Staburags.lv ARHĪVS

“Kovida” laiks mūsu valodā atvēris “jaunu nodaļu”

Sagatavoja Sandra Apine

2021. gada 7. decembris 00:00

88
“Kovida” laiks mūsu valodā atvēris “jaunu nodaļu”

Jau gandrīz divus gadus dzīvojam jaunajā Covid-19 realitātē. Tās laikā ir aktualizējušies daži jau zināmi vārdi un parādījušies jauni. Lai šajā satraucošajā laikā sazinātos precīzāk, valodas eksperte Aiga Veckalne raidierakstā “Pieturzīmes” piedāvā Covid-19 skaidrojošo vārdnīcu. 

A. Aizsargmaska — medicīnisks aizsegs, kas pilnībā aizsedz muti un degunu, cieši pieguļ sejai un paredzēts pilienu un smalko daļiņu filtrācijai izelpas gaisa plūsmā. Sejas aizsegs ir plašs jēdziens, to var attiecināt uz jebkuru sejas aizsegu (arī lakati, šalles), savukārt sejas aizsargmaska ir speciāla maska. Vārds “sejauts” ir jaunvārds, kas tika atzīts par 2020. gada vārdu, taču tas nav oficiāls termins.

Antigēni — lielmolekulāri savienojumi, kas, ievadīti organismā, izsauc antivielu rašanos, kas reaģē ar antigēniem.

Antigēnu tests — izmeklējums, lai noteiktu SARS-CoV-2 antigēna (Ag) klātbūtni. Ar antigēna testu netiek apstiprināta Covid-19 diagnoze.

Antivielas — olbaltumvielas, kas dzīvā organismā rodas dažādu mikroorganismu vai svešu vielu iedarbības rezultātā un kas spēj neitralizēt to kaitīgo iedarbību.

Ārkārtas sēde — neplānoti, ārpus kārtas jeb ārpus secības sasaukta sapulce.

Ārkārtējā situācija (nevis — ārkārtas!) — īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Ātrais tests — ātrs diagnostikas tests, ar kuru nosaka antigēna klātbūtni vai neesamību. To parasti izmanto, lai noteiktu SARS-CoV-2 vīrusu, kas izraisa Covid-19.

B. Balstvakcinācija — atkārtota vakcīnu ievadīšana, lai, stimulējot imunoloģiskās atmiņas mehānismu, palielinātu specifisko antivielu līmeni.

D. Delta variants — delta variants ir SARS-CoV-2 variants. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs norāda, ka Covid-19 delta variants ir par 40—60% lipīgāks nekā alfa variants.

Dezinfektors — cilvēks, kurš veic dezinfekciju ar dezinfekcijas līdzekli.

Dezinficēt — atbrīvot priekšmetus, cilvēkus vai vidi no mikroorganismiem.

Dzeltenais jeb vidēji drošais režīms — režīms, kura laikā tiek ievēroti dažādi drošības pakalpojumi. Piemēram, šajā režīmā strādā skolas, taču jāveic regulārs tests.

I. Izolācija — obligāta inficētas personas nošķiršana no veselām personām dzīvesvietā, uzturēšanās vietā vai ārstniecības iestādē ārstniecības personas uzraudzībā ārstēšanai, nodrošinot atbilstošus apstākļus, lai nepieļautu veselu personu inficēšanos.

Īstermiņa derīgs vakcinācijas sertifikāts — uz ārvalstīs izdotu dokumentu pārbaudes pamata izsniegts Latvijas teritorijā derīgs īstermiņa apliecinājums, ka persona ir atzīstama par pilnībā vakcinētu pret Covid-19. Īstermiņa sertifikāts tā derīguma laikā ir līdzvērtīgs derīgam vakcinācijas sertifikātam Latvijas teritorijā.

K. Karantinēt — ievietot izolācijā, lai nepieļautu infekcijas izplatīšanos.

Karantīna — administratīvu, medicīnisku un sanitāru pasākumu kopums, lai ierobežotu un novērstu infekcijas slimību izplatīšanos.

Komandantstunda — noteikts laiks (parasti naktīs), kad iedzīvotāji ielās drīkst uzturēties tikai ar īpašu atļauju.

Kontaktpersona — jebkura persona, kura bijusi saskarē ar Covid-19 gadījumu laikposmā no 48 stundām pirms simptomu parādīšanās līdz 14 dienām pēc simptomu parādīšanās.

Koroniālis — bērns, kurš piedzimst koronavīrusa izplatības laikā.

Koronavīruss (SARS-CoV-2) — vīruss, kas izraisa Covid-19 slimību. Ņemot vērā ieilgušo Covid-19 klātbūtni visās jomās, valodnieki rosina slimības nosaukumu latviskot un dēvēt to par “kovidu”. Vārds “corōna” cēlies no latīņu valodas un nozīmē ‘kronis, vainags’. Nosaukums vīrusam izvēlēts, jo mikroskopā tam ir vainagam līdzīgs izskats.

Kovidiots — cilvēks, kurš koronavīrusa laikā rīkojas nesaprātīgi.

L. Lokdauns — drošības pasākumi un ierobežojumi, kuru mērķis ir ierobežot Covid-19 izplatību.

M. Mājsēde — īpašs pārvietošanās ierobežojums, prasība nepamest dzīvesvietu konkrētā laikā.

N. Nepārvarama vara (force majeure) — nepārvaramas varas apstākļi. Ekonomikā tā raksturo ārkārtējus un nenovēršamus apstākļus, kuru dēļ nevar pildīt līgumsaistības un tiek radīti zaudējumi.

P. Pašizolācija — izolācija, kas jānodrošina pašam. Tās laikā nedrīkst, piemēram, iet uz darbu un apmeklēt publiskas vietas. Drīkst iziet pastaigā tikai tajos laikos, kad ārā nav daudz cilvēku.

Pārslimojusi persona — persona, kurai ir apstiprināta Covid-19 diagnoze, veicot RNS testu, un kurai kopš parauga ņemšanas datuma pirmā pozitīvā testa vienas saslimšanas epizodes ietvaros, nosakot SARS-CoV-2 vīrusa RNS, ir pagājušas 11 dienas, bet ne vairāk kā 180 dienas.

PCR jeb PĶR tests — (polimerāzes ķēdes reakcijas) tests, ko izmanto, lai diagnosticētu inficēšanos ar SARS-CoV-2 vīrusu.

Publiskā ārtelpa — sabiedrībai izmantojama teritorija un telpa, ko veido ielas, bulvāri, laukumi, parki, dārzi, skvēri, pagalmi, krastmalas, pasāžas, promenādes un citas vietas.

R. References laboratorija — nacionāla valsts mēroga laboratorija, kas veic Covid-19 testēšanu un deleģē darbus arī citām laboratorijām.

RNS tests — akreditētā laboratorijā veikts izmeklējums Covid-19 diagnostikai, lai noteiktu SARS-CoV-2 ribonukleīnskābes (RNS) klātbūtni.

Rutīnas skrīninga tests — individuāli vai kolektīvā regulāri veikts Covid-19 tests vietās ar augstu Covid-19 izplatības risku.

S. Sarkanais jeb nedrošais režīms — režīms, kura laikā ir pieļaujami tikai svarīgi pakalpojumi, kurus nav iespējams ierobežot, piemēram, sabiedriskais transports, pārtikas un pirmās nepieciešamības preču iegādes veikali, aptiekas u. tml.

Sarkanā zona — epidemioloģiski nedroša vide.

Z. Zaļais jeb drošais režīms — režīms ar vismazākajiem epidemioloģiskajiem ierobežojumiem; Covid-19 izplatības gadījumā norises klātienē šajā režīmā netiek pārtrauktas.

Zaļā zona — vide, kur gan pakalpojuma sniedzēji, gan klienti ir vai nu vakcinēti pret Covid-19, vai arī šo slimību pārslimojuši.