Lai atcerētos un pieminētu cīnītājus
Lai gan vakar Kokneses apvienības pārvaldes iecerētā svinīgā piemiņas stēlas atklāšana Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem (LKOK) šī brīža ierobežojumu dēļ izpalika, Lāčplēša dienā iedzīvotāji individuāli bija aicināti apmeklēt jauno piemiņas vietu un iedegt svecītes, godinot brīvības cīnītājus.
Granītā veidotā piemiņas stēla Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem, kuru dzīves gaitas saistās ar līdzšinējā Kokneses novada pagastiem Daugavas krastā, pie Kokneses luterāņu baznīcas tika uzstādīta oktobra nogalē.
Latvijas valsts pasludināšanas brīdis bija tikai sākums mūsu valstij, taču tikai pēc tam sekoja pats grūtākais — nosargāt to, kas vēl bija tik nestabils un trausls. Par to varam būt pateicīgi arī tiem 14 vīriem, kuru vārdi iekalti piemiņas stēlā, un tie ir: seržants Jānis Bergs (1894—…), kaprālis Kārlis Bulle (Bullis) (1891—1948), Francijas armijas leitnants Firhtegots Konrāds Augusts Dekerts (1891—1942), seržants Jānis Filipsons (1893—1966), kareivis Aleksandrs Kasparsons (1898—1919), kaprālis Ernests Kārkliņš (1898—1964), seržants Vilis Krasts (1897—1964), kareivis Paulis Liģeris (1899—1984), virsleitnants Jānis Preiss (1893—1922), virsleitnants Kārlis Frīdrihs Riters (1895—1920), leitnants Oto Ševics (1897—1941), dižkareivis Andrejs Ūbergs (1888—1941), kareivis Pēteris Ūbergs (1898—1975), kaprālis Žanis Zalviņš (1894—1975).
Stēla izgatavota pēc Aizsardzības ministrijas iniciatīvas un ar bijušās Kokneses novada domes finansiālu atbalstu. Tās mākslinieciskais autors ir mākslinieks Jānis Strupulis, bet šo piemiņas zīmi izveidojis un ierīkojis Koknesē labi pazīstamais akmeņkalis Modris Stiliņš. Lielu palīdzību stēlas uzstādīšanā sniedza arī organizācijas “Daugavas Vanagi Latvijā” Kokneses nodaļas vadītājs Jānis Mārtinsons. Stēlas augšdaļā iekalts Lāčplēša Kara ordeņa bareljefs, zem tā — ordeņa devīze “Par Latviju” un Latvijas brīvības cīņu kara gadi (1918—1920).
Daudzos Latvijas novados pēc vienota parauga pelēkā granītā veidotās piemiņas zīmes projekta “Atceries Lāčplēšus” īstenošanas gaitā ierīkotas jau 2018. gadā, kad tika svinēta valsts simtgade. Teksta gravējuma šrifts atbilst varoņu piemiņas plākšņu standartam, kas ir analogs Rīgas Brāļu kapu un Centrālo kapu lauka smilšakmens piemiņas zīmju gravējumam.
Tagad arī Koknesē būs piemiņas vieta tēvzemes aizstāvjiem, kur iedzīvotājiem pulcēties Lāčplēša dienā un citos atceres brīžos.
* Stēla — sakrāls, memoriāls vai informatīvas nozīmes akmens stabs vai vertikāla akmens plāksne ar uzrakstu vai cilni.
Uzziņa. Lāčplēša Kara ordenis ir pirmais un augstākais Latvijas valsts apbalvojums. To piešķīra par kauju nopelniem Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku cīnītājiem, kā arī ārzemniekiem, kuri palīdzēja brīvības cīņās aizstāvēt Latviju.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra