Ikvienam jārūpējas par savu redzamību
“Aizmirsu mājās” vai “Es tikai mazu gabaliņu līdz blakus mājai” — tādas bija cilvēku biežākās atrunas par atstarotāju neesamību pie apģērba diennakts tumšajā laikā, kuras nācās dzirdēt pagājušajā nedēļā, kad kādas darbdienas vakarā kopā ar policijas darbiniekiem devāmies uz Jaunjelgavu.
Atstarotāji jālieto gan apdzīvotās vietās, gan ārpus tām
Iestājies gada tumšākais laiks, tādēļ, lai veicinātu un uzlabotu gājēju drošību, piedaloties ceļu satiksmē diennakts tumšajā laikā un nepietiekamas redzamības apstākļos, kā arī lai veicinātu izpratni par atstarojošo elementu nozīmi, Valsts policija novembrī pievērsa pastiprinātu uzmanību gājējiem bez gaismu atstarojošajiem elementiem. Lai novērtētu, kāda ir situācija, pagājušajā nedēļā kādas darbdienas vakarā kopā ar Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas Satiksmes uzraudzības rotas vecāko inspektoru Oskaru Rēķi un jaunāko inspektoru Jāni Jukšu devāmies uz Jaunjelgavu.
“Ceļu satiksmes noteikumos minēts, ka diennakts tumšajā laikā, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kas atrodas uz brauktuves vai nomales, jābūt tērptiem atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem,” skaidro Oskars Rēķis. Ikdienā var novērot, ka daļai cilvēku aizvien ir priekšstats, ka atstarojošie elementi jālieto tikai ārpus apdzīvotām vietām, taču tā nav. Arī Jaunjelgavā, īpaši ārpus pilsētas centra, ir daudz vāji apgaismotu ielu, kur nav ietvju un cilvēkiem jāiet pa ceļa malu vai pat ielas braucamo daļu, tāpēc ikvienam jārūpējas par savu redzamību gan apdzīvotā vietā, gan ārpus tās.
Pārsteigti par policijas aizrādījumu
Apmēram pusotras stundas laikā, ko pavadījām Jaunjelgavā, satikām un pamanījām vairāk nekā divdesmit gājēju un velosipēdistu, un tikai aptuveni pusei bija pamanāmi atstarotāji vai atstarojošās vestes. Policijas inspektori uzrunāja tos, kuriem šo atstarotāju nebija, un viņu pulkā gan skolas vecuma bērni, gan jaunieši, gan arī cilvēki gados. Galvenās atrunas: atstarotājs aizmirsies mājās vai gājējs plānojis paieties tikai mazu gabaliņu — no garāžas līdz mājām vai turpat pie kaimiņa. Divi jaunieši, kuriem policijas darbinieki izteica brīdinājumu par atstarojošo elementu nelietošanu, bija pārsteigti un atzina, ka policija nekad agrāk viņiem par to nav aizrādījusi, tāpēc arī par atstarotāju lietošanu nav domājuši. Savukārt meitenes skolas vecumā atzina, ka skolā katru rudeni stāsta par satiksmes drošību, arī par atstarotāju lietošanu, jaunāko klašu skolēniem pat skolā dāvina atstarotājus, taču pēc kāda laika daļai skolēnu tie jau pazuduši. Komiska situācija izveidojās kādam pārim gados — sievietei mugurā bija atstarojošā veste, taču kungam neviena atstarojoša elementa. Brīdī, kad policija abus uzrunāja, kundze gan paslepus mēģināja iespiest vīram rokās atstarotāju, bet šajā brīdī to darīt jau par vēlu. Nu kungs var būt priecīgs, jo visiem uzrunātajiem gājējiem policijas inspektori pasniedza atstarojošās lentes, ko aplikt ap roku. Tajos iestrādātas sarkanas mirgojošas gaismiņas, un ar tādu gājējs ir labi pamanāms. Viens no mazākajiem gājējiem tika arī pie atstarojošas vestes.Pamanīju, ka vairāki cilvēki, pārvietojoties pa tumšajām ielām, izmanto lukturīšus. Oskars Rēķis skaidro, ka arī šadā gadījumā gājējam nepieciešams atstarotājs, jo ar lukturīti viņš sev izgaismo ceļu, bet viņu pašu uz tumšā ceļa var arī nepamanīt.
Var nepaspēt apstāties
Policijas inspektors skaidro, ka tumšajā laikā tādu “neredzamu” gājēju, kuram nav neviena atstarojošā elementa, autovadītājs, braucot ar mašīnu, kurai ieslēgtas tuvās gaismas, var pamanīt tikai 30—50 metru attālumā. Braucot ārpus apdzīvotas vietas ar atļautajiem 90 kilometriem stundā, apstāšanās ceļa garums ir lielāks, nekā vadītājs šādu gājēju spēj pamanīt. Līdz ar to apstāties praktiski neiespējami. Apdzīvotā vietā, braucot ar 50 kilometriem stundā, tehniski vēl varētu paspēt apstāties, taču jāņem vērā arī ceļa apstākļi. “Tas gājējs, kurš pats nav autovadītājs, šo situāciju nekad nesapratīs, taču, ja pats brauc ar mašīnu, novērtēs situāciju un arī lietos atstarotājus,” piebilst O. Rēķis. Ārpus apdzīvotas vietas ceļa malā gājējus var manīt mazāk, vairāk ir velobraucēju. Te policijas inspektors atgādina, ka velosipēdam jābūt aprīkotam ar gaismas lukturiem — priekšā baltu, aizmugurē sarkanu.
No brīdinājuma līdz naudas sodam
Oskars Rēķis policijā strādā jau daudzus gadus un saka — diemžēl situācija šajā jomā ir stabili nemainīga. “Pēdējos gados, iestājoties gada tumšākajam laikam, kad veicam pārbaudes kampaņu laikā, situācija ir laba. Runājam ar cilvēkiem, atgādinām par drošību, dalām atstarotājus, taču paiet mēnesis, divi, un atkal cilvēki par atstarotājiem aizmirst,” stāsta policijas inspektors. Viņš novērojis, ka apzinīgākas ir sievietes, īpaši vidējās paaudzes — gan bērnus māca nēsāt atstarotājus, gan arī pašas to dara. Vīriešiem bieži atstarojošie elementi ir darba apģērbā, tāpēc vēl papildus netiek lietoti. Arī bērniem mūsdienās atstarojošie elementi jau bieži iestrādāti apģērbā, mugursomās. Tomēr Oskars atzīst — skumji, ka arvien ir daudz cilvēku, kuri par drošību atceras tikai tad, kad saņem aizrādījumu vai brīdinājumu. Mutvārdu aizrādījums vai brīdinājums ir maigākais sods, ko var saņemt par ceļu satiksmes noteikumu par atstarojošo vestu vai atstarojošo elementu nelietošanu. Ceļu satiksmes likuma 70. panta 2. daļa par gājējiem noteikto pienākumu pārkāpšanu paredz arī naudas sodu.
Reida laikā Jaunjelgavā tika pārbaudīti deviņi gājēji, no kuriem trijiem izteikts mutvārdu aizrādījums, sešiem — izteikts brīdinājums. Šajā dienā tika veikta pārbaude arī Aizkrauklē, pie novada vidusskolas Lāčplēša ielā. Četri gājēji šķērsoja ielu pie sarkanās gaismas luksoforā, divi to darīja ārpus gājēju pārejas neatļautā vietā. Visiem piemēroti brīdinājumi.
Jāatceras!
◆ Gājējiem jāpārvietojas pa ceļa nomali pretēji transporta braukšanas virzienam. Tāpēc atstarotāji, lai būtu labāk pamanāmi, jāpiestiprina apģērbam labajā pusē, jāuzliek uz labās rokas.
◆ Arī autovadītājiem automašīnā noteikti jābūt atstarojošajai vestei, kas jāuzvelk diennakts tumšajā laikā, izkāpjot no automašīnas, kas apstājusies ceļa malā.
Fakts.
◆ VP Zemgales reģionālās pārvaldes Aizkraukles iecirkņa darbinieki 2021. gadā konstatējuši 90 gājēju pārkāpumus, no kuriem 30 bijuši tieši saistīti ar atstarojošo vestu vai atstarojošo elementu nelietošanu. Savukārt 15 bijuši saistīti ar sliežu ceļu šķērsošanu neatļautā vietā, kas arī ir ļoti būtisks ceļu satiksmes noteikumu pārkāpums, kam policijas darbinieki pievērš uzmanību un atgādina gājējiem.
◆ Laika posmā no šī gada 1. janvāra līdz 31. oktobrim Latvijā kopumā ir notikuši 511 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti gājēji. Šajā laika periodā ir smagi cietuši 50 gājēji, viegli ievainoti 358 un bojā gājuši 30 gājēji.
◆ Aizkraukles iecirkņa apkalpojamajā teritorijā 2020. gadā bijuši četri ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti gājēji. Divi no viņiem cietuši. Pozitīvi tas, ka šajā gadā šādu negadījumu nav bijis.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra