Staburags.lv ARHĪVS

Mums zvana. Ekosistēma pret estētiku

Mums zvana. Ekosistēma pret estētiku

Pirms kāda laika redakcijai piezvanīja vietējā iedzīvotāja (uzvārds zināms — aut.), kura vērsa uzmanību uz Aizkrauklē, Mežaparkā, pretī Maurēnu ielas 8. namam, zemē guļošajiem kokiem. Kundze vaicāja, vai nebūtu pēdējais laiks teritoriju sakopt?
Lasītāja izteica pieņēmumu, ka guļošie koki vēl ir jūlija vētras sekas, kas pilsētā radīja ievērojamus postījumus. Neilgā laikā apsaimniekotājs pilsētas teritorijā sazāģēja un novāca kritušos kokus, tad kādēļ Me­žaparka piemalē daži koku stumbri atstāti?

Kaspars Sniedzītis, Aizkraukles novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks, skaidro, ka konkrētā teritorija ir privātīpašums. Koki ir apzāģēti, noguldīti uz zemes, tādējādi neradot apdraudējumu, pašvaldībai nav tiesību uzspiest tos novākt. Tāpat pašvaldības pārstāvji neuzskata, ka koks bez zariem nodara kaitējumu vai bojā vides estētiku. Sazāģētie bērzi noguldīti teritorijā, kas netraucē ceļmalas pļaušanu.

Ingrīda Berga, “Latvijas Valsts mežu” meža atjaunošanas un kopšanas speciāliste, stāsta, ka dabiskā vidē kritušiem kokiem ir savs pienesums: “Mežā sakrituši koki vairo bioloģisko daudzveidību — vairojas kukaiņi, dažādas gliemežu sugas, ķērpji. Vai tas ir mērķis pilsētā? Vienīgais, kas pilsētvidē var traucēt, ir estētiskais — kokam sadaloties, veidosies prauli, kuri, visticamāk, tāpat kādam būs jānovāc. Ja mērķis nav saglabāt dzīvotni kukaiņiem, gliemežiem vai citiem maziem dzīvnieciņiem, tad estētiskā ziņā tas pilsētvidi nedaiļo. Jāskatās plānojums, kam teritorija paredzēta, vai šo vietu nepieciešams sakopt, nopļaut zāli, jāizvērtē, kādam nolūkam koki tiek atstāti. Pūstošs koks pilsētā skaistumu neradīs.”