Staburags.lv ARHĪVS

Hemoroīdus ārstē ar lāzeru

Indulis Burka

2009. gada 12. novembris 13:04

3517
Hemoroīdus ārstē ar lāzeru

Aizkraukles slimnīcā praktizējošais ķirurgs Ints Bruņenieks nule piedalījies paraugoperācijās, kurās pirmo reizi Austrumeiropas valstīs demonstrēja, kā lāzeru izmanto hemoroīdu ārstēšanā. Šī manipulācija pacientam ir nesāpīga un jau pārdesmit minūšu pēc tās var doties mājās.

Seminārs un paraugoperācijas notika Jūrmalas slimnīcā un tās vadīja docents Aigars Martinsons. Viņš šo tehnoloģiju apguvis ārzemēs. Lāzeriekārta, kuru izmantoja operācijās, atvesta no Vācijas, taču drīzumā tāda būs arī Latvijā.

— Tā ir jauna metode. To pasaulē izmanto tikai dažus gadus Itālijā un Vācijā, kur tās radītas, — saka Ints Bruņenieks. — Jūrmalas slimnīcā kopumā veica astoņas operācijas. Man bija iespēja ne tikai vērot operāciju gaitu, bet arī pašam izmēģināt šo metodi.    

Jaunā metode atvieglina darbu ārstam un tā ir ievērojami “draudzīgāka” pacientam. Manipulācijas nav nepieciešams veikt stacionāra apstākļos. Ja šāds aparāts būtu ambulatorās pieņemšanas kabinetā, nepieciešamās manipulācijas varētu veikt nekavējoties, lai atbrīvotu pacientu no nepatīkamām sajūtām, ko sagādā asiņojoši hemoroīdi. Ar speciālu zondi noteic, kurš asinsvads asiņojošo mezglu apgādā ar asinīm, bet pēc tam ar lāzera staru to piededzina. Taisnajā zarnā nav sāpju receptoru, tāpēc pacients manipulācijas laikā jūt vien nelielu siltumu. Tūlīt pēc manipulācijas pacients pats var piecelties un doties projām. Vien paša un ārsta sirdsmiera labad pāris stundu var pavadīt mediķa uzraudzībā dienas stacionārā, taču teorētiski tas nav nepieciešams.

Paraugoperāciju laikā darbošanās ap katru pacientu aizņēma desmit, piecpadsmit minūšu. Pēc manipulācijas pacientiem vaicāju par sajūtām. Viņi smaidīja un teica, ka  gandrīz neko nav jutuši, un taujāja, kad varēs doties mājup.

Ar šo metodi nav nepieciešama anesteziologa un citu kolēģu palīdzība, kas sadārdzina operāciju, jo jāapmaksā šo speciālistu darbs. Vien pati iekārta ir salīdzinoši dārga, taču tas ir vienreizējs ieguldījums.

Iekārtu var izmantot ne tikai hemoroīdu ārstēšanā. Līdz šim to izmantoja vēnu ārstēšanā, dermatologi — dažādu veidojumu piededzināšanai, otorinolaringologi —  deguna starpsienu korekcijai un citām manipulācijām.

Tas, cik ātri šāda iekārta būs sasniedzama lielākam pacientu skaitam Latvijā, vairāk atkarīgs no valsts ekonomiskās situācijas un medicīnas aprūpei piešķirtā finansējuma. Martinsona kungs stāstīja, ka vienas šādas iekārtas iepirkums jau sākts un tuvāko nedēļu laikā to piegādās. Arī man būs iespēja ar to strādāt. Diemžēl šīs manipulācijas valsts nav paredzējusi apmaksāt.

Šī metode varētu ieinteresēt pacientus ar hemoroīdu saslimšanu tās sākotnējās pakāpēs, kuri lielākoties sūdzas par asiņošanu. Tiem, kuriem šī problēma ir ilgstoša un mezgli ir ļoti lieli, ar jauno metodi palīdzēt nevar. Viņiem hemoroīdu mezgli jāizgriež ar ķirurģiskām metodēm.

Tāpēc pacientiem, jūtot pirmās saslimšanas pazīmes, vajadzētu pārvarēt kautrību un doties pie ārsta proktologa pārbaudīt veselību. Turklāt šī saslimšana skar kā sievietes, tā vīriešus. Sievietēm šī problēma bieži vien kļūst aktuāla pēc grūtniecības. Taču viņas baro bērnu ar krūti un nopietna operācija nav pieļaujama. Savukārt jauno metodi var izmantot ļoti veiksmīgi, jo nav anestēzijas un citu medikamentu iedarbības. Hemoroīdu saslimšanas konstatē arī jauniem, fiziski aktīviem cilvēkiem.