Staburags.lv ARHĪVS

Konkurss. Ozols ar neparastiem “āboliem”

Ināra Sudare

2021. gada 17. septembris 00:00

0
Konkurss. Ozols ar neparastiem “āboliem”

Pagājušās piektdienas konkursā jautājām, kas ir attēlā redzamais koks un kas tajā aug. Saņēmām tikai daļējas atbildes, visi bija nosaukuši koku, kas lielākoties bija pareizi — attēlā ir redzams  ozols (kāda lasītāja gan domāja, ka tas ir kizils). Taču, kas tajā aug, neviens neatbildēja. Protams,  teorētiski tām vajadzētu būt zīlēm, bet attēlā redzamie “augļi” gan atgādina ābolus. 

Šo fotogrāfiju mūsu lasītājai Evitas kundzei bija atsūtījusi radiniece no Latgales. 

Patiesībā šie “āboli” ir pangas. Kā biologi skaidro  ReTV televīzijas raidījumā  “Vides fakti”, tie ir  bezmugurkaulaino dzīvnieku attīstības procesa radītas augu anomālijas jeb, vienkāršāk sakot, pangas ir dzīvnieku bērnistabas. 

Pie vainas ir kukaiņi, kas līdzinās skudrām. Tie ir trīsarpus līdz sešus milimetrus gari, korpulenti, dzeltenbrūni vai sarkanbrūni, bez spārniem, ar “antenām” uz galvas. Šie radījumi — ozolu bumbuļveida panglapsenes. Katras sugas jaunā paaudze apdzīvo tikai noteiktu sugu augus. Pie mums sastopamo dažādu sugu panglapseņu veidotas pangas var atrast gan uz dažādiem kokiem, gan krūmiem, gan lakstaugiem. Zīmīgi, ka liela daļa panglapseņu iecienījušas ozolus. Glītu (ābolveidīgu) mājoklīti sev darina ozolu ābolveida panglapsenīte. Ļoti savdabīgas pangas ir ozolu čiekurveida panglapsenei, uzkrītošas pangas — ozolu bumbuļveida panglapsenei. Dižkokus bieži apdzīvo arī ozolu sarkansvītru panglapsene un ozolu baltā diskveida panglapsene, kuras pangas atgādina diskus.Pārsteiguma balvu — grāmatu — redakcijā var saņemt Klinta Grauziņa un Agrita Orola.