars Sekacis, biedrības “Daugavas savienība” valdes priekšsēdētājs, Juris Kalvišķis, Aizkraukles televīzijas operators, un trīs novada iedzīvotāji — Solvita Dubere, Andris Lubāns un Andris Leimanis. Piedalījās arī pārstāvis no Vides pārraudzības valsts biroja Arnolds Lukševics un Valsts vides dienesta Madonas reģionālās vides pārvaldes pārstāvis Eduards Tumeļkāns.

“Mēs neesam pret ražošanu''

Savu nostāju pamato publiskās apspriešanas dalībnieku pārstāve, viena no noraidošo atsauksmju autorēm Solvita Duberes kundze: “SIA “Akācija” ražotnes plānotā rekonstrukcija, paplašināšana un modernizācija paredzēta dabas parkā “Daugavas ieleja”, kas ir Eiropas nozīmes īpaši aizsargājama teritorija, iekļauta “Natura 2000” sarakstā.”
Vides pārraudzības valsts birojs pieņēma lēmumu, ka šajā gadījumā nav nepieciešams ietekmes uz vidi novērtējums. Šīs institūcijas lēmumu pārsūdzējām Administratīvajā rajona tiesā, jo Madonas reģionālās vides pārvaldes atzinumā par šo ražotni teikts, ka būtiskas ietekmes uz vidi nebūs. Tomēr šajā atzinumā nav nevienas atsauces uz kādu no normatīvajiem aktiem kuri regulē īpaši aizsargājamo teritoriju izmantošanu. Tāpēc var domāt, ka dokuments uzrakstīts pavirši un problēma nav pietiekami izpētīta.
Interesanti, ka pieteikumā, ko uzņēmums iesniedzis Reģionālajai vides pārvaldei, teikts, ka ražotne gadā patērēs 150 kubikmetru ūdens, bet radīsies tikai 40 kubikmetru notekūdeņu. Jājautā, kur paliks pārējie 110 kubikmetru? Tam atbildes nav. Ražotnē būs 25 strādājošie. Pašreizējā jauda vairākkārt palielināsies. Izbrīna, ka tik prāvai ražotnei būs neatbilstoši mazs ūdens patēriņš un vēl mazāks notekūdeņu daudzums.

Nav vērtēts arī paredzamais iekārtu trokšņu un smaku līmenis, kādu ietekmi tas atstās uz augiem un dzīvniekiem šajā apkaimē, uz cilvēkiem, kuri te dzīvo.
Vērā nav ņemts arī Daugavas ielejas dabas aizsardzības plāns, kurš šajā apkaimē paredz tūrisma objektu, nevis ražotņu veidošanu. Te plānots saglabāt kultūrvēsturisko mantojumu — Aizkraukles muižas ainavu. SIA “Akācija” ražotne iekārtota muižas kompleksa ēkās. Dabas aizsardzības plānā nav neviena vārda, ka te varētu izvērst rūpniecisko darbību vai paplašināt kādu no esošajām ražotnēm.

Tiesa uzskatīja, ka esam nokavējuši pārsūdzēšanas termiņu. Tomēr jāņem vērā, ka šai teritorijai dome nav izstrādājusi detālplānojumu, tāpēc bez padziļinātas izpētes būvniecību nedrīkst atļaut.

Būvniecība pieļaujama tikai atbilstoši pašvaldības teritorijas plānojumam, ievērojot noteiktos ierobežojumus. Šai teritorijai noteikts turpmākas izpētes statuss, tāpēc būvniecība var notikt tikai pēc detālplānojuma izstrādes un apstiprināšanas.

Izstrādājot detālplānojumu, tiktu panākts ietekmes uz vidi novērtējums, un visiem būtu skaidri “spēles noteikumi”.
Mēs neesam pret ražošanu kā tādu, taču vai tas jādara dabas parka teritorijā, ja novada teritorijas plānojumā paredzētas plašas teritorijas tieši rūpnieciskajai apbūvei?
Uztrauc lakas un krāsas
Ko tad īsti plāno SIA “Akācija” īpašnieki? Novada domes sēdē uzņēmuma īpašnieks Juris Ļebedevs bija mazrunīgs. “Staburags” piedāvāja viņam paust savu viedokli laikrakstā, taču viņš no intervijas atteicās, uzskatot, ka vēl nekas konkrēti nav zināms, tāpēc ir pāragri komentēt. Viņa vietā domes sēdē īpašnieka pozīciju aizstāvēja zvērināts advokāts Jānis Pūce.

Patlaban SIA “Akācija” teritorijā esošajās būvēs ir kokzāģētava, zāģbaļķu krautuve un palīgēkas. Pārbūvējot ražotni, tās īpašnieks paredz dažas ēkas nojaukt un uzbūvēt lielu angāru, kurā būtu materiālu un gatavās produkcijas glabāšanas noliktava, līmēšanas iecirknis, formēšanas līnija, frēzēšanas un krāsošanas iecirknis. Tieši par laku un krāsu turpmāko izmantošanu ražošanas procesā arī ir galvenais strīds, jo smakas un trokšņi var negatīvi ietekmēt apkārtējo vidi, floru un faunu. Aizkraukles pagasta iedzīvotājiem jau ir bēdīga pieredze ar rūpnīcu “Jeld — Wen”, pirms kuras būvniecības arī solīja “debesmannu” zemes virsū, bet realitātē viss ir daudz savādāk. Vajadzību paplašināt ražotni īpašnieks pamato ar to, ka jaunās iekārtas vecajās ēkās ievietot nav iespējams. Tāpēc vien vajadzīga jauna būve.

Pārmet novilcināšanu

Novada domes sēdē zvērināts advokāts Jānis Pūce uzstāja, ka novada būvvalde un dome novilcina jautājuma izskatīšanu un riņķadancis ap iespējamo jaunbūvi ilgst jau pusgadu.
Būvvaldes priekšsēdētāja vietas izpildītājs, novada galvenais arhitekts Juris Letinskis vēlreiz skaidroja, ka novada plānojumā šī teritorija iezīmēta kā turpmākās izpētes teritorija. Nav izstrādāti noteikumi, kā tajā varētu notikt saimnieciskā darbība. Otrs dokuments ir Daugavas ielejas dabas aizsardzības plāns, kurā jāparedz arī kultūrvēsturiskā mantojuma aizsardzība. Jauna būvniecība Daugavas ielejā iespējama tikai pēc detālplānojuma izstrādes. Turpināt ražošanu esošajā apjomā drīkst, taču ne būvēt kaut ko jaunu.
Un kurš tad detālplānojumu izstrādās? Būvvalde uzskata, ka tas jādara būvniecībā ieinteresētajai pusei, tātad — SIA “Akācija”. Tad tiktu veikts arī ietekmes uz vidi novērtējums un būtu skaidrs, kādi faktori varētu vai nevarētu apdraudēt skaisto dabas ainavu Daugavas tuvumā.
Būvējiet nelegāli — iznāks lētāk!

Ko tad īsti vēlas SIA “Akācija” īpašnieks? Ļebedeva kungs duetā ar savu advokātu apgalvo: “Gribam konkrētus spēles noteikumus — varam būvēt vai nē?”. Pagaidām konkrētu atbildi dome nevar sniegt. Pārsteidza gan dažu deputātu nenopietnā attieksme, pamudinot potenciālos būvniekus, sak, celiet tik nelegāli, lētāk iznāks samaksāt naudassodu nekā izdarīt visu likumīgi! Latvijā jau vēl nevienu neatļauti uzceltu būvi neviens neesot nojaucis...
Par laimi, vairākums domnieku ir atbildīgi un racionāli domājoši, un dome nolēma atļaut logu un durvju ražotnes “Akācija” rekonstrukciju tikai esošajās robežās, kā arī ieteikt būvniecības ieceres iesniedzējam sākt Aizkraukles muižas teritorijas ainavu areāla detālplānojuma izstrādi, kā tas likumīgi paredzēts. Pēc tam šo jautājuma varētu izskatīt vēlreiz.