Staburags.lv ARHĪVS

Uz skolu jau sešu gadu vecumā

Jānis Ozoliņš

2009. gada 21. septembris 10:23

821
Uz skolu jau sešu gadu vecumā

Sākot no 2010. gada 1. septembra, mācības 1. klasē bērniem būs jāsāk jau sešu gadu vecumā. Pirmklasnieku vecuma samazināšana par vienu gadu ir viena no izglītības sistēmas  reformām, kas ļaus nodrošināt, lai iedzīvotāji, sasniedzot pilngadību, būtu ieguvuši vidējo izglītību, kā arī mazinās skolēnu pārslodzi.

Valsts izglītības satura centra speciālisti izstrādā programmu sešgadīgo bērnu apmācībai.
Tā kā turpmāk 1. klasē skolēni būs par gadu jaunāki, būs mainīts visu mācību priekšmetu saturs, kā arī pārskatīti mācību priekšmetu standarti, pilnveidojot prasības līdz pat 6. klasei.
Ministrija šādu lēmumu pamato ar to, ka, sākot skolas gaitas sešu gadu vecumā, vidējā vispārējā izglītība tiks iegūta līdz pilngadībai un darbspējīgo iedzīvotāju skaits palielināsies aptuveni par 18 000.
“Staburags” vēlējās uzzināt, kā šādu lēmumu komentē izglītības darbinieki un vecāki.
Astra Siliņa,
Aizkraukles rajona izglītības pārvaldes vadītāja:
-- Tas ir kārtējais sasteigtais lēmums, jo ir jāpārstrādā izglītības programmas. Ja to izdarīs kvalitatīvi, izglītības kvalitāti tas neietekmēs. Manuprāt, svarīgākais ir sociālais aspekts. Ko šie sešgadīgie darīs pēc stundām, ja skolām nav naudas, par ko algot pagarinātās grupas skolotāju? Ir arī jāsaprot, ka daudziem vecākiem nav naudas lai samaksātu par pusdienām. Tad, kā šie bērni tiks ēdināti? Skolu direktori stāsta, ka ir tādas ģimenes, kuras bērniem līdzi uz skolu var iedot tikai dažus ābolus.
Kurmenes pamatskolas direktore
Gundega Drava,
-- Visnotaļ negatīvs lēmums. Sešgadīgs bērns fizioloģiski nav gatavs skolai. Viņš nevarēs nosēdēt 40 minūšu un tikai 10 minūšu atpūsties. Jāpārstrādā izglītības standarti un programmas, tas atkal prasa naudu. Vai šis ir īstais brīdis, kad varam to atļauties. Jāņem vērā, ka skolotājiem atkal būs jāmācās kursos, jo pirmsskolas audzināšana un darbs sākumskolā ļoti atšķiras. Kāpēc mums jāatņem darbs bērnudārzu audzinātājām, kas šīs funkcijas veic pilnvērtīgi. Būtībā tas ir eksperiments ar bērniem.
Daira Osīte,
Neretas vidusskolas 1. klases skolotāja:
-- Esmu pret šādu lēmumu. Tas nozīmē, ka atkal jāmaina visas programmas. Mums ir viens sešgadīgs bērniņš un nav viegli. Šajā vecumā bērns vēl nav ne fiziski, nedz psiholoģiski gatavs skolai. Īsti nesaprotu: ja bērnudārzā to visu jau pilnvērtīgi dara, tad kāpēc kaut kas vēl jāmaina? Bērnudārzā visu nepieciešamo skolai iemāca. 1. klasē bērnam jau ir jāprot lasīt, jo mums ir lasāmās grāmatas, nevis tādas, pēc kurām bērnu māca lasīt. Ja sešgadīgie nāk uz skolu, tad skola būtībā pārņem bērnudārza funkcijas. Kāpēc bija jāatceļ piecgadīgo un sešgadīgo obligāta apmācība, kas bija līdz šim mācību gadam? Ja tas nebūtu izdarīts, tad nekāda jauna reforma nebūtu vajadzīga.
Anita Brasma,
divu bērnu māmiņa
Aizkrauklē
— Es arī sāku iet skolā no sešu gadu vecuma, tāpat kā lielākā daļa manu klasesbiedru. Vidusskolu beidzu 18 gados  ar labām atzīmēm. Pilnīgi nepiekrītu vecākiem, kas uzskata, ka tā ir izpostīta bērnība. Tieši otrādi, mācībām un visam, kas nāk līdz ar tām — draugiem, komunikācijai — nav vecuma ierobežojuma. Daudzās Eiropas valstīs bērni sāk iet "skoliņās" jau 3 — 4 gadu vecumā, tās gan nav tradicionālās skolas, bet līdz 6 gadu vecumam visi jau lasa, raksta, iemācās dažādas praktiskas lietas.
Svetlana
no Pļaviņām
— Neatbalstu šādu lēmumu.  Ne jau visi bērni ir tik attīstīti, ka mak gan lasīt, gan rakstīt jau sešu gadu vecumā. Man rados ir viena ļoti attīstīta meitene. Mājās iemācījās  labi lasīt, zināja visus ciparus, deklamēja dzejoļus, bet aizgāja uz skolu, un  sekmes nav nemaz tik labas, tik tikko līdzi pārējiem. Jādomā par bērniem, ne tikai par to kā valstij tagad ietaupīt. 
Uzziņa.
Šogad mācības Aizkraukles reģionā sāka ap 4 500 vispārizglītojošo skolu skolēnu. Pirmā skolas diena mūžā bija apmēram 400 pirmklasniekiem. Vislielākais pirmklasnieku skaits ir Aizkraukles pilsētas sākumskolā, kurā mācības sāka 80 1. klases skolēnu.