Staburags.lv ARHĪVS

“Strēlnieki” trāpa mērķī

Ināra Sudare

2021. gada 2. novembris 00:00

5
“Strēlnieki” trāpa mērķī

Kad oktobra sākumā pieredzējusī gide  koknesiete Daiga Dūniņa ar vietējiem ekskursantiem devās ekskursijā, viņi ne velti izvēlējas maršrutu “Kurzemes gardumu tūre”. Tās ir ekskursijas “divi vienā”, kurā ir iekļauti ne tikai  vēderprieki, bet var gūt arī vērtīgu pieredzi. 
Saimniecība ar senatnes garšu

Jāņa Bieranda zemnieku saimniecības “Strēlnieki”, kas ir Mārupes novada Babītes pagastā,  specializācija ir lielogu dzērveņu un augstkrūmu melleņu audzēšana, kā arī stādu pavairošana un konsultācijas lauku ierīkošanā potenciālajiem dzērveņu un melleņu audzētājiem.

Taču “Strēlniekos” ir vēl kas ievērības cienīgs. Tā ir māja, kurai  ir ilgdzīvotājas statuss — tai ir vairāk nekā 400 gadu, un tā ir atmiņa no Rīgas rātes laikiem. Vēstures elpa dveš arī no senlaiku darbarīkiem.  Tiesa, tie gan nekalpo saimnieciskai darbībai, bet ir kā muzeja eksponāts. Niedru jumts gan  nav ar tik senu vēsturi, tas mainīts pagājušajā gadsimtā.

Dzērvenes pēdējo gadu

Zemnieku saimniecības ģerbonī attēlots mednieku rags, savulaik te bijusi medību saimniecība, un ogas — dzērvenes un mellenes, kas tagad ir galvenais saimniecības rūpals. Tagadējā saimniecība dibināta 1992. gadā. Sākumā tā bija kā tradicionāla Latvijas piemājas saimniecība, kurā audzēja dārzeņus, ogas, kā arī  turēja mājlopus — govis, cūkas un vistas.  Pamatā viss tika audzēts pašu vajadzībām, atlikumu pārdodot tirgū. Vēlāk tika meklēta  saimniecības specializācija. Tā tika izvēlēta likumsakarīgi, izvērtējot saimniecības aug­snes īpašības un tai piemērotākās kultūras, kā arī ņemot vērā tirgus tendences un pieprasījumu. Tā kā zināšanas par izvēlētajām kultūrām — lielogu dzērvenēm un augstkrūmu mellenēm — Latvijā kopumā bija ļoti trūcīgas, nepieciešamo informāciju saimnieks, kooperējoties ar citiem Latvijas ogu audzētājiem, meklēja ārvalstīs — ASV un Kanādā. Pirmais lielogu dzērveņu lauks tika iestādīts 2001. gadā pēc divu gadu ilgiem sagatavošanas darbiem. Pirmā raža, kas sasniegusi tirgu, ievākta 2005. gada rudenī. Līdztekus lauka apkopšanas darbiem — mēslošanai, ravēšanai, “kūdrošanai” un “smilšošanai” — saimnieks kopā ar speciālistiem konstruējis un pielāgojis saviem laukiem tehniku.

Saimnieks gan teic, ka dzērvenes šogad laikam  būšot pēdējo gadu, jo līdz šim  tās augušas skaidās, kūdra bijusi apkaisīta tikai no virspuses.  Gadu gaitā tā gājusi mazumā. Savulaik zemnieki to bez maksas varējuši dabūt no netālu izdegušā purva, bet tagad tā esot  jāpērk, un tas ir ļoti dārgs prieks.  

Paši lasa, paši ēd

Savukārt par augstkrūmu mellenēm saimnieks nevar sūdzēties. Raža bijusi visai dāsna. 

Pirmais darbs pie augstkrūmu mellenēm sācies 2002. gadā, kad no ASV iepirktas meristēmas un izveidots lauks to stādīšanai. Pirmā augstkrūmu melleņu raža no “Strēlnieku” lauka tirgu sasniedza 2005. gada vasarā. Saimniecībā aug dažādu šķirņu mellenes, visvairāk ‘Patriot’ šķirnes. Uz rudens fona tās atšķīrās ar savu sarkanīgo lapu rotu.  

“Mēs lēnām mācām cilvēkus, ka paši var nākt lasīt un sagatavot krājumus ziemai. Tā kā dzīvojam Rīgas un Jūrmalas tuvumā, talcinieku netrūkst,” saka saimnieks. Par pašu lasītām ogām saimnieki prasa gandrīz uz pusi zemāku samaksu nekā ogas maksātu veikalā. Un šeit šādā veidā tiek pārdota lielākā daļa ražas. No pašu izaudzētās produkcijas  saimniecībā ražo sukādes un dražejas, sīrupus un nektārus, ievārījumus un želejas. Ražošanā tiek izmantotas pārstrādes tehnoloģijas bez karsēšanas, maksimāli saglabājot produktos dabīgo vērtību un aromātu.

“Strēlnieku” produkciju var iegādāties saimniecībā uz vietas, kā arī vairākos veikalos  Rīgā. 

Iespējams, kāds maģisks spēks ir saimniecības nosaukumam — saimnieks negaužas par grūtiem laikiem, bet stāsta par idejām, piemēram, cidoniju un smiltsērkšķu audzēšanu, kā arī teic, ka kartupeļu tehnika  nav norakstīta, ja kas, varēs pievērsties arī kartupeļu audzēšanai. Tā teikt, “Strēlnieki” garām nešauj. 

* Izmantoti materiāli no www.strelnieki.lv