Staburags.lv ARHĪVS

Ar zobu sāpēm pieņem akūtajās stundās vai starplaikos

Guna Mikasenoka

2010. gada 14. janvāris 08:21

6577
Ar zobu sāpēm pieņem akūtajās stundās vai starplaikos

“Kur likties ar sāpošu zobu?” redakcijai jautā pensionāre Lidija Rudzīte no Kokneses. “Koknesē ar akūtām sāpēm pieņem tikai vienu stundu — no pulksten 8 līdz 9.” Viņa izsaka pateicību ārstei Dacei Spullei Aizkrauklē, kura bija atsaucīga, pieņēma pacienti un izrāva sāpošo zobu.

Kurš var, tas gaida
Zobārste Inguna Doktore pacientus Koknesē, Parka ielā, pēc pieraksta pieņem pirmdienās, otrdienās, ceturtdienās un piektdienās, bet akūtā stunda, kad nāk cilvēki ar sāpošu zobu, ir no pulksten 8 līdz 9. “Pārējā laikā reti ir brīvi brīži, jo parasti pacientam vajadzīgo laiku ieplānoju,” stāsta Inguna Doktore. “Pacientiem jautāju, vai viņi palaidīs pirms sevis citu ar sāpēm. Atbildes ir dažādas. Viens laipni atvēl: “Lūdzu, lūdzu”, bet citi atsaka, jo gaidījuši vienu divas nedēļas vai atbraukuši ar autobusu. Man ir jāņem vērā arī viņu vēlmes. Ja akūtais pacients ir gatavs gaidīt, lai gaida, projām nedzenu,” saka Inguna Doktore.
Koknesē, Lāčplēša ielā, ir Daigas Veigures zobārstniecības prakse. Tur pacientus pieņem pēc pieraksta, bet, ja rodas pauzes, palīdzību sniedz arī cilvēkiem ar zobu sāpēm. Akūtos pacientus projām neraida, taču viņi negrib gaidīt, kad radīsies kāda pauze, visiem vajag uzreiz un tūlīt. Reizēm jāgaida ļoti ilgi.
Vienlaikus atnāk vairāki
Aizkraukles poliklīnikas zobārstniecības kabineta medicīnas māsa Tatjana Vasiļjeva informē, ka pacientus ar akūtām sāpēm zobārsti darbdienās pieņem poliklīnikā no pulksten 9 līdz 15, bet  jāgaida rindā. “Zobus labojam pēc pieraksta, bet starplaikos pieņemam cilvēkus ar akūtām sāpēm. Dienā akūtos gadījumos varam palīdzēt vidēji sešiem cilvēkiem, bet citreiz pieņemam vairāk. Akūtos pacientus pieņem arī  SIA “DOO” zobārsti, kas strādā blakus,” saka Tatjana Vasiļjeva.  
SIA “DOO” administratore Līga Stalidzāne stāsta, ka zobārsti darba laikā pamīšus pieņem pacientus pēc pieraksta un ar sāpēm. Ir dienas, kad nav neviena cilvēka ar sāpošu zobu, bet, ja atnāk vairāki reizē, ārsti lūdz atnākt pēc pusstundas, stundas vai divām.  “Ja nepieciešami zobu ķirurģijas pakalpojumi, iesakām braukt uz klīnikām Jēkabpilī vai Rīgā,” saka Līga Stalidzāne.
Daces Spulles privātpraksē Aizkrauklē nav akūtās stundas, bet akūtie pacienti parasti zvana no rīta un vienojas, cikos varētu atnākt. Zobārste pieņem pēc pieraksta, bet, ja rodas kāda pauze, iespējams palīdzēt cilvēkiem arī ar zobu sāpēm.
Ingas Andžānes privātpraksē Aizkrauklē reizēm dienā ierodas trīs četri pacienti ar sāpošu zobu, citreiz nav neviena. “Apkalpoju pēc pieraksta, bet akūtos pacientus pieņemu starplaikos,” stāsta zobārste.
Atbildība pret tiem, kuri pierakstījušies
Dairas Leidumas privātpraksē Aizkrauklē akūtā stunda jau daudzus gadus ir katru darbdienu no pulksten 8 līdz 9, un viņas klienti to zina. Pārējā laikā ārste pieņem pēc pieraksta. “Varbūt citiem šķiet nežēlīgi, ka akūtos pacientus nepieņemu pārējā laikā, taču izjūtu atbildību pret cilvēkiem, kuri gaidījuši divas nedēļas vai ilgāk. Reiz kāda paciente, kas bija pierakstījusies, pārmeta, ka viņu pieņēmu desmit minūšu vēlāk, nekā solīts, jo aizkavējos akūtajā stundā. Viņu saprotu, jo katrs plāno savu laiku. Tādēļ arī speciāli rītos nāku agrāk uz akūto stundu, bet pārējā laikā neuzņemos to, ko nevaru izpildīt — vienam pacientam paredzētajā laikā nevaru apkalpot divus,” stāsta Daira Leiduma.
Sestdienās no pulksten 10 līdz 15 Skrīveros, vidusskolas internāta ēkā, akūtus pacientus pieņem ārsts Pēteris Simsons.