Ārkārtējās situācijas laikā nosaka būtiskus ierobežojumus
Būtiski pieaugot saslimstībai ar Covid-19, no 11. oktobra Latvijā izsludināta ārkārtējā situācija. Šobrīd pieņemts, ka tā ilgs līdz 2022. gada 11. janvārim, un spēkā būs vairāki būtiski ierobežojumi.
Uz darbu ar sertifikātu
Vispārējie drošības pasākumi paredz, ka ikviena persona ievēro vispārējās epidemioloģiskās drošības prasības, samazina savus kontaktus, distancējas un nepulcējas, pareizi valkā sejas maskas, vēdina telpas, dezinficē rokas un nodrošina dezinfekcijas līdzekļu pieejamību. Ja nepieciešams, ievēro izolācijas, mājas karantīnas un pašizolācijas nosacījumus, novērš inficēšanās riskus apkārtējiem. Lai arī epidemioloģiskie drošības pasākumi noteikti stingrāki visiem, būtiskas atšķirības ir cilvēkiem ar derīgiem pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātiem un bez tiem.
Darba ziņā visiem jāizvērtē iespējas strādāt attālināti. Ja tas nav iespējams, ar darba devēja norīkojumu to var darīt klātienē. Vietās, kur ir vairāk par vienu personu, visi pareizi valkā sejas maskas, kā arī veic citus drošības pasākumus.
Bez derīga vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāta darbu klātienē var turpināt cilvēki, kuri nav pakļauti inficēšanās riskam un to nerada citiem, pārējiem ir pienākums vakcinēties. Kamēr norit šis process un vakcīnas iedarbība nav spēkā, darbiniekam no 13. oktobra ir pienākums regulāri veikt Covid-19 testus — līdz 19. oktobrim derīgi ir antigēnu testu negatīvie rezultāti (ne vecāki par 72 stundām), bet no 20. oktobra tikai laboratoriski apstiprināti negatīvi testa rezultāti. Ja nodarbinātais vakcināciju nav sācis vai pabeidzis noteiktajā termiņā — ne vēlāk kā līdz 15. novembrim, darba devējs nodarbināto atstādina no darba pienākumu veikšanas. Valsts, pašvaldību iestādēs un valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās visiem nodarbinātajiem jābūt vakcinētiem līdz 15. novembrim neatkarīgi no nodarbināto darba pienākumu pildīšanas attālināti vai klātienē.
Ierobežo pakalpojumus
Ārkārtējā situācija medicīnā bija izsludināta jau iepriekš. Līdz ar to Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests rūpīgi izvērtē, kuri izsaukumi ir steidzamāki, un pacientus nogādā tuvākajā slimnīcā. Prioritāte ir akūtiem gadījumiem un Covid-19 gadījumu ārstēšanai, iero-bežoti plānveida veselības aprūpes pakalpojumi slimnīcās, pacienti, kuriem sniegta palīdzība akūtos gadījumos augstāka līmeņa slimnīcā, turpmākai ārstēšanai var tikt pārvesti uz zemāka līmeņa slimnīcu vai novirzīti turpināt ārstēšanos mājās ģimenes ārsta uzraudzībā.
Bērnudārzi darbojas ierastajā režīmā, ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības. Pilnībā vakcinētiem vai izslimojušiem bērnudārza darbiniekiem reizi nedēļā nav jāveic Covid-19 tests. Līdz šī gada 15. novembrim bērnudārza darbiniekiem ir jābūt vakcinētiem vai jābūt pārslimošanas sertifikātam, bet līdz tam darba pienākumus var veikt ar negatīvu Covid-19 testu. Bērni bērnudārzā netiek testēti un nelieto sejas maskas, ievēro roku higiēnu. Savukārt darbinieki visu laiku valkā sejas maskas un īsteno pārējos drošības pasākumus.Skolās mācības turpinās klātienē, un noteikumi tie paši, kas iepriekš — skolotāji un darbinieki bez atbilstošiem sertifikātiem var strādāt klātienē ar negatīvu testa rezultātu, bet pēc 15. novembra — tikai ar vienu no sertifikātiem. Skolēni turpina veikt rutīnas skrīninga testu un lieto sejas maskas, nodrošinot dažādu klašu un grupu plūsmu nepārklāšanos.
Sporta treniņi bez sertifikātiem notiek tikai individuāli ārā, bet ar tiem pieļaujams, ja vienam apmeklētājam nodrošināti ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no treniņa telpas un divu metru distance. Nodarbības var būt līdz 20 dalībniekiem grupā gan telpās, gan ārā, grupu plūsmas nevar pārklāties un piepildījums ģērbtuvēs pārsniegt 25 procentus.
Nestrādās brīvdienās
Būtiskākās izmaiņas ir tirdzniecībā un tieši tirdzniecības centru darbībā. Visur saglabājas maksimāli pieļaujamais apmeklētāju skaits, visiem jālieto sejas maskas, arī āra tirdzniecības vietās, kā arī jāievēro citi drošības pasākumi. Brīvdienās un svētku dienās tirdzniecības centros, kuru platība ir virs 1500 kvadrātmetriem un tajos ir vairāk nekā piecas tirdzniecības vietas, strādā tikai aptiekas, pārtikas, optikas, dzīvnieku barības, higiēnas preču veikali, preses tirdzniecības, telekomunikācijas preču un pakalpojumu vietas. Pircējiem jāņem vērā, ka tirdzniecības centrus varēs apmeklēt tikai pircēji ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Kuri to nevarēs uzrādīt, varēs iepirkties tikai jau minētajās tirdzniecības vietās, kā arī degvielas uzpildes stacijās.
“Staburags” novēroja, ka pircēju plūsmu sadalošie koridori izveidoti arī tirdzniecības centrā “IGA centrs” Aizkrauklē. Pārtikas veikalu, aptieku, dzīvnieku barības veikalus un vēl dažus noteikumos noteiktos var apmeklēt visi cilvēki neatkarīgi no sertifikātiem, taču ir veikali, kurus drīkst apmeklēt tikai klienti ar derīgiem Covid-19 sertifikātiem, tāpēc cilvēkiem jāseko norādēm. Sertifikātu pārbaude ir uzticēta pašiem tirgotājiem, un tos pārbauda pie ieejas tirdzniecības vietās.
Samazina darba laiku
Iekštelpās pilnībā aizliegti izklaides pakalpojumi un atrakcijas, piemēram, akvaparkos.
Pakalpojumu saņemšanai cilvēkiem ar sertifikātiem jāparedz vismaz 15 kvadrātmetru no publiski izmantojamās telpas platības, un tos var saņemt tikai individuāli, jālieto sejas maskas un jāievēro pārējās drošības prasības. Pakalpojumu saņemšanai ārā jābūt vismaz divu metru distancei starp indivīdiem vai mājsaimniecībām.
Nevakcinētiem un nepārslimojošajiem pakalpojumus klātienē iekštelpās var sniegt tikai individuāli vai vienai mājsaimniecībai. Tāpat ir publiski izmantojamās telpas platības ierobežojumi un jālieto sejas maskas.
Sabiedriskās ēdināšanas vietas strādās no pulksten 6 līdz 21, bet ēdiena izsniegšana līdzi ņemšanai ir bez darba laika ierobežojuma. Tāpat kā līdz šim baudīt ēdienu iekštelpās var tikai ar sertifikātiem, bet ne vairāk kā četras personas pie viena galdiņa, tas attiecas arī uz ārtelpām. Starp galdiņiem jābūt vismaz trīs metru attālumam, ja starp tiem nav norobežojošās sienas. Darbinieki un apmeklētāji lieto sejas maskas, izņemot laiku, kad apmeklētāji sēž pie galda. Apkalpojot klientus ar bērniem, plūsmām jābūt nodalītām laikā vai telpā, lai tās nepārklājas.
Apmeklētāji bez sertifikātiem sabiedriskās ēdināšanas vietās ēdienu var iegādāties tikai līdzņemšanai.
No 2021. gada 18. oktobra sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzēji, kas saņem dotāciju no valsts vai pašvaldības līdzekļiem, nevar piešķirt braukšanas maksas atlaides pilngadīgām personām, kurām nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta. Visu brauciena laiku pasažieri un vadītājs valkā sejas masku, sabiedriskā transportlīdzekļa aizpildījums ir 80 vai 85 procenti, ja pieturvietās ārpus reģionālās nozīmes maršrutiem jāuzņem pasažieri.
Uz pasākumiem — ar sertifikātiem un maskām
Kultūras pakalpojumu klātienē nevakcinētam vai neizslimojušam klientam var sniegt vakcinēta vai izslimojusi persona. Cilvēkiem ar atbilstošajiem sertifikātiem atļauts apmeklēt kultūrvietas, bet tajās jālieto sejas maskas. Noteikts, ka kultūrvietas darbu sāk ne agrāk kā pulksten 6 un beidz ne vēlāk kā 21, izņemot izrādes un citus pasākumus, kas var beigties ne vēlāk kā 23. Apmeklētājam jānodrošina arī atbilstoša platība.
Kultūras pasākumiem līdz 18. oktobrim noteikti pārejas noteikumi. Gan šajā laikā, gan pēc tam to apmeklējums nav iespējams bez atbilstoša sertifikāta. Pārejas periodā pārējiem jāuzrāda sertifikāts. Apmeklētāji ar bērniem jānodala atsevišķā sektorā, kur jāievēro distancēšanās nosacījumi. Bērniem līdz 12 gadiem sertifikāts nav jāuzrāda, bet vecākiem par 12 gadiem nepieciešams sertifikāts vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veiktu skrīninga testu ar negatīvu rezultātu. Pasākumos, kuros nav fiksētu sēdvietu, apmeklētāji pareizi lieto FFP2 respiratorus, bet ar fiksētām sēdvietām — sejas maskas.
Pēc 18. oktobra izsludinātos pasākumos paredzēta biļešu personalizācija. Sertifikāti nav nepieciešami bērniem līdz 12 gadiem, vecākiem bērniem jāuzrāda kāds no tiem vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veiktu skrīninga testu ar negatīvu rezultātu. Telpu ar personalizētām sēdvietām aizpilda līdz 60 procentiem, stāvvietas katram apmeklētājam jāparedz vismaz trīs kvadrātmetri, taču apmeklētāju skaita maksimums ir 60 procenti. Maksimālais apmeklētāju skaits — 1000. Ja skaits ir lielāks par 500, dala sektoros līdz 300 apmeklētājiem katrā. Atsevišķs sektors jānosaka vecākiem ar bērniem, sēdvietās līdzās divas personas vai viena mājsaimniecība līdz 4 personām, ir divu sēdvietu distance, tās izkārtotas pamīšus — šaha laukuma veidā, apmeklētāji lieto sejas maskas, stāvvietās — FFP2 respiratorus, ievēro distanci un citus drošības pasākumus.
Bez sertifikāta tikai individuāli
Amatiermākslas kolektīvus cilvēki bez sertifikātiem var apmeklēt tikai individuāli, ja nodarbības vadītājam ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Pārējiem jābūt nodrošinātai ne mazāk kā 15 kvadrātmetru vienam apmeklētājam no mēģinājuma telpas, divu metru distance, izņemot deju nodarbības. Pieļaujams līdz 20 dalībniekiem grupā gan telpās, gan ārā un plūsmas nepārklājas, piepildījums ģērbtuvēs nepārsniedz 25 procentus.
Privāti pasākumi, piketi, mītiņi un gājieni abām grupām pieļaujami ne vairāk kā desmit cilvēku telpās un 20 ārā. Dievkalpojumi un citas reliģiskas darbības sākas ne agrāk kā pulksten 6 un beidzas ne vēlāk kā 21. Apmeklējot tās, visi lieto sejas maskas, un vienai personai jānodrošina vismaz 15 kvadrātmetru liela platība.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra