Staburags.lv ARHĪVS

Jaunsardzē izmēģina armijas dzīvi

Jānis Ozoliņš

2008. gada 3. novembris 16:47

2537
Jaunsardzē izmēģina armijas dzīvi

Jaunsardze ir Aizsardzības ministrijas organizēta un vadīta jauniešu interešu izglītības forma, kuras mērķis ir jaunatnes izglītošana valsts aizsardzības jomā, patriotisma, pilsoniskās apziņas, biedriskuma, drošsirdības, fizisko spēju un disciplīnas sekmēšana. Vienlaikus jaunsardzes uzdevums ir ieinteresēt jauniešus par militārajā dienestā, tādējādi paplašinot motivēta profesionālā dienesta personālsastāva atlases iespējas. Pašlaik Latvijā jaunsardzē ir iesaistījušies 6530 jaunsargu. Viens no aktīvākajiem jaunsardzes instruktoriem ir Marijas Brimmerbergas Pļaviņu vidusskolas 510. jaunsargu vienības instruktors Imants Kravalis.

— Kas, jūsuprāt, ir jaunsardze?

— Jaunsardze ir viena no jauniešu iespējām apgūt jaunas zināšanas, iemaņas un pieredzi. Tā iemāca apzināties, ka dzīve nav kino un trilleru sižeti dzīvē “nestrādā”.
Jaunieši bieži vien izdzīvo pseidovaroņu dzīvi. Jaunsardze spēj iemācīt dzīvot pilnvērtīgi. Tā ir arī iespēja atrast sevi.

— Ko jaunietis iegūst, iesaistoties jaunsardzes kustībā?

—  Jaunsardzē iegūst rūdījumu, dzīves iemaņas, spēju pārvarēt grūtības. Tie jaunieši, kuri ir izgājuši jaunsardzes skolu, noteikti ir psiholoģiski nosvērtāki un pašapzinīgāki. Tā ir iespēja iegūt papildu zināšanas militārajā jomā un vēsturē, ko parasti nesniedz skola. Apmēram 20 – 30% jauniešu, kuri darbojušies jaunsardzes kustībā, pēc tam izvēlas militāro karjeru.

— Vai ar jauniešiem strādāt ir viegli?

— Viegli! Jaunsardzē parasti darbojas tie, kuriem tas interesē.

— Vai darbojaties arī ar tā saktajiem „ielas bērniem”?

— Tieši šiem bērniem jaunsardze ir iespēja izpausties un parādīt sevi. Tā ir iespēja kaut ko sākt no nulles, būt līdzvērtīgiem ar citiem vienaudžiem, rast kopīgas intereses, iesaistīties komandā un būt vienam no šīs komandas ķēdes posmiem. Skolotāji bieži pieļauj kļūdu,  uzspiežot šiem bērniem „zīmogu” — neveiksminieks. Bet realitāte  parāda  ko citu — to, ka viņi ir vajadzīgi un noderīgi, viņi ir tādi paši cilvēki kā visi pārējie un var kļūt par Dzimtenes aizstāvjiem.

— Vai jaunsardzē piedalās arī meitenes?

— Jaunsardzes vienībās ir ap 50% meiteņu. Bieži meitenes izrādās apveltītas ar lielāku iniciatīvu un atbildības izjūtu nekā zēni. Meitenēm patīk disciplīna un militārās aktivitātes. Visi jaunieši cenšas parādīt savas labās īpašības, un tas viņiem izdodas.

— Kur Aizkraukles rajonā jaunsardzes vienības visaktīvāk darbojas?

— Visaktīvākie jaunieši pašlaik ir Pļaviņās, Odzienā un Bebros. Ceru, ka laika gaitā arī citās rajona skolās tiks nodibinātas jaunsardzes vienības. Manuprāt, skolām vajadzētu būt ieinteresētām sniegt atbalstu jaunsardzei, jo tā ir iespēja nodarbināt jauniešus ārpus stundām, disciplinēt viņus un iemācīt daudz dzīvē noderīga.

— Ko jūs ieteiktu jauniešiem, kuri apsver iespēju darboties jaunsardzē?

— Noteikti darīt to, jo, tāpat kā darbavietā, arī jaunsardzē var izmantot trīs mēnešu pārbaudes laiku. Jaunsardze ir iespēja izmēģināt armijas dzīvi, saprast, vai tas ir tas, ko dzīvē vēlas darīt.

— Kas, jūsuprāt, ir patriotisms?

— Manuprāt, šajā globalizācijas laikmetā tas ir grūti definējams jēdziens. Jaunsardzē iemāca pazīt Latvijas simboliku un atribūtiku. Jaunsargi nekautrējas dziedāt Latvijas himnu. Jaunieši ļoti izmainās, uzģērbjot formastērpu ar šo simboliku. Un ar to viņi lepojas.

— Ko jūs pats iegūstat, darbojoties jaunsardzē?

— Atkal jūtos jauns. Tā ir neaprakstāma izjūta — tu nenoveco!

— Ko jūs gribētu novēlēt Latvijai tās 90. dzimšanas dienā?

— Būt suverēnai un neatkarīgai. Jaunatnei – uztvert Latviju kā Dzimteni, pat strādājot un pelnot naudu Lielbritānijā un Īrijā.