Kur palikušas slimnīcai solītās investīcijas?

Kopš Aizkraukles novada domes lēmuma piesaistīt investoru Aizkraukles slimnīcai un veidot kopuzņēmumu ar SIA “Veselības aprūpes fonds” pagājuši divi mēneši, taču investīciju piedāvājuma vēl nav.
Ne pīkstiena
Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Vilnis Plūme teic, ka ar investoru vēl nav bijis nekādu sarunu, no tā nav dzirdēs ne “pīkstiens”. Slimnīcas kredītsaistības un kārtējie parādi ir apmēram miljons latu, un investīcijas ir vajadzīgas, lai samaksātu kredītus. Tie starp bijušā Aizkraukles rajona pašvaldībām nav sadalīti, jo saskaņā ar valdības lēmumu slimnīca no rajona padomes bija jāpārņem Aizkraukles novada domei.
Aizkraukles novada domes attīstības komisija piektdien uz sēdi bija uzaicinājusi Aizkraukles slimnīcas valdes priekšsēdētāju Alīdu Vāni, lai uzzinātu ko vairāk, taču Vānes kundze teic, ka viņai par investīcijām nekādu ziņu nav. “Man bija sarunas ar investora pārstāvi Marģeru Zeitmani par pašreizējo situāciju slimnīcā, taču investīciju piedāvājums man nav zināms,” informē Alīda Vāne. Marģers Zeitmanis pats šotrešdien domei iesniegšot investīciju piedāvājumu.
Kuģis pirms sēkļa ir apstājies
Alīda Vāne atzīst, ka viņas uzdevums bija slimnīcu “izvilkt no mīnusiem”, un pēc divu mēnešu darba tas esot panākts — no 1. oktobra zaudējumu vairs nebūšot. “Esam pa nullēm. Kuģis pirms sēkļa ir apstājies,” viņa saka. Poliklīnika sniedz vairāk nekā 50 pakalpojumu, bet slimnīcā ārstējas 68 pacienti, ir 84 gultasvietas. Jautāta, vai notiek cīņa par daudzprofilu slimnīcas statusa atgūšanu, Alīda Vāne atbild, ka par to vairs necīnās, jo tāds statuss maksā ļoti dārgi — diennaktī jānodrošina septiņu speciālistu darbs, bet valsts finansējums ir mazs. “Neesam zaudējuši nevienu speciālistu, personāls man galvassāpes nesagādā. Visus darbiniekus vērtēju augstu, sākot no sētnieka un beidzot ar galveno ārstu. Lielākā daļa darbinieku sapratuši, ka viss ir jānopelna ļoti smagā darbā,” atzīst Vānes kundze. “Hronisko slimnieku skaits kļūst arvien lielāks, pie mums ārstējas arī tādi cilvēki, kuriem tas būtu jādara Stradiņos vai Gaiļezerā.”
Pacienta iemaksa Aizkrauklē ir 5 lati diennaktī (valsts vēl dod ap 10 latu), taču valsts neļauj to noteikt lielāku, lai gan tad varētu nodrošināt labākus medikamentus. Jēkabpilī jāmaksā 12 latu diennaktī (valsts vēl dod 21 latu), un daļa pacientu no Jēkabpils atgriežas Aizkrauklē vai vispār uz Jēkabpili nebrauc. “Laucinieki ir godīgi — saprotot, ka nevarēs samaksāt, viņi nekur nebrauc,” teic Alīda Vāne.
Nogremdēt var valsts
“Kas būs pēc 1. janvāra, to nezina neviens. Mēs to uzzināsim ne agrāk kā decembrī,” saka Alīda Vāne. “Valsts kā pasūtītāja un kā kreditore ir vienīgā, kas mūs var nogremdēt. Ar bankām var sarunāt, bet ne ar valsti. Nav neuzticamākas sadarbības partneres par valsti. Jūs esat politiķi, katrs pārstāvat kādu partiju. Naudas sadale notiek starp partijām, bet man nav deputātu politiskā atbalsta, es cīnos viena,” pārmet Vānes kundze.
Uz komisijas pārstāvju jautājumu, cik līdzekļu mēnesī slimnīcai vajag, kā arī par citiem finansiālajiem rādītājiem Vānes kundze atbild, ka preses klātbūtnē nevienu skaitli nenosauks.
Atbildēs deputāti
Televīzijas raidījumam “Nekā personīga” kādreizējais slimnīcas valdes priekšsēdētājs un tagadējais valdes loceklis Ēriks Vizulis atklāja, ka “Veselības aprūpes fonds” patiesībā pārstāv farmācijas biznesa intereses. Zāļu lielražotāju nolūks ir uzpirkt pēc iespējas vairāk finansiālajās grūtībās nonākušu slimnīcu, lai nodrošinātu efektīvu ķēdes “zāļu ražotājs — aptieka — poliklīnika — slimnīca” darbību.
Veselības ministre Baiba Rozentāle intervijā raidījuma veidotājiem pauda savu viedokli: “Ja pašvaldības “par sviestmaizi” pārdos investoriem par nodokļu maksātāju naudu uzceltās, izremontētās un aprīkotās slimnīcas, tā būs novadu deputātu atbildība.”
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra