Dažos novados reģistrē, kā ierasts

Izveidojoties novadiem, ir mainītas mirušo, jaundzimušo un laulību reģistrācijas vietas. Daļai attālāko pagastu jaunā kārtība ir apgrūtinoša un dzīvi tikai sarežģī.
Aizkraukles novadā nekas nav mainījies — reģistrācija joprojām notiek Aizkraukles novada dzimtsarakstu nodaļā. Tāda pati kārtība ir arī Skrīveru novadā.
Var aizbraukt ar autobusu
Kokneses novadā no 1. augusta miršanas apliecības izsniedz un jaundzimušos reģistrē Kokneses novada dzimtsarakstu nodaļā. Iršu un Bebru pagasta iedzīvotājiem diemžēl pēc šiem dokumentiem jābrauc uz novada centru Koknesē. Ja tuviniekiem jāsaņem mūžībā aizgājušā cilvēka pensija, tad viņiem vēl jādodas arī uz Aizkraukli, Jēkabpili, Bausku vai citu pilsētu, kur ir Sociālās apdrošināšanas pārvaldes nodaļa.
— Iršu pagasta ļaudis, protams, par šādu kārtību nav iepriecināti, lai gan no augusta pagastā ir piedzimis tikai viens bērniņš un arī miris viens cilvēks. Bērnu reģistrēt vecāki devās ar savu auto, bet nelaiķa piederīgajiem piedāvājām palīdzību, taču viņi izmantoja radinieku transportu. No Iršiem uz Koknesi un Aizkraukli vairākas reizes dienā kursē autobusi, mēs par sliktu satiksmi nevaram sūdzēties. Protams, ērtāk bija šīs formalitātes nokārtot pagasta padomē. Taču mēs nevienam palīdzību neliegsim, aizvedīsim, kur un kad vajadzēs, — apgalvo Iršu pagasta pārvaldes vadītāja Raina Līcīte.
Kurmeniešiem grūtāk, valliešiem tuvāk
Uz Vecumnieku novada domi jādodas Valles un Kurmenes pagasta iedzīvotājiem, jo šie pagasti iekļauti Vecumnieku novadā.
— Vallieši šos dokumentus dodas kārtot uz Vecumniekiem, kas ir tikai 18 kilometru attālumā, un arī ceļš ir asfaltēts. Uz Aizkraukli braukt ir neizdevīgāk. Līdz šim neviens Valles pagasta pārvaldē transportu nav lūdzis, taču, ja tāda vajadzība būs, neatteiksim, jo auto pagasta pārvaldei ir. Uz Vecumniekiem var aizbraukt arī ar satiksmes autobusu, tikai atpakaļ gan var tikt vienīgi pēcpusdienā. Līdz šim neviens mums par sarežģījumiem nav sūdzējies, — stāsta Valles pagasta pārvaldes kasiere — lietvede Irēna Ruģele.
Problemātiskāk ir kurmeniešiem. Kurmenes pagasta pārvaldes sekretāre Anita Kārkliņa teic, ka vienu māmiņu reģistrēt jaundzimušo bērnu veduši ar pārvaldes automašīnu. — Vairāk neviens palīdzību nav lūdzis, tomēr, ja būs jābrauc, palīdzēsim, — tā Kārkliņas kundze.
Katrs tiek, kā var
Pļaviņu novada domes dzimtsarakstu nodaļā no 1. septembra reģistrē visa novada mirušos un jaundzimušos — no Pļaviņām, Aiviekstes, Vietalvas un Klintaines pagasta. Vistālāk tagad nākas braukt vietalviešiem. Pagasta pārvaldes lietvede Rita Zaharāne apstiprināja, ka cilvēkiem tas ir sarežģīti. Katrs tiek uz Pļaviņām, kā var. Pārvaldei ir tikai viens auto, ja citas izejas nav, tad brauciens iepriekš jāpiesaka. Arī autobuss kursē tikai no rīta un vakarā. Arī vietalviete Zigrīdas kundze atzina, ka līdzšinējā kārtība, kad reģistrācija notika pagastā, bija daudz labāka.
Kā ierasts strādā Neretas novadā — dokumentus joprojām noformē Pilskalnes, Zalves un Mazzalves pagasta pārvaldē un, protams, neretiešiem — Neretā.
Tāda pati kārtība ir arī Jaunjelgavas novadā. Līdz 30. decembrim jaundzimušo, mirušo un laulību reģistrācija notiek Sērenes, Daudzeses, Seces, Staburaga un Sunākstes pagasta pārvaldē. No 31. decembra reģistrācija būs tikai Jaunjelgavā. Tas būs ļoti neizdevīgi tālāko novada pagastu — Sunākstes un Staburaga — iedzīvotājiem. Tā uzskata Jaunjelgavas novada domes sekretāre un arī dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Rudīte Lauriņa. — Vēl domē nekas nav lemts, taču šis jautājums ir ļoti problemātisks. Visgrūtāk pie mums nokļūt būs sunākstiešiem, tāpēc līdz gada beigām jārod kāds pieņemams risinājums, — teic Lauriņas kundze.
Sunākstiešiem pārmaiņas neder
Sunākstes pagasta pārvaldes sekretāre un arī dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Liāna Gasiņa par gaidāmajām pārmaiņām ir ļoti norūpējusies. — No Sunākstes uz Jaunjelgavu nekursē neviens satiksmes autobuss. Likums atļauj novadā būt vairākām dzimtsarakstu nodaļām, taču par to jālemj novada domei un lēmums jāapstiprina tieslietu ministram. Lieki izdevumi domei nerastos, ja es arī turpmāk veiktu savus pienākumus. Cilvēkiem tagad ir ļoti grūti nokļūt gan Jaunjelgavā, gan Aizkrauklē, — saka Liāna Gasiņa.
Arī Staburaga pagasta pārvaldes sekretāre un dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Skaidrīte Kubliņa atzīst, ka staburadziešiem būs problēmas, jo autobuss uz Jaunjelgavu kursē ļoti agri un no Jaunjelgavas var atbraukt tikai pēc vairākām stundām, braucējam jāzaudē vai visa diena. Un, protams, ja ir nepieciešams, jābrauc arī uz Bausku, Aizkraukli vai Jēkabpili. Arī Kubliņas kundze cer, ka iedzīvotājiem palīdzēs pagasta pārvalde.
***
Dokumentu izsniegšana novadu centros, nevis vietējā pagasta pārvaldē, ir nepārdomāta pārmaiņa, kas sarežģī daudzu cilvēku dzīvi. Īpaši tajās vietās, kur nekursē satiksmes autobusi. Labi, ja var palīdzēt kaimiņš vai tāda iespēja ir pagasta pārvaldei. Daudzviet cilvēki pamesti likteņa varā. Vai tādi ir solītie reģionālās reformas labumi? Vai tādas ir rūpes par iedzīvotāju labklājību, kas bija šīs reformas mērķis?
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra