Apstiprināts Aizkraukles rajona padomes pēdējais budžets

Aizkraukles rajona padomes sēdē pieņemts rajona pašvaldības budžets 2009. gadam apmēram septiņu miljonu latu apmērā. Budžetu veido dotācijas un mērķdotācijas, un lielākā daļa no tām paredzētas izglītībai, lai gan skolotāju algām finansējums ir tikai astoņiem mēnešiem.
Šogad Aizkraukles rajona padomes budžeta ieņēmumi plānoti 6,9 miljonu latu apmērā. 6,51 miljons — ieskaitījumi no valsts budžeta. Lielākā daļa šīs naudas — 3,67 miljoni latu — ir mērķdotācija skolotāju algu izmaksai, bet 1,97 miljoni — ieņēmumi no pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda. Salīdzinot ar 2008. gadu, valsts dotācija no finanšu izlīdzināšanas fonda ir par 15 procentiem mazāka. Tas ievērojami samazina rajona padomes iespējas investēt celtniecībā, remontā, atbalstīt sporta un kultūras pasākumus.
Atņemt būtu grūtāk
Aizkraukles rajona padomes priekšsēdētājs Pēteris Keišs sēdes laikā ne reizi vien uzsvēra, ka budžeta izdevumu daļa, kas ir nedaudz lielāka par septiņiem miljoniem latu, veidota, ņemot vērā visnelabvēlīgāko situāciju, jo garantiju, ka ieskaitījumi no valsts budžeta būs plānotajā apmērā, nav.
— Ja naudas netrūks, būs daudz vienkāršāk kādam projektam piešķirt papildu finansējumu nekā samazināt sākotnēji plānoto, — tā Pēteris Keišs. — Neņemot vērā grūto finansiālo situāciju, budžetā tomēr iekļauti vairāki investīciju projekti, taču tos varēs īstenot tikai tad, ja finansējums būs pietiekams. Tā Aizkraukles rajona padomei būs īpaša rezerve.
Analizējot budžeta izdevumu daļu, redzams, ka tikai dažās pozīcijās salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir neliels pieaugums. Tās lielākoties saistītas ar jomām, kurās jau šobrīd ir cenu pieaugums, piemēram, saimnieciskie izdevumi ēku apsaimniekošanai. Tur finansējuma samazinājums nav iespējams.
Skolotājiem alga astoņiem mēnešiem
Vislielākā budžeta daļa paredzēta izglītībai — 4,86 miljoni latu. No šīs summas 3,67 miljoni paredzēti izglītības iestāžu darbinieku algām. Diemžēl mērķdotācija ir tikai pirmajiem astoņiem mēnešiem. Acīmredzot pārējiem gada mēnešiem finansējumu paredzēts pārskatīt. Pēc novadu reformas, iespējams, saruks skolu skaits, un līdz ar to mainīsies arī naudassumma, kas nepieciešama skolotāju darba apmaksai. Nauda paredzēta arī dažām investīcijām — Kokneses speciālajai internātpamatskolai—attīstības centram par 26 tūkstošiem latu paredzēts nopirkt apkures katlu, vēl 120 tūkstošu latu plānots amatu mācības kabineta būvniecībai. Sarucis finansējums Aizkraukles rajona sporta skolai. Šai iestādei atvēlēti 148 tūkstoši latu. Tas ir par 63,8 tūkstošiem latu mazāk nekā pērn, jo skolotāju algas plānotas tikai astoņiem mēnešiem, savukārt tehniskajiem darbiniekiem līdzekļi paredzēti visam gadam. Skolas medicīniskajam personālam nauda paredzēta no Aizkraukles rajona padomes līdzekļiem.
Jādomā, kā neslēgt iestādes
Sociālās aizsardzības budžets ir nedaudz vairāk kā miljona latu apjomā. Salīdzinot ar 2008. gadu, tas sarucis tikai par pieciem procentiem. 425 tūkstoši latu atvēlēti Skrīveru sociālās aprūpes centram, 286 tūkstoši latu bērnunamam—patversmei “Dzeguzīte”, 47 tūkstoši latu — SIA “Aizkraukles slimnīca” Neretas filiālei. Neretas filiāle uzņēmumam gadā rada aptuveni 20 tūkstošu latu zaudējumus. Pēc novadu reformas tā būs Neretas novada pārziņā. Taču, lai filiāli, kurai līdzās darbojas arī pansionāta nodaļa, nevajadzētu slēgt, tai, salīdzinot ar pagājušo gadu, finansējums palielināts par 10 tūkstošiem latu. Nākotnē te paredzēts izveidot sociālo centru.
Par gandrīz 40 procentiem sarucis finansējums atpūtas un kultūras pasākumiem. Šiem mērķiem tērēs 186,6 tūkstošus latu. 78,2 tūkstošus latu piešķirs Vēstures un mākslas muzejam. Kultūras nodaļas budžets būs 25,4 tūkstoši latu. Diemžēl Aizkraukles rajona padome vairs nevarēs apmaksāt ledushalles izmantošanu skolu audzēkņiem. Pērn šim mērķim atvēlēja 26,7 tūkstošus latu.
Piemaksu un prēmiju nebūs, bet algas nesamazinās
Vispārējiem valdības dienestiem paredzēts tērēt 680 tūkstošu latu — par desmit procentiem mazāk nekā pērn.
Salīdzinot ar pagājušo gadu, par 15 līdz 20 procentiem samazināts arī Aizkraukles rajona padomes administrācijas darbinieku un pašvaldības pakļautībā esošo uzņēmumu un iestāžu vadītāju un darbinieku atalgojums. Līdz šim bija noteikta ne tikai amatalga, bet arī dažādas prēmijas. Valsts noteiktais atalgojuma samazinājums panākts, atsakoties no jebkurām prēmijām un piemaksām, bet nemainot algas pamatlikmi.
Tāpat atcelta jebkādu naudas balvu izmaksāšana. Tas attiecas arī uz personām, kuras saņem Aizkraukles rajona padomes Atzinības rakstu. Līdz šim kopā ar to pasniedza arī 50 latu naudas balvu.
Liels kredītu slogs
Aizkraukles rajona padomes budžetu apgrūtina arī vairāki lieli aizņēmumi un galvojumi. Saskaņā ar aizņēmumu atmaksas grafiku pamatsummu atmaksai kopā jātērē 96,8 tūkstoši latu, bet procentu maksājumi būs 32,9 tūkstoši latu gadā.
Līdz 2009. gada 1. janvārim Aizkraukles rajona padomes aizņēmuma Aizkraukles slimnīcas ķirurģijas un traumatoloģijas nodaļu remontam atlikuma summa ir 108,9 tūkstoši latu, un šogad tā saruks par 34 tūkstošiem latu, Aizkraukles slimnīcas terapijas un bērnu nodaļas rekonstrukcijai — 178,6 tūkstoši latu (atmaksās 35,2 tūkstošus latu), Skrīveru sociālā centra ēkas būvniecībai — 598,8 tūkstoši latu (58,9 tūkstoši latu). Aizkraukles rajona padomes kopējās finansiālās saistības ar galvojumiem gada sākumā bija 1,34 miljoni latu.
Šogad plānots beidzot samaksāt parādu valsts uzņēmumam “Materiālās rezerves”. To Aizkraukles rajona padome maksā jau 15 gadu. Tā ir summa par 1992./93. gadā apkurei iztērēto mazutu. Pēdējais maksājums ir šogad, tam paredzēts 23,4 tūkstoši latu.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra