Staburags.lv ARHĪVS

Vai Koknesē par siltumu pārmaksā?

Līga Patmalniece

2010. gada 14. janvāris 09:08

3015
Vai Koknesē par siltumu pārmaksā?

“Staburaga” redakcijā ar sūdzību par SIA “Kokneses komunālie pakalpojumi” vērsās vairāki koknesieši. Iedzīvotāji pauda sašutumu par lielajiem rēķiniem un bija neizpratnē, kā aprēķina maksu par siltumu.

Guļ zeķēs un ar cepuri galvā
“Oktobrī rēķinus par mana vienistabas dzīvokli bija 37,12 latu — no tiem Ls 26,31 par apkuri, Ls 15,25 Ls (aprēķins par mēnesi) un Ls 11,06 (pastāvīgā daļa). Ja pirmajā apkures mēnesī, kad gaisa temperatūra ir virs nulles, jāmaksā tik liela summa, kas gan būs vēlāk? Turklāt to nevar saukt par apkuri, jo guļu zeķēs un cepurē,” pretenzijas izsaka kāda koknesiete (redakcijai vārds un uzvārds zināms — aut.). “Daudzas pašvaldības jau ir atteikušās vai plāno atteikties no patstāvīgās apkures maksas. Vai tas nebūtu pareizāk? Tā mēs katrs maksātu par patērēto. Vēlos zināt, cik tad īsti maksā apkure Koknesē un kāpēc no tās neatrēķina pastāvīgo maksu? Tad mēs zinātu, cik katram īsti jāmaksā, un nebūtu neizpratnes par apkures pastāvīgās daļas maksu.”

No iedzīvotājiem izvairās
“Vēlamies būt informēti par to, kā veidojas siltuma cena, kā aprēķina pastāvīgo maksu un kur šī nauda tiek izlietota. Diemžēl Preisa kungs no iedzīvotājiem izvairās un no viņa šo informāciju iegūt nevaram,” sarūgtināts ir kāds koknesietis. “Mēnešos, kad apkures nav, pastāvīgā maksa ir Ls 13,37, apkures sezonā pieskaita mainīgo maksu. Piemēram, par savu 46 kvadrātmetrus lielo dzīvokli decembrī par apkuri maksāju Ls 27,80 un Ls 13,37. Un kur tad paliek nauda, ko maksājam vasarā?”
Arī koknesietis Jānis Dobriks, neizprot apkures rēķinus un to, kā veidojas siltuma cena.

Iedzīvotāji nespēj vienoties
“Staburags” uzklausīja iedzīvotāju iebildumus, salīdzināja maksu par apkuri dažādās vietās un sazinājās ar Kokneses komunālo pakalpojumu rīkotājdirektoru Armandu Preisu.
— Pašreizējais tarifs, pēc kura koknesiešiem aprēķina maksu par siltumu, ir noteikts 2008. gada aprīlī diviem gadiem. Vai nebūtu laiks to pārskatīt?
— Ja ir vajadzība, var pārskatīt. Pašreizējo siltuma cenu izvērtēja un apstiprināja Aizkraukles sabiedrisko pakalpojumu regulators, bija triju cilvēku komisija, tarifus akceptēja tāpēc man šķiet, ka nav pamata apstrīdēt to pareizību. Katrā mājā ir siltummērītāji, siltumenerģiju uzskaita, tāpēc maksa par apkuri mājokļos ir atšķirīga.
— Cik bieži veicat siltummērītāju pārbaudi?
— Pārbauda reizi divos gados.
— Kā vienojaties ar iedzīvotājiem par to, cik daudz siltuma piegādāt, kad sākt sezonu?
— Tā ir problēma, jo vienam šķiet, ka vajag siltāku, cits grib, lai mājoklis būtu vēsāks. Uzklausām mājas vecāko, kurš pirms tam konsultējas ar mājas iedzīvotājiem. Līdz ar ekonomiskās situācijas pasliktināšanos pieaudzis parādnieku skaits, cilvēkiem nav darba, nav ienākumu. Iedzīvotāju ienākumi katrā mājā ir dažādi, un arī tas ir viens no iemesliem, kāpēc grūti vienoties par apkures sezonas sākšanu vai beigšanu.

Vienam karsti, otram auksti
— Kādas ir problēmas?
— Laikā, kad privatizēja dzīvokļus, cilvēki veica eiroremontu, iegādājās jaunus radiatorus, lika paketlogus, dzīvokli siltināja. Katrā dzīvoklī temperatūru nevaram noregulēt, mainīt var vienīgi kopējo diennakts režīmu. Noregulēt, lai naktī ir mazliet vēsāk, dienā — siltāk. Tie, kuri veikuši remontu, sūdzas, ka ir pārāk karsti, temperatūra dzīvoklī sasniedz pat plus 25 — 26 grādus, zvana un  lūdz mazāk kurināt. Iedzīvotājiem, kuri nav tik turīgi un kuriem dzīvokļos ir vecie logi, nav veikts remonts, ir auksti, dzīvoklī plus 16 grādu.
— Koknesē siltumu iegūst, dedzinot šķeldu. Vai nepārsteidzāties ar šķeldas iegādi vairumā? Tagad tā taču ir lētāka.
—  Šinī gadījumā tas ir bijis mazliet neizdevīgi. Šķeldu iegādājāmies vairumā, lai būtu rezerves un tas bija laiks, kad cena tikai  paaugstinājās, nebija paredzams, ka tā varētu samazināties. Tagad kurinām ar 2008./2009. gadā iegādāto šķeldu, jo tā ir sausāka un tai ir lielāka siltuma atdeve. Šķeldas iepirkuma cena tagad ir samazinājusies. Iepirkām par Ls 6 — Ls 6, 50 berkubā, tagad cena ir aptuveni par latu zemāka. Mēs bijām vieni no pirmajiem, kas apkurei sāka izmantot šķeldu, sākumā iepirkuma cena bija tikai 70 santīmu. Augstākā cena — Ls 7, 50 par berkubu.

Raksta turpinājumu lasiet laikraksta 12. janvāra numurā.