Staburags.lv ARHĪVS

Vērts redzēt. Lielisks skatuviskais risinājums un mūsdienīgs sižets

Vērts redzēt. Lielisks skatuviskais risinājums un mūsdienīgs sižets

Septembra izskaņā Aizkraukles pilsētas kultūras namā apmeklēju Valmieras Drāmas teātra izrādi — Leldes Stumbrs lugu “Nākošpavasar”. Sižeta galvenie varoņi ir divi jauni rīdzinieki — mākslas zinātniece Krista un viņas dzīvesbiedrs filologs Nils. Pārcelties no lielpilsētas kņadas uz mierīgu, radošu dzīvi laukos bija Nila iniciatīva. Taču viņa ilūzija ātri sabruka skarbās lauku realitātes priekšā. Apgrūtinošie sadzīves apstākļi Nila trauslajai, radošajai dvēselei ir liels izaicinājums, kas dienu no dienas grauj viņa apņēmību. Tikmēr trauslā Krista veiksmīgi pielāgojas sadzīves apstākļiem. Tomēr drīz vien realitāte laukos neatbilst tam, kā viņi to bija iztēlojušies, un notikumi, kas seko viens pēc otra, kļūst par pārbaudījumu abu attiecībām un aicinājumam sekot dzīves sapnim. Kristas uzmanību piesaista izdarīgais, ar brunču mednieka slavu apveltītais lauku puisis Jorgens. Lauku dzīve cieš sakāvi, un rīdzinieku pāris gatavojas atgriezties galvaspilsētā. Lielāko izrādes daļu starp Kristu un Jorgenu jūtama pievilkšanās spriedze, kas paliek apvaldīta līdz pašām izrādes beigām — Kristas un Jorgena skūpstam un vārdiem: tiksimies nākošpavasar. Noslēpumainās beigas liek domāt par iespējamiem sižeta varoņu attiecību modeļiem. Vai Krista uz laukiem pēc gada atbrauks kopā ar Nilu? Atgriezīsies pie Jorgena? Vai viņš viņu gaidīs? Zinātkāre, kā tad stāsts varētu beigties, neļauj izrādi aizmirst vēl labu laiku.

Uz skatuves atainotais sižets — pilsētnieku pārcelšanās uz laukiem — ir mūsdienīga, aktuāla situācija. Skatītājiem ir viegli līdzpārdzīvot, daudziem lauku sadzīve ir personiski pazīstama. Ilūzija par mierpilno dzīvi ārpus pilsētas, romantisko dzīvošanu tiešā dabas tuvumā joprojām ir privilēģija, kuras patieso cenu zina tikai laukos dzīvojošie. Izrādē manāms lauku un pilsētas dzīves kontrasts, sapludinot abas pasaules, iezīmējas indivīda stiprās un vājās puses. Uzvedumā netrūka arī humoristisku notikumu un izteicienu, kas lika iesmieties visiem zālē sēdošajiem. 

Vislielāko sajūsmu manī raisīja skatuviskais risinājums. Scenogrāfs Kristaps Kramiņš uz skatuves uzbūvējis funkcionējošu māju. To “atverot”, skatītājs ienāk iekšā — virtuve, dzīvojamā istaba, otrā stāva bēniņi. Lai kur stāsta varoņi dotos, skatītājs tiek aicināts līdzi. Līdz 5. novembrim izrādi “Nākošpavasar” rādīs vēl astoņas reizes. Tuvākā no tām ir viesizrāde Bauskas kultūras centrā 14. oktobrī.