Staburags.lv ARHĪVS

Svarīgi saglabāt klātieni

Svarīgi saglabāt klātieni

Drīz būs jau mēnesis jaunajā mācību gadā, laiks pagājis ļoti ātri. Bijām ļoti  noilgojušies pēc klā­tienes mācībām un ar lielām cerībām tās arī sākām. Pēc pirmajām nedēļām mācību iestādēs gan atklājās pirmie saslimšanas gadījumi ar Covid-19, vairākas klases Aizkraukles novadā devās karantīnā uz divām nedēļām. Tas ir Slimību profilakses un kontroles centra noteikts laiks, ko ievērojam. Citādāk darbs turpinās veiksmīgi. Lielākā daļa skolotāju ir vakcinēti, un konkrēti Pļaviņās ir izglītības iestāde, kur darbinieki vakci­nējušies simtprocentīgi. Tas dod lielāku drošības izjūtu, jo infekcija diemžēl turpina cirkulēt. Ir, protams, skolotāji, kuri kategoriski atsakās no vakcinēšanās, nelīdz nekādi argumenti. Cilvēkam pašam nav pārliecības, ka tas nepieciešams, tikai vairāk ieklausās radu vai draugu ieteikumos par pretējo. 
Klasēm, kurām noteikta  karantīna, mācības notiek attālināti, skolotāji  plāno, kā strādāt. Šobrīd tas ir daudz grūtāk nekā iepriekšējā mācību gadā, jo mācību stundas jāvada gan klātienē, gan attālināti. Līdz ar to jābūt lielai meistarībai plānošanā, lai īstenotu mācību procesu. Pagaidām gan visi ar visu tiek galā, taču skolēnu skaits karantīnā nav liels. Ja tas palielināsies, vajadzēs meklēt citādāku risinājumu. 

Sākot jauno mācību gadu, noteikumi par epidemioloģisko drošību nav kļuvuši saprotamāki vai konkrētāki, jo Ministru kabineta  noteikumos Nr. 360 ik pa laikam tiek veikti  grozījumi. Šobrīd tas skar skolēnu testēšanu, kas vairs nebūs katru nedēļu, bet vienu reizi divās nedēļās. Tas noteikti atslogos laboratoriju darbu, jo arī mūsu novada skolās bija gadījumi, ka testu bērni nodod piektdien, uz skolu dodas pirmdien, bet testa rezultāti vēl nav saņemti. Lielāka atbildība gulsies uz skolēnu un vecāku pleciem, ievērojot drošības noteikumus ārpus skolas telpām. Par turpmāko testēšanas grafiku laboratorijas vienosies ar izglītības iestādēm. Savukārt pa divām nedēļām var pieaugt inficēto skaits, un nevar zināt, kā tas skars pārējos. 

Ļoti ceram, ka saslimstība nepieaugs, un varēsim turpināt mācības klātienē, jo tas ir svarīgi visiem — skolēniem, skolotājiem un vecākiem. Attālināto mācību laiks bija grūts, tas radīja papildu slodzi visiem. Vajadzēja arī risināt jautājumus, ja kāds skolēns nepieslēdzās stundām, iesaistot pat atbildīgos dienestus, meklēt tehniskus risinājumus, lai skolēni varētu mācīties e-vidē, jo ne visiem bija atbilstošs tehniskais aprīkojums. Šādos gadījumos bija gan skolas, gan Izglītības un zinātnes ministrijas atbalsts, sagādājot datorus un viedierīces. Noslēgumam tuvojas arī jauns ministrijas  iepirkums, kura rezultātā skolas saņems datorus mācību procesa nodrošināšanai. Nevar paredzēt, kā situācija izvērtīsies nākotnē. Varam tikai cerēt, ka  nebūs jāmācās attālināti. 

Rudenī skolās tiek pildīti diagnostikas darbi, lai konkrētā mācību priekšmeta pedagogs apzinātu, cik lielus “robus” attālinātais mācību process radījis skolēnu zināšanās, jo tajā būtiskākais bija pamatprasmju apgūšana. Katrā ziņā mācīties attālināti nav tas pats, kas klātienē. Sākot šo mācību gadu, Valsts izglītības satura centrs  sagatavojis un piedāvā diagnosticējošos darbus par pamatskolas kursa apguvi trīs mācību priekšmetos: latviešu (mācību) valodā, matemātikā un angļu valodā. Diagnosticējošie darbi izmantojami skolēniem, kuri sākuši mācības 10. klasē vai profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem 1. kursā.Centrs darbus piedāvā, lai izglītības iestādes pēc pašu izvēles varētu pārbaudīt un secināt, kuras zināšanas un pamatprasmes vidusskolas kursa sācēji apguvuši vislabāk un kuras diemžēl viņiem sagādā grūtības. Analizējot skolēnu sasniegumus, skolotājiem būs iespēja, sākot mācības, vispirms pilnveidot pamatskolas laikā neapgūto, lai izglītojamie veiksmīgāk varētu izprast jauno vielu.  Neskatoties uz to, ka iepriekšējais mācību gads bija sarežģīts, var redzēt, ka bērni uz skolu dodas smaidīgi, priecīgi un noilgojušies tikties klātienē. Arī interešu izglītības nodarbības pagaidām notiek, ievērojot noteikumus, savos “burbuļos”, bet galvenais, ka notiek. 

Izglītības iestādes un katrs no mums ir kā maza daļiņa lielajā sabiedrībā, tāpēc ievērojam noteikumus, lai mazinātu saslimstības izplatību. Tā ir arī katra atbildība, taču cilvēkiem ir dažādi viedokļi, notiek arī mītiņi un protesti pret ierobežojumiem un vakcināciju. Pie­krītu, ka vakcinācijai jābūt brīvprātīgai, tomēr katram jāizvērtē  sava atbildība visas sabiedrības priekšā. Pati esmu vakcinējusies, to izdarījusi arī visa mana ģimene, un cenšos neklausīties pretējos viedokļos. Tās ir viņu tiesības nevakcinēties, bet to noteikti neatbalstu. Paredzamie ierobežojumi nevakcinētajiem ar laiku pieaug, kas ir saprotami, jo valdībai jāmeklē ceļi, kā pārliecināt sabiedrību un mazināt saslimstību. 
Daudzkārt esmu dzirdējusi, ka visvairāk pietrūkst iespējas apmeklēt kultūras pasākumus, ja neesi vakcinējies. Nesen kāda sieviete televīzijā intervijā vakcinācijas vietā atzina, ka viņai tā ir “kultūras pote”, jo bez tās nekur netiek. Noteikti tā ir, jo nevaram dzīvot tikai savā čaulā, cilvēks pēc savas būtības ir sabiedriska būtne. Turklāt, lai mazinātu pandēmijas sekas, kultūrai ir ļoti liela nozīme. Tas viss dod atslodzi, atpūtu, citādāku skatu uz dzīvi un arī optimismu, kas ļauj nedomāt par kovidu un citām negācijām šodien un nākotnē. 
Šobrīd lielu uzmanību veltām jaunā Aizkraukles novada veidošanas procesam, jo pārvaldības struktūra mainīsies visās jomās. Aizkraukles novada mājaslapā izsludināta  pieteikšanās uz apvienību pārvalžu vadītāju amatiem, ar interesi gaidām, kā darbs tālāk virzīsies uz vietām. Strādājam pie jaunā novada Izglītības pārvaldes nolikuma, kas jāiesniedz līdz 31. oktobrim. Pārmaiņas vēl priekšā, bet domāju, ka darbs kopumā notiek veiksmīgi. Iedzīvotājiem, protams, gribas, lai visas lietas notiek ātrāk, bet var jau arī saprast novada vadību, jo jāizskata un jālemj par tik daudziem jautājumiem,  tas nav vienkārši. Viss pamazām sakārtojas, un nākotne raugās cerīga. Arī pati savulaik biju pašvaldības deputāte. Raugoties uz esošajiem procesiem, vienmēr šķiet, ka var labāk, bet viedokļi ir dažādi, un tas ir labi, jo simtprocentīga vienotība nevirza uz attīstību. Iepriecina, ja deputāti prot atrast kompromisu kādā jautājumā un sadarboties. Neapšaubāmi, daudzas lietas koncentrēsies Aizkrauklē, jo tas ir novada centrs, bet arī citviet cilvēkiem ir iespējas saņemt pakalpojumus un nav nekur jādodas. Cilvēki pagastos un pilsētās ir pietiekami aktīvi un savu vietu patrioti. Ja viņi spēs ap sevi pulcēt citus, tad katra vieta spēs sevi parādīt arī lielajā Aizkraukles novadā. 

Šogad ļoti ātri iestājies rudens vēsums. Dārza darbi paveikti, un, neraugoties uz krasi atšķirīgajiem laika apstākļiem, viss izaudzis labi. Pēc vasaras siltuma un atpūtas būs spēks sagaidīt rudeni un ziemu.