Militarizēts pārgājiens ar armijas disciplīnas elementiem
Ko īsti nozīmē vārds “militarizēts”, saprot tikai tie, kuri ir dienējuši armijā. A. Upīša Skrīveru vidusskolas 9.a klases skolēni nolēma par to pārliecināties, dodoties militarizētā pārgājienā.
— Topošajā firmas “Enger’s” interneta vietnē www.pargajieni.webs.com pieteicāmies pārgājienam, sagādājām nepieciešamo ekipējumu un devāmies ceļā, — stāsta klases audzinātāja Silvija Strautmane.
— Pārgājiena rīts sākās ar divu komandieru uzrunu un stingriem norādījumiem, kas jāpaņem līdz un kādi ir disciplīnas noteikumi ceļā. Komandas skanēja stingrā balsī, tā ka nevienam nelikās, ka tas ir joks. Kādi bija noteikumi? Smagās mugursomas nes visi! Ja neesi paņēmis līdz vajadzīgo, tad jāiztiek ar to, kas ir. Komandieru pavēles netiek apspriestas. Par necenzētu vārdu lietošanu piemēro sodu. (Sods — meitenēm pietupieni no 50 līdz 100 reižu, zēniem pievilkšanās vingrinājums.) Komandas biedram jāpalīdz. Devīze — viens par visiem un visi par vienu! Nedrīkst lietot alkoholu un smēķēt. Naktsmiera laikā nedrīkst traucēt citiem.
Pirmos kilometrus veicām divu stundu laikā, jo visi gribēja pārbaudīt, vai sodi tiešām darbojas. Katrs pretī pateikts vārds, nepaklausīšana tika sodīts... pietupieni, pievilkšanās...
Kādi pārbaudījumi gaidīja? Piemēram, upes šķērsošana ar virves palīdzību, ievainoto pārvietošana un daudzi citi. Šajos pārbaudījumos katrs ieraudzīja sevi no malas: ko īsti vari un ko nevari izdarīt. Vai esi padomājis par līdzi ņemamo ekipējumu pats, vai ļāvis to izdarīt mātei, vai vispār visu esi palaidis gar ausīm. Rezultātā iekrīti upē, bet citu sauso drēbju somā nav... Jāizgatavo makšķeres kāts, bet nazi esi aizmirsis... Jāguļ pa nakti teltī, bet drēbes neesi sagatavojis... Šādās situācijās bieži noderēja drauga plecs. Skolēni kļuva draudzīgāki un izpalīdzīgāki, parādīja sevi pavisam citā, daudz labākā gaismā. Turklāt pārbaudījumus dažbrīd palīdzēja veikt tie, kuri klasē uzvedās izaicinoši un likās, ka nekad nevienam nav spējīgi palīdzēt.
Vēl viens piemērs, kurš saliedēja klasi. Pulksten piecos no rīta bija celšanās. Jāsaģērbjas 10 sekunžu laikā un jānostājas ierindā. Protams, kāds mierīgi gulēja... Komanda tika atkārtota, bet šoreiz jāsaģērbjas 9 sekunžu laikā. Un atkal kāds nokavēja! Atkal komanda tiek atkārtota! Šoreiz jāsaģērbjas 8 sekunžu laikā... Ja nepalīdzētu viens otram, tad arī 8 sekundēs to nevarētu veikt.
Mana klase pārvērtās. Jau nākamajā pārgājiena rītā tā bija saliedēta, izturīga un draudzīga. Kopumā nogājām divdesmit kilometru. Tas prasa daudz izturības. Tāpēc aicinājums vecākiem: nelutiniet savus lolojumus, ļaujiet pašiem bērniem kārtot savas lietas, dodiet vairāk patstāvības, jo ne jau visu mūžu būs blakus māte vai tēvs.Pārgājienu noorganizēja Ilze Engere, viņas vīrs Ainārs, kurš brīvprātīgi Skrīveros mēģina iekustināt jauniešus labiem darbiem un pasākumiem, kā arī Arkādijs Baškirovs, kurš brīvprātīgi palīdzēja šajā pasākumā.
Šo jauniešu armijas stāja, ekipējums, izturība iedvesmoja komandas dalībniekus kļūt tādiem pašiem. Tikai ekstremālās situācijās skolēni saprata, ka nodzerta un nosmēķēta veselība nav vērtība.
Skolēni jau sapņo par par jaunu pārgājienu, šoreiz ziemā.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra