Staburags.lv ARHĪVS

Bērnam temperatūra. Kā rīkoties?

Ilze Šķietniece

2021. gada 14. decembris 00:00

0
Bērnam temperatūra. Kā rīkoties?

“Tas bija šausmīgākais notikums manā dzīvē,” neslēpj Anita, trīs gadus vecas meitiņas mamma. Saaukstēšanās dēļ bērnam strauji paaugstinājās temperatūra un naktī sākās febrilie krampji. Notikušajā viņa vaino sevi, jo uzskata, ka nav parūpējusies, lai bērns dienas laikā uzņemtu pietiekami daudz šķidruma. 

Par to, kā pareizi rīkoties, ja paaugstinās temperatūra, un kāpēc sākas febrilie krampji, iztaujājām Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pediatri Allu Silovu.

— Kas tad ir paaugstināta ķermeņa temperatūra? 

— Ķermeņa temperatūra paaugstinās, kad organisms cīnās ar infekciju. Tā ir aizsargreakcija un nav uzskatāma par slimību. Kad ķermeņa temperatūra paaugstinās virs 38 grādiem, sākas drudzis. 40 grādi ir robeža, kad organisms var sākt noārdīt pats savas olbaltumvielas — tas nav labi. Par paaugstinātu temperatūru var liecināt tas, ka bērns jūtas saguris, guļ vairāk nekā parasti, negrib ēst, spēlēties un iesaistīties aktivitātēs. Bet der zināt, ka zīdainīšiem, īpaši bērniņiem līdz trīs mēnešu vecumam, viena no bakteriālas infekcijas pazīmēm var būt tieši pretēji — pazemināta temperatūra.

— Kāda ķermeņa temperatūra ir uzskatāma par normālu? Esmu lasījusi, ka jaunākie pētījumi pieļauj atkāpes no tradicionālā 36,6.

— Normāla ķermeņa temperatūra var būt gan zemāka par 36,6, gan arī sasniegt pat 37 grādus. Tā atkarīga no dažādiem faktoriem — vides temperatūras, bērna apģērba, vecuma. Mazākiem bērniņiem, īpaši zīdainīšiem un jaundzimušajiem, termoregulācija vēl nav tik labi attīstījusies, līdz ar to viņi ir pakļāvīgāki vides temperatūras ietekmei. Ir bērni, kam pēc pastaigas temperatūra var būt pat zem 36 grādiem. 

— Savukārt 37,2 ir iekaisuma temperatūra, vai ne? Vai tad, ja tāda saglabājas ilgstoši, vecākiem vajadzētu vērsties pie ārsta? 

— Temperatūra ir viens izolēts simptoms. To var paaugstināt arī, piemēram, noteiktu medikamentu lietošana. Šāda temperatūra iespējama arī vienu vai divas nedēļas pēc aktīvas slimošanas fāzes. Taču, ja tā nav saistīta ar akūtas infekcijas pārslimošanu, bērns krītas svarā, naktīs svīst, ir sagurušāks nekā parasti, noteikti vajadzētu sazināties ar ģimenes ārstu. 

— Kā pareizi rīkoties, ja akūtas saslimšanas gadījumā temperatūra sāk strauji paaug­stināties? Kad jāsāk dot medikamenti?

— Šobrīd tiek uzskatīts, ka paaugstināta ķermeņa temperatūra jāārstē tikai tad, ja tā bērnam rada diskomfortu. Tas visbiežāk rodas, pārsniedzot 39 grādu robežu. Tātad — ja bērns rotaļājas, ir pietiekami aktīvs, vecākiem nepieciešams turpināt vērot viņa pašsajūtu un dot vairāk dzert. Paaugstinātas temperatūras dēļ organisms zaudē vairāk šķidruma. Ja bērns kļūst saguris, atsakās ēst, dzert, protams, nepieciešams dot temperatūru pazeminošus līdzekļus. Mēs visbiežāk rekomendējam lietot ibuprofēnu vai acetaminofēnu, ko tautā labāk zina kā paracetamolu. Var izmantot gan svecītes, gan suspensijas, gan tabletes. Nosakot devas, jāņem vērā ne tikai bērna vecums, bet arī svars, pretējā gadījumā zāles var nedot vēlamo efektu. 

Bērniem līdz trīs mēnešu vecumam nerekomendē temperatūru pazeminošus līdzekļus lietot bez ārsta konsultācijas. Drudzis šajā vecumā var būt viena no smagu bakteriālu infekciju pazīmēm, tāpēc obligāti jāsazinās ar savu ģimenes ārstu vai Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD). 

Un vēl viena būtiska lieta. Ja iedodam temperatūru pazeminošus medikamentus, nav jāgaida, ka tā desmit, piecpadsmit minūšu laikā normalizēsies. Ja temperatūra bijusi 40 grādi un pēc pusstundas tā ir 39, tad tas jau ir uzskatāms par labu efektu. 

— Ko vajadzētu dot dzert un cik daudz? Ja bērns negrib tējas, vai var piedāvāt kokakolu, lai uzņem vismaz kaut kādu šķidrumu?

— Ja bērns čurā retāk nekā parasti, tā ir viena no pazīmēm, ka organismam trūkst šķidruma un to nepieciešams uzņemt vairāk. Tas ir svarīgi, jo bērniem organisms atūdeņojas ātrāk nekā pieaugušajiem. Parasti rekomendē dzert to pašu, ko ikdienā. Tāpēc es ieteiktu vecākiem jau no mazotnes bērnus radināt dzert ūdeni. Saldinātie gāzētie un kofeīnu saturošie dzērieni var vēl vairāk veicināt urināciju, tāpēc slimības laikā tos bērniem nevajadzētu dot. Tāpat arī melno un zaļo tēju, kas satur kofeīnu. Vislabāk būtu dzert ūdeni, bet, ja bērns nav radināts to lietot, var dot atšķaidītu sulu vai zāļu tēju. Sulas vajadzētu atšķaidīt, jo tajās ir liels cukura apjoms. 

— Bet dzirdēts, ka arī ar zāļu tējām jābūt diezgan uzmanīgiem, jo katrai ir cits efekts. 

— Es neieteiktu slimības laikā eksperimentēt ar jauna veida zāļu tējām, ko bērns iepriekš nekad nav dzēris. Ja viņš zina kumelīšu vai piparmētru tēju, tad to arī var turpināt lietot. Savukārt situācijās, kad bērns atsakās uzņemt šķidrumu, vecākiem vajadzētu ieslēgt savu iztēli un padarīt to par spēli, piemēram, piedāvāt dzert ar salmiņu kā kafejnīcā, no špricītes bez adatas un tamlīdzīgi. Ja vecāki sekos līdzi uzņemtā šķidruma apjomam un tas būs pietiekams, arī temperatūra labāk kritīsies un bērns jutīsies komfortablāk. Var izmantot arī orālos rehidratācijas līdzekļus, kas nopērkami aptiekās. Tos parasti iesaka vemšanas vai caurejas un drudža gadījumā, taču ne visu garšas kārpiņām ir tīkami, jo klāti ar sāļiem. 

— Kad jāmeklē mediķu palīdzība? 

— Ja temperatūra paaugstinās bērnam līdz viena mēneša vecumam, noteikti jāsazinās ar NMPD. Ja drudzis sācies zīdainim no viena līdz trīs mēnešu vecumam, jāsazinās ar ģimenes ārstu. Ja tas nav iespējams — jāsauc NMPD dienests. Pārējos gadījumos mediķu noteikti palīdzība jāmeklē, kad bērni ir miegaini, ilgstoši guļ, ir grūti pamodināmi vai nepaliek nomodā pēc pamodināšanas, ja ir pārlieku uzbudināti un spalgi raud vai arī raud bez asarām, acis iekritušas, elpo smagi vai ātrāk nekā parasti, pukst, sten, ādas krāsa kļūst pelēcīgi bāla, zilgana, sākas krampji. Lielākiem bērniem — tad, ja ir spēcīgas galvassāpes, spranda stīvums, ekstremitāšu pietūkums. Ar ģimenes ārstu jāsazinās arī gadījumos, kad paaugstināta temperatūra ir ilgāk par piecām dienām un iemesls nav skaidrs, piemēram, nav iesnu vai kakla sāpju. 

— Kas izraisa febrilos krampjus un kā pareizi rīkoties, ja bērnam tie sākušies?

— Tā saucamie febrilie krampji var attīstīties astoņiem procentiem bērnu pirmsskolas vecumā, ja ir paaugstināta temperatūra. Tie parasti ir labdabīgi — ilgst līdz piecām minūtēm, paši kupējas jeb beidzas un paliekošus smadzeņu bojājumus neatstāj. Taču vecāki paši nevar izvērtēt, vai tie ir febrilie krampji vai vēl kādas slimības, piemēram, smadzeņu apvalka iekaisuma, pazīme, tāpēc lēkmes gadījumā vienmēr jāsazinās ar NMPD. Gaidot mediķu ierašanos, nepieciešams bērnam sniegt pirmo palīdzību — atbrīvot ķermeni no spiedoša apģērba un nodrošināt stabilu sānu guļu, lai vemšanas gadījumā atvemtās masas netiktu ierautas plaušās. Svarīgi fiksēt laiku, cik gara ir kram­pju lēkme. Vecākiem parasti liekas, ka tā notiek ļoti ilgi, bet visbiežāk pēc piecām minūtēm jau ir beigusies. Ja krampji ir ilgāk par piecām minūtēm, tas var liecināt par smagāku saslimšanu. Ja febrilo krampju lēkmes atkārtojas, ārsts nozīmē pretkrampju medikamentus, kurus vecākiem ieteicams glabāt mājas aptieciņā.

Vēl ir maldīgs priekšstats — ja bērnam bijuši febrilie krampji, nākamajās slimošanas reizēs nedrīkst gaidīt, ka temperatūra paaugstinās vairāk par 37,5 un ir nepieciešams dot temperatūru mazinošus medikamentus. Pierādīts, ka febrilos krampjus neveicina temperatūras paaugstināšanās virs šādas robežas. Tie var attīstīties gan tad, ja temperatūra ir gan 37,2, gan vairāk nekā 38. 

— Mamma, kuras meitiņai sākās febrilie krampji un kura ar to nekad iepriekš nebija saskārusies, uzskata, ka deva bērnam par maz dzert. Vai tas var būt iemesls?

— Faktori var būt vairāki. Jā, krampjus var veicināt ne tikai paaugstināta temperatūra, bet arī šķidruma zudums. Tas nozīmē, ka organismā ir elektrolītu līmeņa disbalanss, respektīvi, visi nepieciešamie sāļi nav vajadzīgajā balansā. Sāļu zaudēšanu var pastiprināt vemšana vai caureja. Taču pašreiz pēc noteiktiem simptomiem nav iespējams noteikt un paredzēt, kuriem bērniem attīsies krampji un kuriem ne.

— Kā rīkoties, ja slims bērns guļ citā istabā? Vai naktī viņu visu laiku vajadzētu doties apraudzīt, vai nav sākušies krampji?

— Man šķiet, ka brīdī, kad slimo bērns, neviena mamma nespēj naktī mierīgi gulēt. Arī bērni parasti prasās blakus gultā. Ja bērniņš ir cieši iemidzis, viņu speciāli nav nepieciešams traucēt un modināt, lai izmērītu temperatūru. To, ka tā paaugstinās, var secināt arī pēc tā, ka viņš paliek nemierīgāks, svaidās gultiņā. Parasti vecāki to dzird, pat esot blakusistabā. 

Uzziņa. Cik daudz šķidruma bērnam izdzert slimošanas laikā?● Bērniem, kuri nav smagāki par 10 kilogramiem, diennaktī ieteicams uzņemt 100 mililitrus šķidruma uz kilogramu ķermeņa svara.● Ja ķermeņa svars ir 10—20 kilogramu, par katru nākamo kilogramu jāpieskaita vēl 50 mililitru. ● Ja ķermeņa svars ir lielāks par 20 kilogramiem, uz katru nākamo kilogramu jāpieskaita 25 mililitri.● Var ieskaitīt visu šķidruma apjomu, ko bērns uzņem gan ar ēdienu, gan dzērienu veidā.