Staburags.lv ARHĪVS

Virtuvē

Virtuvē

Cūkgaļa pikantā saldskābajā mērcē. ● 700 gramu liesas cūkgaļas, ● sīpols, ● 4 tomāti, ● 2 sarkanie saldie pipari, ● ābols, ● 2 ēdamkarotes medus, ● ēdamkarote maltas saldās paprikas, ● ēdamkarote karija, ● tējkarote maltu melno piparu, kinzas zaļumi. 

Cūkgaļas kakla karbonādi sagriezu nelielos gabaliņos un piekaisīju sāli. Sīpolu nomizoju, sagriezu pusgredzenos un piemaisīju gaļai. Tā kā marinādei lieliski derētu klāt arī saldskābā tkemali mērce, bet tās nebija, piejaucu mazliet adžikas un atstāju ledusskapī apmēram stundu. Tomātus (ieteicams novilkt miziņas, jo sautējot tās var “sataurēties”) un saldos piparus sagriezu pusripiņās, ābolu — plānās daiviņās. Zaļumus, šoreiz — pētersīļu, sasmalcināju. Gaļu dziļajā pannā cepu bez taukvielām, kamēr viss šķidrums bija iztvaikojis, tad pievienoju saldos piparus un cepu visu līdz zeltainumam. Pēc tam pieliku arī ābolus un cepu vēl vismaz piecas minūtes. Nu pievienoju tomātus, garšvielas un zaļumus. Kad tomāti jau kļuva mīksti, piemaisīju arī medu — saldākai dzīvei - un visu zem vāka sautēju apmēram 20 minūtes, līdz gaļa kļuva mīksta. Ļoti labi garšoja kopā ar vārītiem kartupeļiem un svaigu dārzeņu salātiem, taču piedevām šādai pikantai gaļai derēs gan rīsi vai griķi, gan arī makaroni.

Sviesta pupiņas ar tomātiem. ● 500 gramu pākšu pupiņu, ● 2 sīpoli, ● 4 tomāti, ● augu eļļa, ● 2 ķiploka daiviņas, ● sāls, ● pipari, ● zaļumi. 

Noskaloju pupiņas, nogriezu galiņus, bet pākstis sagriezu 2 — 3 centimetrus garos gabaliņos. Viegli pasālītā apmēram litrā ūdens tās izvārīju un nokāsu, atstājot 40 — 50 mililitru novārījuma. Pannā ar uzkarsētu augu eļļu līdz zeltainumam apcepu nomizotus un sagrieztus sīpolus. Tomātiem novilku miziņas, sagriezu tos kubiņos un kopā ar pupiņām (saldētās pupiņas parasti ir blanšētas, tādēļ tās varam izmantot pat nevārītas un pievienot neatlaidinātas) un atlieto novārījumu pievienoju sīpoliem pannā. Piekaisīju arī sāli un piparus, samaisīju un pacepu visu apmēram piecas minūtes. Ķiplokus sasmalcināju spiedē, pētersīļu zaļumus sīki sagriezu un arī pievienoju klāt. Pannai uzliku vāku un visu kopā vēl vismaz pāris minūtes pasautēju. Pētersīļu vietā varam izmantot koriandra zaļumus jeb kinzu, kā arī, ja vēlamies neierastāku šā ēdiena garšu, kopā ar ķiplokiem un zaļumiem dārzeņiem pannā pievienot arī 70 gramu sasmalcinātu valriekstu, ko gan neizdarīju.

Bezglutēna kēksiņi ar āboliem. ● 200 gramu rīsu miltu, ● 3 olas, ● 90 gramu cukura, ● 60 mililitru augu eļļas, ● tējkarote cepamā pulvera, ● 200 gramu ābolu, ● rozīnes vai jebkuras ogas, ● šokolādes graudiņi vai rieksti. 

Mode ievērot bezglutēna diētu nu jau ietekmē daudzu cilvēku ēšanas paradumus. Taču, ja vien glutēnu nedrīkstat lietot veselības problēmu dēļ, dietologi neiesaka pilnībā atteikties no kviešu miltiem, jo tajos ir daudz veselīgu mikroelementu, kas nepieciešami mūsu organismam. Tā kā vairāku recepšu sastāvā biju atradusi rīsu miltus, nolēmu tos iegādāties un nogaršot kādu ēdienu no tiem. Tomēr, ja vēlamies šādus kēksiņus izcept, izmantojot kviešu miltus, esot jāievēro proporcijas: 1 glāze kviešu miltu līdzinās 7/8 glāzes rīsu miltu.Olas saputoju kopā ar cukuru, piekaisot arī vaniļas cukuru garšai, līdz masa kļuva gaišāka un daudzumā palielinājās, tad pielēju augu eļļu. Receptes aprakstā atradu arī, ka jāpielej ūdens, taču nebija norādīts, cik daudz tā nepieciešams. Pielēju apmēram vienu ēdamkaroti auksta novārīta ūdens, jo ūdeni esmu pievienojusi arī biskvīta ruletes mīklai. Visu vēlreiz ar mikseri saputoju. Olu masai piesijāju rīsu miltus kopā ar cepamo pulveri un labi samaisīju. Mīklā iecilāju nomizotus un uz rupjās rīves sarīvētus trīs ābolus, karstā ūdenī uzbriedinātas rozīnes, kā arī šokolādes graudiņus. Ar mīklu vienādi piepildīju kēksu cepamās veidnes iedobītes 2/3 tilpumā. Virsū vēl izliku žāvētās dzērvenes un ievietoju cepties līdz 180 grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī. Pēc pusstundas kēksiņi bija gatavi. Tos atdzesēju un “noņēmu provi”. Mīklas struktūra gan nedaudz atšķīrās no ierastās, ar kviešu miltiem ceptās, tie bija saldi un pie tējas vai kafijas garšoja lieliski.

Maizītes ar tunča pastēti un kaperiem. ● 8 maizes šķēlītes, ● olīveļļa, ● 160 gramu konservēta tunča, ● 100 gramu siera  “Philadelphia”, ● kaperi.

Graudu maizes šķēlītes pannā nelielā eļļas daudzumā mazliet apgrauzdēju no abām pusēm. (Tās, apsmērētas ar olīveļļu, varam uz piecām minūtēm ielikt apgrauzdēties arī cepeškrāsnī.) Konservētajam tuncim nolēju šķidrumu un zivis labi samaisīju kopā ar sieru “Philadelphia”. Iegūto masu smērēju uz apgrauzdētajām maizītēm un — savdabīgākam akcentam — pārkaisīju ar kaperiem.