Staburags.lv ARHĪVS

Kā rīkoties krīzes situācijā?

Sandra Apine

2021. gada 23. novembris 00:00

6
Kā rīkoties krīzes situācijā?

Nu jau otro gadu pasaule un Latvija dzīvo ārkārtējos apstākļos, kurus izraisījusi Covid-19 pandēmija. Situācija neparasta tādā ziņā, ka tiekam aicināti palikt mājās. Tomēr var gadīties krīzes, kuru laikā iedzīvotājiem, iespējams, uz brīdi nāktos atstāt mājokli. Mūsdienu pasaulē krīze var pienākt negaidot — dabas katastrofas, pandēmijas, satricinājumi elektroniskajā vidē un citi draudi var radīt ķēdes reakciju, kuras rezultātā var tikt apgrūtināts ikdienas dzīves ritums — nestrādāt veikali, norēķinu kartes, var nebūt pieejams internets, ierobežota ūdens vai siltuma apgāde. Šādā situācijā būtisks ir katra iedzīvotāja ieguldījums krīzes risināšanā.

Aizsardzības ministrija sniedz informāciju gan par to, kā cilvēks var sagatavoties iespējamajai krīzei, gan par to, kur meklēt palīdzību un informāciju. Tāpat svarīgi zināt, piemēram, ko iekļaut ārkārtas gadījumu somā, kādi ir mājās nepieciešamie medikamenti un kādi jautājumi jau šodien būtu jāpārrunā ar saviem ģimenes locekļiem, lai parūpētos par viņu drošību.

Sagatavot savu rīcības plānu

Aizsardzības ministrija uzsver — jebkurā krīzes situācijā ir svarīgi savlaikus sagatavoties, lai spētu noturēties (izdzīvot) šādos apstākļos vismaz pirmās 72 stundas jeb trīs diennaktis, līdz atbildīgie dienesti būs spējīgi atjaunot kritiskos pakalpojumus un sniegt nepieciešamo palīdzību. Labākais veids, kā pasargāt sevi un savus tuviniekus, ir savlaicīgi sagatavoties jebkādai ekstremālai situācijai. Būtiskākais ir izrunāties un vienoties ar saviem tuviniekiem par rīcības plānu krīzes situāci­jā, kas var būt apdraudējums ierastajai lietu kārtībai ģimenē. Sagatavot pārtikas, ūdens un pirmās nepieciešamības preču krājumus vismaz 3—7 dienām, pierakstīt blociņā vai iegaumēt savu tuvinieku, kaimiņu, draugu un citu tev svarīgu personu mobilo tālruņu numurus, kā arī salikt ārkārtas gadījumu somu.

Krīzes situācijās ir svarīgi sekot informācijai drošos informācijas kanālos un pārbaudīt informāciju, pirms ar to dalīties.

Rezerves ūdens un pārtikas krājumi

Dzeramais ūdens ir būtiskākais izdzīvošanas elements. Pieaugušajam jāuzņem vidēji trīs litri ūdens dienā (karstā laikā četri litri). Krīzes situācijā ūdens apgādes traucējumi var apgrūtināt arī krāna ūdens pieejamību, tādēļ svarīgi aprēķināt, cik litru dzeramā ūdens tev un taviem tuviniekiem ir nepieciešams glabāšanai mājās, lai tā pietiktu vismaz trīs dienām (ieteicams nedēļai). Ēdiena pagatavošanu krīzes gadījumā varētu ietekmēt elektrības, gāzes un ūdens pieejamība, tādēļ ieteicams glabāt pārtiku, kas var glabāties istabas temperatūrā, ar ilgu derīguma termiņu, pagatavojamu bez liela ūdens daudzuma un termiskās apstrādes, kā arī pēc iespējas sātīgāku, ar augstu kaloriju daudzumu.

Ārkārtas gadījumu soma

Izdzīvošanā ārkārtas apstākļos svarīgas tieši pirmās 72 stundas. Tas ir starptautiski vispārpieņemts standarts, kas nosaka, ka vismaz tik ilgu laiku krīzes situācijā cilvēkam jāspēj tikt galā paša spēkiem, nodrošinot sevi ar pajumti, siltumu un pārtiku, kamēr ierodas operatīvie dienesti. Tādos gadījumos noderēs tā saucamā ārkārtas gadījumu soma, kurā būs pašas nepieciešamākās lietas pamatvajadzību nodrošināšanai.

Somā liekamās lietas dalās trīs svarīgos blokos. Pirmkārt, dokumenti un informācija — svarīgu dokumentu (pase vai ID karte, autovadītāja apliecība) kopijas polietilēna iesaiņojumā, svarīgo telefona numuru saraksts, portatīvais radioaparāts ar rezerves baterijām, neliela naudas summa, ūdensdrošs blociņš un rakstāmpiederumi.

Otrkārt, pārtika un ūdens. Pārtikai jābūt ar ilgu derīguma termiņu un augstu kaloriju saturu, ko var lietot bez termiskas apstrādes. Tāpat jāliek daudzfunkcionāls saliekamais nazis, konservu attaisāmais, karote, neplīstoša bļo­diņa un krūzīte, dzeramais ūdens plastmasas pudelēs, sausā spirta plītiņa, ūdens filtrs, dezinfekcijas tabletes.

Treškārt, somā jābūt lietām, kas jums nodrošinās siltumu un gaismu: lādētāji, ārējās enerģijas krātuve, sērkociņi, šķiltavas, lukturītis, silts un ērts apģērbs, guļammaiss, vēlama telts. Ieteicams ielikt arī pirmās palīdzības aptieciņu, dvieli, higiēnas piederumus. Noderēs arī līmlente, diegs, adata, šķēres, rakstāmpiederumi. 

Komentārs. Artis Pabriks, aizsardzības ministrs: “Visaptveroša valsts aizsardzība nozīmē arī to, ka katram valsts pilsonim jābūt gatavam pirmajām 72 stundām jebkuras krīzes laikā. Ir izstrādāts saraksts, kādām lietām mums jābūt ārkārtas gadījumu somā, un arī es veicu eksperimentu un pārbaudīju, vai manās mājās viss sarakstā minētais ir. Tas, kas pirmais nāk prātā, ir dokumenti un nauda mazās banknotēs, kas jāieliek plastmasas maisiņā. Tāpat esmu sagatavojis ieteikto sarakstu ar man svarīgajiem telefona numuriem. Gatavībā ir arī telefons, lādētājs. Man ir arī radioaparāts un rezerves bateriju komplekts, lukturītis. Tāpat somā lieku pirmās nepieciešamības higiēnas lietas, šajā ziņā noderīgi ir speciāli mazi iepakojumi ceļošanai, drēbju komplektu, kā arī siltāku svīteri. Protams, zāles, kādas nu kuram vajadzīgas — kaklam, vēderam un tamlīdzīgi, kā arī dezinfekcijas līdzeklis. Vajadzīgs arī kaut kas enerģijas uzturēšanai. Konfektes man ne visai garšo, tādēļ sameklēju mazu ziedputekšņu burciņu. Jāpadomā arī par ēšanu, tādēļ esmu sameklējis pāris konservus. Lai varētu tos attaisīt, man ir daudzfunkcionāls nazītis, kas noderēs arī citām sadzīviskām vajadzībām. Esmu sarūpējis arī telti, paklājiņu, ūdeni, ūdenī šķīstošo C vitamīnu, kas noder, ja esi noguris. Tās ir lietas, ko es varētu salikt vienā mugursomā. Man nebija nemaz tik viegli tās savākt, tādēļ aicinu katru līdzpilsoni ieskatīties sarakstā un veikt līdzīgu eksperimentu, novērtējot, kas no vajadzīgā jums ir, kā trūkst, lai būtu gatavs jebkurai krīzes situācijai.” (Avots: Youtube.com)

Uzziņa. Glabāšanai ieteicamā pārtika. ● Ieteicams glabāt konservus un konservētus produktus, sakņaugus, makaronus, graudaugus, sausmaizītes, ātri pagatavojamās zupas, miltus, eļļu, cieto sieru, kafiju, tēju, cukuru, medu, ievārījumu, riekstus u. c.

● Sekot līdzi glabāto pārtikas produktu derīguma termiņam. Kad tas tuvojas beigām, izmantot tos uzturā un atkal papildināt ilgi glabājamo produktu krājumus.

● Neaizmirst par mājdzīvnieku pārtikas krājumiem.

Katras mājas aptieciņā jābūt: ● pretsāpju un temperatūru mazinošiem līdzekļiem;
● medikamentiem pret gremošanas traucējumiem;

● medikamentiem ar nomierinošu efektu;

● dezinfekcijas līdzekļiem;

● pārsienamiem materiāliem un šķērēm (plāksteru komplekts, marles saites u. c.);

● ikdienā nepieciešamajiem medikamentiem;

● siltumu atstarojošai izdzīvošanas segai un termometram. (Avots: Aizsardzības ministrija)