Staburags.lv ARHĪVS

Jebkura ugunskura dūmi traucē meža novērošanu

Indulis Burka

2009. gada 27. aprīlis 16:32

1043
Jebkura ugunskura dūmi traucē meža novērošanu

Šogad, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, uz pusi samazināts meža ugunsapsardzībai atvēlētais finansējums, tāpēc Sēlijas virsmežniecība spiesta veikt daudzus nepopulārus pasākumus, lai kaut daļēji mēģinātu nodrošināt Valsts meža dienestam deleģēto meža ugunsapsardzības funkciju izpildi.

Pērn ugunsnedrošajā periodā Aizkraukles rajona teritorijā mežu novēroja no desmit  torņiem. Šogad teritoriju novēros tikai no septiņiem. Līdz ar to būs vajadzīgs vairāk laika, lai precīzi noteiktu degšanas vietu. Ugunsnovērošanas torņi izvietoti tā, lai no torņa dūmus varētu ieraudzīt vismaz desmit kilometru attālumā. Ja izmanto mazāku torņu skaitu, dežurantu darbs ir ievērojami apgrūtināts.

Ko šajā situācijā var palīdzēt vietējie iedzīvotāji? Sēlijas virsmežniecības inženieris Vitolds Rozītis, sākoties ugunsnedrošajam periodam, iesaka neko nededzināt diennakts gaišajā laikā, jo jebkura ugunskura dūmi stipri traucē ugunsnovērošanas dienesta darbu.

— Cilvēki iedomājas, ka neliels ugunskurs viņa privātās saimniecības teritorijā, kas ir patālu no meža, netraucē ugunsnovērošanas dienesta darbu, — saka Rozīša kungs. — Patiesībā tā nav. Dežuranti pamana jebkurus dūmus privātmājas pagalmā, pļavā, ceļa malā vai meža masīvā. Jo lielāks attālums, jo grūtāk noteikt šo dūmu rašanās cēloni. Torņa dežurants ar speciālu vizēšanas ierīci nosaka dūmu pacelšanās virzienu un par to nekavējoties ziņo meža ugunsapsardzības dienestam. Kad dienesta darbinieki saņēmuši ziņas par dūmu parādīšanās virzienu vismaz no diviem torņiem, ar speciālas kartes palīdzību nosaka aptuvenu degšanas vietu.

Uz degšanas vietu izbrauc Valsts meža dienesta darbinieki, lai konstatētu, kas deg. Un ļoti daudzos gadījumos konstatē, ka neapzinīgs vai nezinošs pagasta iedzīvotājs savā privātīpašumā dedzina atkritumus.

Ja šādu dūmu virs rajona teritorijas ir daudz, tad ugunsapsardzības  dienesta darbs ir ļoti apgrūtināts, jo neviens nevar pateikt, kuri dūmi rodas no meža degšanas, kuri neapzinīgi sakurta ugunskura dēļ.

Ja piemājas saimniecībā ugunsbīstamajā periodā jāsadedzina atkritumu kaudze, to vislabāk darīt bezvēja laikā, sākoties krēslai, jo tad torņos dežurantu vairs nav.
 
Ja tomēr jādedzina dienas gaišajā laikā, par ugunskura vietu obligāti jāinformē meža ugunsapsardzības dienests pa tālruni 29489573 un vietējā mežniecība vai mežsargs.
     
Ja ieraugāt dūmus virs kāda meža masīva, centieties sazvanīt vietējo mežniecību, mežsargu vai meža ugunsapsardzības dienestu un informējiet  par  notiekošo. Var zvanīt arī pa tālruni 112. 

Meža īpašniekiem ir pienākums līdz ugunsbīstamā perioda sākumam atjaunot un nepieciešamajās vietās ierīkot no jauna mineralizētās joslas un līdz 1. maijam izlīdzināt rises dabiskajās meža brauktuvēs, kvartālstigās un grāvju atbērtnēs, kas dziļākas par 0,25 metriem.