Staburags.lv ARHĪVS

Dzejas dienās prezentē jauno grāmatu

Agita Grīnvalde-Iruka

2021. gada 7. septembris 00:00

0
Dzejas dienās prezentē jauno grāmatu

Atzīmējot novadnieka Knuta Skujenieka 85. dzimšanas dienu, izdevniecība “Neputns” izdevusi dzejnieka atdzejoto Eiropas tautasdziesmu izlasi “Es mīlu tikai tad, kad dziedu”. Grāmata tika prezentēta arī Dzejas dienu pasākumā Kurmenē, Skujenieka dzimtajās Mūru dzirnavās.

Dzejas dienas septembrī Kurmenes Mūru dzirnavās, Knuta Skujenieka vecvecāku dzimtajās mājās, kļuvušas par jauku tradīciju. Šogad šis bija īpašs pasākums, jo dzejnieks atzīmēja savu 85. dzimšanas dienu, un tas vienoja krietnu pulciņu dzejas un īpaši Skujenieka daiļrades cienītāju. Kurmenes pagasta kultūras darba organizatore Sarmīte Ķīse priecājas par dāvanā saņemto nupat izdoto grāmatu ar ierakstu “Sarmītei ar buču. Knuts”. Dzejnieks allaž bijis apveltīts ar labu humora izjūtu un arī savā cienījamajā vecumā joprojām ir enerģijas pilns. Grāmatu dāvanā saņēma arī grupa “Kreicburgas ziķeri”, kas allaž ar muzikāliem sveicieniem priecē šī pasākuma apmeklētājus. Grāmata pasniegta ar vēlējumu — lai top kāda dziesma!

Tautasdziesmu tulkošana Skujeniekam ir mūža darbs, aizmetņi tālākai interesei par Eiropas tautasdziesmām, iespējams, meklējami jau agrā bērnībā. Vēlāk jau studiju gados, 20. gs. 50. gadu beigās un 60. gadu sākumā, Knutam palaimējās nokļūt multietniskā vidē — M. Gorkija Literatūras institūtā Maskavā, kur bija akadēmiskās studijas un apgūta tulkošanas teorija. Šis pamats vēlāk jau daudz skarbākos apstākļos — apcietinājumā Mordovijas lēģerī — ļāvis pašizglītības ceļā apgūt jaunas valodas, iedziļināties savas un citu tautu dzejas un folkloras avotos. 

“Tautasdziesmai nav noilguma. Skumjas, smiekli, bēdas katrā tautā ir gan savējās, bet vienlaikus kopīgas,” raksta Knuts Skujenieks. Izlasē “Es mīlu tikai tad, kad dziedu” apkopota Knuta darba esence. Izlases sastādītāji ir Knuts Skujenieks un Māris Salējs, dizainu veidojusi Zane Ernštreite. Pasākumā Kurmenē dzejnieks īpašu paldies sacīja Mārim Salējam, atzīstot, ka bez viņa palīdzības un līdzdalības diez vai viss būtu izdevies.

“Savulaik es citās tautās meklēju radus mūsu dainai. Meklēju, meklēju, bet tā arī neatradu. Varbūt vietumis mūsu brāļos leišos, taču arī — citādā paskatā. Toties iemantoju jauku ceļojumu — riņķa danci, kurš sākās leišos un beidzās igauņos. Šo riņķa danci izveidoja kolēģe Inta Čaklā. Lai viņai mūžīga piemiņa! Kā jau katrā ceļojumā, šur tur uzkavējā­-mies ilgāk, citur aulekšiem, atstājot pāris dziesmiņu,” par izlases tapšanu teic Skujenieks.