Staburags.lv ARHĪVS

Uz direktora galda krājas parādu piedzinēju vēstules

Indulis Burka

2009. gada 11. februāris 17:55

889
Uz direktora galda krājas parādu piedzinēju vēstules

Valsts sliktās ekonomiskās situācijas dēļ starp diviem dzirnakmeņiem —  Izglītības un zinātnes ministriju un Bebru pagasta padomi — nonākusi Vecbebru profesionālā vidusskola — parāds par ūdeni un kanalizāciju ir vairāk nekā 6000 latu. Līdzšinējais līgums starp skolu un pašvaldību pieļāva arī ūdens atslēgšanu. Tomēr pašvaldības deputāti nolēma to nedarīt. Mācību iestādei krājas parāds arī par gāzi un piegādātajiem produktiem.

Parāds no septembra
Norūpējusies par izveidojušos situāciju ir Bebru pagasta padomes priekšsēdētāja Ruta Borislava. 
— Profesionālā vidusskola mums ir parādā ievērojamu summu. Par ūdeni un kanalizāciju pilnā apmērā nav maksāts kopš 2008. gada septembra. Katru nākamo mēnesi parāds kļūst lielāks par aptuveni 1300 latiem, — saka Borislavas kundze. — Profesionālās vidusskolas direktors Jānis Bakmanis skaidroja, ka viņa galvenais uzdevums ir nodrošināt mācību procesu, bet sadzīves izdevumiem naudas nepietiek, jo Izglītības un zinātnes ministrija ievērojami samazinājusi tiem paredzētos līdzekļus.
Tāpat skola ir parādā ievērojamas summas par virtuvei piegādātajiem produktiem. Uzņēmēji zvana uz pašvaldību un interesējas, vai tā ir mūsu pakļautības skola un kāpēc tā nenorēķinās par piegādāto preci. Diemžēl viņiem neko palīdzēt nevaram, jo skola ir ministrijas, nevis pašvaldības pakļautībā. 
“Jāglābj” valsts budžets
Izveidojušos situāciju “Staburagam” skaidro Vecbebru profesionālās vidusskolas direktors Jānis Bakmanis:
— Vecbebru profesionālā vidusskola, tāpat kā citas šāda veida mācību iestādes “glābj” valsts budžetu. Jau pagājušā gada otrajā pusē Izglītības un zinātnes ministrija mums finansējumu samazināja par vairāk nekā 13 tūkstošiem latu. Centāmies darīt visu iespējamo, lai palielinātu pašu ieņēmumus. Kopējais gada pašu ieņēmumu palielinājums no maksas pakalpojumiem bija 25 tūkstoši latu. Valsts sarežģītās finansiālās situācijas dēļ šo naudu vajadzēja deponēt, veidojot rezervi valstij. 13. janvārī Ministru kabineta sēdē nolēma, ka šo naudu skolas varēs atgūt pēc tam, kad būs stājušies spēkā šīgada budžeta grozījumi. Šādi grozījumi gaidāmi ne agrāk par marta beigām. Līdz ar to veidojas absurda situācija. Nauda, ar ko norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, mums būtu, bet nevaram to tērēt. Līdz ar to esam palikuši parādā ne tikai par ūdeni un kanalizāciju, bet arī par dabasgāzi un skolas virtuvei piegādātajiem produktiem.
Pašiem pelnīt neļauj
Arī šīgada situācija nav iepriecinoša. Skolotāju algām saņemtais finansējums ir mazāks nekā 70 procentu no plānotā, bet stipendijām — mazāk nekā 75 procenti no vajadzīgās summas. Saimnieciskajiem izdevumiem paredzētais finanšu nodrošinājums ir mazāk nekā 40 procentu no vajadzīgās summas. Lai būtu vieglāk izdzīvot, plānojām ieņēmumus no maksas pakalpojumiem palielināt no 103 tūkstošiem latu 2008. gadā līdz 133 tūkstošiem šogad, taču ministrija mums norādīja šos ieņēmumus samazināt. Mēs spētu darboties daudz rentablāk, taču to neļauj. Kāpēc? “Sis jautājums jāuzdod Izglītības un zinātnes ministrijai.  
Kāds sūdzēs tiesā
Profesionālās vidusskolas izdevumiem piešķirts nedaudz vairāk kā 3000 latu mēnesī. Taču nepieciešama daudz lielāka summa — par gāzi jāmaksā aptuveni 7000 latu mēnesī, ūdeni — 900 latu, elektrību — 1700 latu, atkritumu izvešanu — 120 latu. Par degvielu, sakariem un citiem izdevumiem nemaz nerunāsim. Vēl tūkstotis vajadzīgs produktiem, lai varētu darboties mācību virtuve. Esam saņēmuši daudz pretenziju no pārtikas piegādātājiem. Ir uzņēmumi, kas nesamaksātā piedziņu jau nodevuši parādu piedzīšanas firmām. Diemžēl neko vairāk, kā vien krāt šīs pretenzijas un gaidīt, kad ieskaitīs naudu to apmaksai, nevaru. Iespējams, kāds mūs arī iesūdzēs tiesā, jo līgumus taču slēdzām mēs, nevis Latvijas valsts.  
Nepārtraukti esam spiesti izvēlēties no kā atteikties — no ēdināšanas, ūdens, elektrības vai apkures? Atsakoties kaut no viena šāda pakalpojuma, skola būtu jāslēdz. 
Visas nepieciešamās vēstules Izglītības un zinātnes ministrijas ierēdņiem ir nosūtītas. Viņi sola, ka norēķinus pilnībā varēs veikt otrajā ceturksnī. Vai šie solījumi piepildīsies? To rādīs laiks.   
Ūdeni neatslēgs
Izvērtējot radušos situāciju, Bebru pagasta padomes deputāti nolēma uzdot pašvaldības uzņēmuma vadītājam Jurim Bāram pārslēgt līgumu ar Vecbebru profesionālo vidusskolu par ūdensvada un kanalizācijas izmantošanu un turpmāk līgumā vairs neparedzēt sodanaudu par kavētiem maksājumiem. Deputāti arī nolēma  neiekasēt no 2008. gada septembra līdz 2009. gada 1. janvārim aprēķināto soda naudu.
FAKTS.
Vecbebru profesionālajā vidusskolā mācās 270 audzēkņu no visas Latvijas. Skolas kopējā parādu summa ir nedaudz lielāka par 25 tūkstošiem latu.