Staburags.lv ARHĪVS

Balodis piedalās gongu terapijā

Balodis piedalās gongu terapijā

Jaunjelgaviete Inga Lavrenoviča nespēja palikt vienaldzīga pret kādu ceļmalā nāvei nolemtu balodi. Arī Inga balodi pamanīja sestdienā. Tika zvanīts 18 veterinārajām klīnikām, visās atteica. Palīdzēja jau iepriekš minētā biedrība “Drauga spārns”, dodot padomu, kā rīkoties, sniedzot pirmo neatliekamo palīdzību un iesakot veterinārārstu Rīgā. Dzīvnieku ārste izrakstīja zāles, vakcinēja putnu. 
Balodim ir lauzts spārns, palēnināta sirdsdarbība, termoregulācijas problēmas, viņš sirgst ar vīrusu un ir akls. Trīs dienas putnam deva antibiotikas un pretsāpju zāles. Gādājot par putna veselību, Inga netaupa līdzekļus un fiziskos resursus — tā kā balodis nespēj atvērt knābi, lai paēstu, tad Inga ceļas vairākas reizes naktī, lai putns saņemtu ūdeni, ēdienu un zāles. “Man riebjas attiek­sme “bet viņu jau ir daudz” un formulējums “dabiskā atlase”. Tikpat labi, kad cilvēki slimo, var paļauties uz dabīgo atlasi? Jo ir taču miljardiem citu...” spriež Inga. 

Lai gan veterinārārste Ingu brīdināja, ka trīs dienas būs noteicošās, vai putns izdzīvos, jaunjelgaviete juta pārliecību, ka viss būs labi. “Redzēju, kā viņš uzvedas, izskatās, guļ un jūtas. Visu laiku esmu ar viņu. Balodis cīnās par savu dzīvību! Man bija ieplānots doties uz gongu terapiju, ņēmu viņu līdzi. Putns aktīvi iesaistījās, radīja skaņu, kā vien mācēdams. Tā bija pirmā reize septiņu dienā laikā, kad viņš pats, mājās pārbraucot, uzlasīja graudus. Vīruss, ar kuru viņš sirgst, neļauj patstāvīgi atvērt knābi un paēst. Bet viņš mēģina, cīnās. Līdz tam iniciatīvas nebija, tas bija pagrieziena punkts,” stāsta jaunjelgaviete. Būris ar balodi tika atstāts nostāk, lai gonga skaņas putnu netraumētu. To, ka balodis iesaistījās muzicēšanā, klātesošie saprata vien pēc nodarbības. “Apspriedām, cik laba ideja bija izmantot, kā mums likās, trejdeksni. Gongotāja bija neizpratnē, jo nekā tāda nebija. Jā, brīžiem neritmā, bet seansu papildināja tādas kā trejdekšņa skaņas. Izrādījās, ka troksni radīja balodis. Putns atdarināja ritmu, ar knābi sitot pa būri.”

Visticamāk, balodis pēc izveseļošanās akluma dēļ paliks dzīvot pie Ingas. Iespējams, izveseļojoties putns atgūs daļēju redzi, tomēr aizlidot tāpat nekur nespēj. 

Tāpat kā cilvēkiem, tā arī putnam ir fascija — saistaudains apvalks, kas klāj atsevišķus muskuļus vai to grupas, kā arī asinsvadus, nervus un iekšējos orgānus. Gongu nodarbības vadītāja ierādīja punktus, ko masējot putnam iet impulss uz smadzenēm. Spiežot uz konkrētiem punktiem mugurkaulā, balodim kustas galva. Pēc šīm manipulācijām balodis pirmo reizi savēzēja spārnus. Redzot pozitīvo atspaidu, Inga balodi ņēma līdzi arī uz nākamo gongu terapijas nodarbību. 

Balodis ticis arī pie vārda, patiesībā diviem. Pirmo Inga putnam iedeva neilgi pēc tā savākšanas uz ceļa. Balodim bija slikti, viena acs bija ciet. Tā nu putns tika pie pirmā vārda Džekiņš, iedvesmojoties no pirātiem filmā “Karību jūras pirāti”. Esot mājās, Inga ievēroja, ka balodis māk izteikti uzpūsties, tādēļ ieguva otru vārda daļu Džekiņš Bumbulītis. Vārdu salikums lieliski raksturo balodi — putns vienlaikus ir kareivīgs un untumains. Bez Ingas Džekiņam kompāniju sagādā jaunjelgavietes mājas trusis. Pirms laist dzīvniekus kopā, Inga sazinājās ar truša vetārsti, lai noskaidrotu, vai nepastāv kāds saslimšanas risks. 

Lai gan šķiet, ka runa ir par parastu balodi, tā tomēr nav. Putns ir apgredzenots, viņš nāk no baložu audzētavas Rumānijā. 2019. gadā 19 000 baložu no Rumānijas atveda uz Latviju, lai tie lidotu maratonu. Džekiņš nav parasts putns, viņš ir speciāli audzēts sportists. Šie baloži spēj nolidot lielus attālumus, tie ir apveltīti ar labu atmiņu. Pat esot akls, putns ātri iegaumē jauno apkārtni, kur stāv galds, grozs, un tādējādi brīvi orientējas. Maratona uzvarētājbaloži tiek pārdoti par lielu naudu, kas var sasniegt pat sešus ciparus. Liela vērtība ir katrs no šiem speciāli audzētajiem putniem. Maratona lidojumā baloži devās 2019. gadā, startējot Vecpiebalgas novada Dzērbenes pagastā. Putniem vajadzēja veikt 1200 kilometru lidojumu.