Diskutē par aktualitātēm
Aizkraukles novada domes vadība un vairāki deputāti Koknesē, Jaunjelgavā un Ērberģē tikās ar vietējo senioru organizāciju vadītājiem un aktīvākajiem šo apvienību pagastu pensionāriem, lai pārrunātu viņiem aktuālus jautājumus un turpmāko sadarbību.
Aicina veidot koordinācijas padomi
Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums tikšanās laikā Jaunjelgavā norādīja, ka šādas sanākšanas ir ļoti būtiskas, jo tas ļauj tuvāk iepazīties un labāk izprast senioru problēmas, vēlmes un vajadzības, kopīgi meklējot ērtāko risinājumu.
“Strādājot un dzīvojot jaunajā kopīgajā novadā, ir svarīgi saglabāt iepriekšējās tradīcijas, lai arī seniori labi justos, varētu realizēt savas ieceres un varētu saņemt atbalstu no pašvaldības. Tas dos iespēju vairāk sadarboties savā starpā ar citu līdzšinējo novadu senioru biedrībām un kopā veiksmīgāk realizēt kādu lielāku projektu,” sacīja L. Līdums. Tiekoties ar pensionāriem, viens no ierosinājumiem bija veidot jaunajā novadā senioru koordinācijas padomi, kurā būtu pārstāvji no visiem kādreizējiem novadiem, un tad kopā varētu diskutēt, kā sabalansēt vēlmes ar vajadzībām. “Līdz šim katrs savā administratīvajā teritorijā saimniekojām, kā uzskatījām par pareizu. 12 gadu laikā katrā mazajā novadā bija izveidojušās savas tradīcijas, atbalsta mehānisms. Piemēram, vienā novadā seniori saņēma naudas balvas ievērojamās dzīves jubilejās, citā bija maksas atlaides sabiedriskajā transportā uz vasarnīcām un mazdārziņiem, vēl kādā pašvaldība apmaksāja transportu ekskursijām un pieredzes apmaiņas braucieniem. Jaunajā novadā gribam labāk iepazīt šīs vajadzības, intereses, lai varētu tās sabalansēt,” saka domes vadītājs.
Biedrības jāreģistrē
Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks, bijušais Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris piebilda: “Koknesē agrāk pašvaldība vismaz reizi trijos mēnešos rīkoja tikšanos ar vietējiem senioriem, runājām par reālām lietām, pašvaldības budžetu un citām aktualitātēm. Prieks, ka arī jaunajā novadā jau notikušas šādas tikšanās. Viena lieta, pie kā jāstrādā, ir noteikumi, kas paredzētu pašvaldības brīvprātīgās iniciatīvas atbalstam senioriem. Taču, lai to varētu saņemt, šīm senioru organizācijām tomēr ir jābūt oficiāli reģistrētām, lai varētu atskaitīties par līdzfinansējuma piešķiršanu un līdzekļu tēriņiem.”
Nav, ar ko braukt
Jaunjelgavas senioru pārstāve Ināra Vilne norādīja, ka ideja par vienotu koordinācijas padomi ir ļoti laba un pirms kovida pandēmijas Jaunjelgavas novadā jau kaut kas līdzīgs mēģināts veidot. “Taču mēs esam tālu viens no otra, un ļoti svarīgs ir transporta jautājums. Arī šodien ne visi varēja atbraukt uz šo tikšanos, piemēram, no Staburaga pagasta nav neviena, jo nebija, ar ko atbraukt. Ja kaut ko organizē senioriem, tad ir jādomā par transportu,” sacīja I. Vilne.
Arī Sunākstes pensionāru biedrības vadītāja Mirdza Caune aktualizēja transporta jautājumu. “Kamēr vēl darbojās Sunākstes pamatskola, tai bija autobuss un bija iespēja izmantot transporta pakalpojumus. Tagad skolas vairs nav, nav arī autobusa. Mūsu seniori vismaz divus gadus nav bijuši nevienā izbraukumā.”
Dainis Vingris norādīja, ka pagastu apvienībām ir transports un, ja ir nepieciešamība, tad noteikti jāvēršas tajās un noteikti varēs vienoties par tā izmantošanu.
Līdzīga problēma, tikai attiecībā uz sabiedrisko transportu, tika aktualizēta arī tikšanās reizē Ērberģē. Iedzīvotāji norādīja, ka no Mazzalves pagasta uz jaunā novada centru ar autobusu var aizbraukt tikai vienu reizi nedēļā un tikai uz pāris stundām. Tik īsā laikā nevar ne īsti ārsta vizīti saplānot, ne ko citu.
Ierosina veidot palīdzības brigādi
Kā ļoti būtiska problēma tika norādīta sociālā palīdzība. Seniori stāstīja, ka bieži nākas saskarties ar sociālā dienesta darbinieku vienaldzību, neieinteresētību palīdzēt, cilvēkiem ļoti pietrūkst detalizēta skaidrojuma, kādu palīdzību var saņemt, viņi nepārzina reālo situāciju, kādos apstākļos dzīvo cilvēki. Novada domes pārstāvji skaidroja, ka šobrīd arī novadu sociālajos dienestos notiek reforma un jau tuvākajā laikā situācija noteikti mainīsies.
“Gribu runāt par vientuļo pensionāru aprūpi laukos. Es pati regulāri dodos palīgā vientuļiem vecļaudīm malku sanest, ūdeni ienest, produktus atvedu, ir viena kundze, kura veselības problēmu dēļ nevar pati ēst pagatavot, viņa ir arī jāpabaro. Šiem cilvēkiem ir vajadzīga regulāra, profesionāla aprūpe. Vai nevarētu jaunajā pagastā izveidot tādu brigādi no diviem, trijiem cilvēkiem, kuri regulāri apmeklētu šādus vientuļus seniorus un palīdzētu viņiem,” ierosināja Mirdza Caune, kura piebilst, ka arī asistenta pakalpojumus noformēt nav nemaz tik vienkārši.
Zane Romanova, Aizkraukles novada domes Sociālo jautājumu komitejas vadītāja, norādīja, ka mājas aprūpes pakalpojumus sniedz gan Latvijas Sarkanais Krusts, gan Samariešu apvienība. Taču problēma tāda, ka pašvaldības apmaksātu pakalpojumu var saņemt tikai maznodrošināti un trūcīgi seniori, līdzko pensija ir kaut par vienu eiro lielāka, nekā šis statuss paredz, pakalpojumu saņemt nevar, taču tikai ar savu pensiju apmaksāt šo pakalpojumu nevar. Tāpēc šāda brigāde, kas sniegtu pakalpojumus, izvērtējot nevis ienākumus, bet katru konkrēto gadījumu individuāli, sociālā dienesta paspārnē būtu ļoti vajadzīga. Šī brigāde varētu kaut reizi nedēļā apmeklētu šādus vientuļos seniorus un palīdzētu, kas vajadzīgs. Gan Zane Romanova, gan Leons Līdums sacīja, ka šī ideja būtu apspriešanas vērta.
D. Vingris piebilda: “Viens no risinājumiem šādā situācijā ir pārcelšanās uz sociālās aprūpes centru, jo nu nevar cilvēks viens dziļi mežā dzīvot apstākļos, kad pats nevar pagatavot sev ēdienu un pats paēst. Tādas brigādes apmeklējums reizi nedēļā šajā situācijā noteikti nav risinājums. Saprotu, ka neviens jau īpaši negrib dzīvot pansionātā, bet šobrīd tiek īstenota iecere par plašu sociālo pakalpojumu centru Vecbebros, un, ja cilvēkam piedāvātu turpināt dzīvot patstāvīgi savā istabiņā, taču profesionāla personāla aprūpē, varbūt tā būtu laba izvēle. Vīgantē ir pansija. Varbūt var vispirms cilvēku aizvest un parādīt, kādi tur ir sadzīves apstākļi, vide. Varbūt uz šādu centru var pārcelties tikai ziemā, vasarā atgriežoties savās mājās. Risinājumi var būt ļoti dažādi.”
Ģimenes ārstu vēl meklē
Jaunjelgavas apvienības pagastos joprojām aktuāls jautājums ir ģimenes ārstu trūkums. Jau ilgāku laiku tas tiek meklēts Jaunjelgavā un nu kopš vasaras arī Secē — dakteres Gintas Kociņas vietā. Uz šo jautājumu atbildēja Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Zālītis: “Nevar šodien pateikt konkrētu datumu, kad varētu sākt strādāt jauns ģimenes ārsts, bet cerības ir. Birzgalē sāks strādāt jauns ģimenes ārsts un varbūt varētu apkalpot arī pacientus Jaunjelgavā. Esam bijuši augstskolā un runājuši ar topošajiem ģimenes ārstiem, par savu vajadzību informējuši Nacionālo veselības dienestu, esam gatavi maksāt stipendiju kādam speciālistam, kurš vēlas kļūt par ģimenes ārstu, nodrošināt dzīvokli. Darām visu, kas mūsu spēkos, jo skaidrs, ka pašvaldības funkcija ir nodrošināt veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību. Tāpēc Secē ir izveidots feldšerpunkts, taču tas, protams, neatsver ģimenes ārsta trūkumu.”
Aktuāls telpu jautājums
Ināra Vilne norādīja, ka senioriem svarīgi sanākt kopā ne tikai uz pasākumiem, bet arī ikdienā satikties, lai plānotu šos pasākumus, pārrunātu ikdienas lietas. Telpas, kas savlaik bija ierādītas pensionāriem, tagad piešķirtas fizioterapeitam, jauniešu centrā arī nejūtas īpaši ērti. Tāpēc būtu ļoti labi, ja varētu Jaunjelgavā ierādīt telpas, kur varētu saimniekot un darboties. Leons Līdums sacīja, ka kāda telpa šim mērķim varētu atrasties domes ēkā, kas šobrīd nav pilnībā apdzīvota. Šai idejai piekrita arī Uldis Albiņš, ierosinot kopā izstaigāt tās un apskatīt, kura būtu piemērotāka. Savukārt lielākos pasākumus ieteikts rīkot sadarbībā ar kultūras namu, kam arī jāiesniedz budžeta tāme savām vajadzībām.
Telpu jautājumu aktualizēja arī sunākstiete Mirdza Caune, jautājot, kas notiks ar slēgto Sunākstes skolu? “Jā, tā ir problēma. Esam tur bijuši, izstaigājuši skolu un konstatējuši, ka stāvo kāpņu dēļ piemērot ēku veco ļaužu pansijas vajadzībām būtu ārkārtīgi dārgi. Mēs sadarbojamies ar Rīgas Biznesa koledžas studentiem, aicinājām viņus rast kādu ideju ēkas lietojumam. Ideāli būtu, ja kāds vēlētos šo ēku nopirkt un izveidot tajā kaut ko,” sacīja Leons Līdums. Mirdza Caune ierosināja ļaut to apsaimniekot, tur varētu ierīkot tūrisma mītnes. “Pie mums pēdējos gados brauc daudz tūristu, un interese par izmitināšanu būtu. Tur ir kolosāla virtuve, laba ēdamzāle, arī pavārs mums ir. Ideja ir, tikai vajag uzņēmīgus cilvēkus, kuri to īsteno. To noteikti vajadzētu izmantot. Kāpēc gan pašvaldība pati to nevarētu darīt?” saka M. Caune. Domes pārstāvji gan atbildēja, ka nodarboties ar tūristu mītnes izveidi nav pašvaldības uzdevums, taču atrast pircējus vai nomniekus gan, un tas arī tiekot darīts. Taču, ja vietējiem ir idejas un intereses, tad var konsultēties ar pašvaldības speciālistiem, lai atrastu labāko risinājumu, kā šīs idejas īstenot.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra