Staburags.lv ARHĪVS

Pļaviņu pārceltuves un piestātnes piemiņai

Pļaviņu pārceltuves un piestātnes piemiņai

Pļaviņās, pie Daugavas promenādes pretī Pļaviņu kultūras centram, atklāts informatīvs stends, kas vēsta par bijušo pārceltuvi un piestātni šajā vietā. Ieceri par tā izvietošanu īstenojusi Pļaviņu biedrība “Laime Saimē” sadarbībā ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Zemgales reģionālo nodaļu.  

Stends svinīgi atklāts Eiropas Kultūras mantojuma dienās, kas šoreiz veltītas transportam, un šajā notikumā piedalījās biedrības pārstāvji, Saeimas deputāts Raimonds Bergmanis, Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums un citi interesenti.

Vēsturiskā informācija stendā apkopota sadarbībā ar Pļaviņu bibliotēku, un tās vadītāja Ineta Grandāne atklāšanas pasākumā pastāstīja vēsturiskus faktus par šo vietu, kas bija nozīmīga ne tikai Pļaviņām. Pārceltuve bija viena no lielākajām un labi pazīstamākajām plašā apkārtnē, savienojot abus Daugavas krastus. Vēsturiskā informācija liecina, ka maksa vienam cilvēkam bijusi trīs santīmi, velosipēdistam — 10, bet zirga pajūgam — 30. Maksa bijusi atkarīga arī no ūdens daudzuma upē — jo tas lielāks, jo ātrāk un lētāk varēja tikt pāri. Nav precīzu ziņu, kad pārceltuve izveidota, bet beigusi darboties līdz ar Pļaviņu hidroelektrostacijas izbūvi pagājušā gadsimta 60. gados. 

Daugavu un tās krastus pie Pļaviņām bija iecienījuši arī tūristi, atpūtas braucienus nodrošināja liellaivas. Visplašāk zināms laivinieks Jānis Knauers, kurš vizināja cilvēkus no Pļaviņām līdz Koknesei, vēlāk liellaivas iegādājās arī pilsētas valde. Par to visu var uzzināt informatīvajā stendā pie bijušās pārceltuves vietas, kur netālu savulaik bija laivinieka ģimenes mājiņa. 

Pārceltuves darbību atminas pļaviņietis Viktors Kozlovskis, kurš tolaik bija vēl bērns. Barža kursēja ik pēc pusstundas, un pāri upei cēla gan cilvēkus, gan transportu. Kad pārceltuve beigusi darboties, nokļūšanu otrā krastā jebkurā diennakts laikā nodrošināja pārcēlājs Bergmanis ar savu liellaivu. Brauciens maksājis 10 kapeikas, salīdzinoši — tukšu stikla pudeli nodot varēja par 12 kapeikām. Interesantus faktus par Pļaviņām un tās centrālo daļu pastāstīja arī vēsturnieks Andris Rūtiņš.