Staburags.lv ARHĪVS

Virtuvē

Virtuvē

Kabaču sacepums ar sēnēm

Sastāvdaļas: ● 2 nelieli kabacīši, ● 2 sīpoli ● 300 gramu šampinjonu, ● 400 gramu maltas putnu gaļas, ● 2 ķiploka daiviņas ●  ēdamkarote tomātu pastas, ● ½ glāzes skābā krējuma, ● augu eļļa, ● sāls.

Kad klāt kabaču laiks, cenšos pagatavot arī vismaz vienu sacepumu no tiem. Šoreiz veltīju apmēram stundu, lai izceptu šo — ar sēnēm. Sīpolus sasmalcināju, šampinjonus sagriezu plāksnītēs, tos apcepu nelielā daudzumā augu eļļas un piekaisīju sāli. Atsevišķi, ar nelielu eļļas piedevu, apcepu tītara malto gaļu, pievienoju tomātu mērci, sāli un citas garšvielas, vēl vairākas minūtes pasautēju. Jaunos kabacīšus sagriezu paplānās ripiņās. Skābo krējumu samaisīju ar spiedē sasmalcinātiem ķiplokiem.

Veidni nedaudz ietaukoju ar augu eļļu, tās apakšā izliku kārtu kabaču ripiņu, uzkaisot sāli, tad — sacepto malto gaļu, atkal — kabačus (tiem arī uzkaisīju sāli), pēc tam – sēnes ar sīpoliem un atkal — kabaču ripiņas. Virsu pārklāju ar krējuma un ķiploku mērci. Cepu līdz 180 grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī apmēram pusstundu, neilgi pirms ēdiena gatavības vēl pārkaisīju rīvētu cieto sieru.

Biezpiena plācenīši ar āboliem 

Sastāvdaļas: ● 200 gramu biezpiena, ● ābols, ● 3 tējkarotes cukura, ● ola, ● 70 gramu miltu, ● 1/3 glāzes rīvmaizes, ● 40 mililitru augu eļļas, ● šķipsniņa sāls, ● vaniļas cukurs, ● kanēlis, ● citrona sula.

Kā dažādot tradicionālos biezpiena plācenīšus? To mīklai varam pievienot gan vaniļas cukuru, gan citrona miziņu, gan arī kaltētos augļus, piemēram, plūmes vai pat riekstus. Taču lieliski tie izdevās ar nelielos kubiņos sagrieztiem svaigiem āboliem, un ideālāk, ja gadās saldskābā šķirne ar stingru mīkstumu.

Biezpienu saberzu ar olu, cukuru, vaniļas cukuru un šķipsniņu sāls. Ābolus nomizoju un sagriezu kubiņos, tos pirms iemaisīšanas mīklā vēl apslacīju ar citrona sulu un apkaisīju ar kanēli. Maisot pa daļām piekaisīju arī miltus — vismaz divas ēdamkarotes un divas tējkarotes. To daudzums gan var atšķirties atkarībā no biezpiena sulīguma, olas lieluma un pat no miltu veida, taču mīklai jābūt pietiekami stingrai, lai no tās varētu  izveidot plācenīšus. Apaļās sagataves bagātīgi apviļāju rīvmaizē un cepu pannā ar uzkarsētu augu eļļu no abām pusēm līdz zeltainai garoziņai. Karstus gatavos plācenīšus vēl varam izlikt uz papīra dvieļa, lai nosusinātu liekās taukvielas. Un tad jau tos varam baudīt kopā ar skābo krējumu, medu vai ievārījumu.

Kabaču, ingvera un citronu sulas ievārījums

Sastāvdaļas: ● 2,5 kilogrami kabaču, ● 10 citronu, ● 2 kilogrami ievārījuma cukura, ● apmēram 2,5 centimetri ingvera saknes.

Katru sezonu no kabačiem gatavoju arī ievārījumu, un katrreiz to vāru nedaudz citādāk. Šogad no šāda izejvielu daudzuma ieguvu vismaz trīs litrus aromātiska garduma.

Kabačus nomizoju un atbrīvoju no sēklām, lai kopumā būtu nepieciešamais svars. Vienu daļu mīkstuma sagriezu mazos kubiņos, bet otru — sarīvēju. Citronus labi nomazgāju un visiem desmit izspiedu sulu (to miziņas neizmetu, bet attīrīju no plēvītēm un izkaltēju.) Ingvera saknes gabaliņu nomizoju un sarīvēju ar smalko rīvi. Kabačus un ingveru liku katlā, pielēju nedaudz ūdens un kopš uzvārīšanās brīža vārīju, kamēr gabaliņi kļuva mīksti. Tad pielēju citronu sulu, piekaisīju ievārījuma cukuru, labi samaisīju, lai tas izšķīst, un visu turpināju vārīt 5 — 10 minūtes. Karstu ievārījumu pildīju izkarsētās burciņās, aizvākoju un novietoju tumšā vietā.

Sviesta pupiņas ar tomātiem un rozmarīnu

Sastāvdaļas: ● 400 gramu pākšu pupiņu, ● 50 gramu kaltētu tomātu eļļā, ● sarkanais sīpols, ● 2 ķiploka daiviņas, ● rīvēta citrona miziņa, ● 2 ēdamkarotes citrona sulas, ● 100 mililitru dārzeņu buljona, ● rozmarīns, ● sāls, ● malti pipari.

Un vēlreiz — gardās sviesta pupiņas. Šādi pagatavotas, tās varam baudīt gan siltas kopā ar maizi vai kā piedevas, gan jau atdzisušas — kā salātus.

Pupiņu pākstīm nogriezu galiņus, tās sagriezu divās trijās daļās, liku verdošā, pasālītā ūdenī un vārīju apmēram 15 minūtes. Pēc tam strauji noskaloju aukstā ūdenī un apsusināju. Saulē kaltētos tomātus izņēmu no burciņas un sagriezu nelielos gabaliņos, divus sīpoliņus (sarkanā vietā izlīdzējos ar baltajiem) nomizoju un sagriezu plānos gredzenos, ķiplokus — plānās šķēlītēs. Dziļajā pannā uzkarsēju nedaudz aromātiskās eļļas no tomātu burciņas, iekaisīju kaltēto rozmarīnu, liku tur arī sīpolus, ķiplokus, nepilnu tējkaroti rīvētas citrona miziņas, sagrieztos tomātus un dažas minūtes pacepu. Pēc tam pielēju citrona sulu, dārzeņu buljonu, uzvārīju un visu vēl minūtes četras pavārīju. Visbeidzot piemaisīju izvārītās pupiņas un uzkarsēju.