Staburags.lv ARHĪVS

Svētku simbolu audzē policists

Jānis Ozoliņš

2013. gada 1. aprīlis 07:50

453
Svētku simbolu audzē policists

Viens no Lieldienu simboliem ir trusis. Kādreiz šos pūkainos mājdzīvniekus turēja daudzās lauku sētās, tagad trušu audzētājus atrast nav viegli. Viens no tādiem ir zalvietis Jānis Rusiņš, kurš savlaik Rīgā strādājis Policijas uzraudzības dienestā un tagad ir arī zemessargs.

Jānis atzīst, ka viņam šie pūkainie dzīvnieki patīk jau kopš bērnības. “Ar trušu audzēšanu aizrāvos jau bērnībā. Kad strādāju Rīgā, tas, protams, nebija iespējams, bet, kad pārcēlos uz Sproģiem, kur dzīvo mans dēls, atkal sāku audzēt trušus. Tas ir mans vaļasprieks, un nav arī jāsēž, rokas klēpī salikušam,” saka Jāņa kungs. “Tomēr tā nemaz nav tik vienkārša nodarbe, kā šķiet lielai daļai cilvēku. Truškopība ir gandrīz kā zinātne.”
Trušiem nepieciešamas granulas, auzas, āboliņš, vitamīni, sāls, ūdens, kas jādod vismaz divas reizes dienā.
Tagad ir desmit, bet kādreiz bijis pat sešdesmit garaušu. “Nācās viņus pārdot, jo trusis ir dzīvnieks, kuram visu laiku jādod ēst,” saka Rusiņa kungs. “Viņu būri jātur tīri. Turklāt trusis ir ļoti uzņēmīgs pret slimībām. Nav pat ieteicams kūtī, kur ir trušu būdas, laist svešus cilvēkus, jo ir vairākas slimības, kuras trušiem pielīp no cilvēkiem.”
Trušus var izaudzēt līdz pat 20 kilogramu smagus, tas atkarīgs no šķirnes un kopšanas. Jāņa lielākais pūkainis svēris deviņus kilogramus.
Jānis gan nav manījis Lieldienu garauša olas, bet gandarījumu tas sniedz. “Truši savu saimnieku pazīst pēc ožas. Kad ienāku kūtī, viņi uzreiz sarosās,” saka zalvietis. “Viņi jūt, ka saimnieks atnācis, noglāstot viņi bieži nolaiza roku.”