Staburags.lv ARHĪVS

Pūkainais speciālists ir klāt!

Pūkainais speciālists ir klāt!

Bērniem ar īpašām vajadzībām, kuriem slimības, traumas vai citu iemeslu dēļ radušies funkcionāli traucējumi, nepieciešama papildu medicīniskā, pedagoģiskā un sociālā palīdzība. Sniedzot regulāru palīdzību, viņi jūtas labāk, drošāk, un reizēm notiek brīnums, kas pārsteidz gan vecākus, gan palīdzības sniedzējus. Atbalsts vajadzīgs arī pieaugušajiem, kuriem ir dažādi veselības traucējumi. Sociālā dienesta darbinieki Aizkrauklē, iesaistoties projektā “Atver sirdi Zemgalē”, cenšas viņiem palīdzēt. Šoreiz pastāstīsim par kanisterapijas un reitterapijas nodarbībām. 

“Mūsu pūkainais speciālists ir klāt,” tā par samojedu šķirnes suni Loru saka Aizkraukles Sociālajā dienestā. Lora ir apmācīts kanisterapijas suns, kas bērniem ar funkcionāliem traucējumiem palīdz atraisīties, iejusties vidē un veikt vingrinājumus fizioterapeita vadībā. 
Rodas beznosacījuma mīlestība

Sociālā dienesta vadītāja pienākumu izpildītāja Ilze Kļaviņa stāsta, ka bērniem ar funkcionāliem traucējumiem kanisterapijas pakalpojums tiek nodrošināts saistībā ar Eiropas Sociālā fonda projektu “Atver sirdi Zemgalē” un tāds Aiz­krauklē ir pirmo reizi. Pakalpojumu sniedz sociālās rehabilitācijas centra “Domus atbalsts” pārstāves no Jēkabpils. Šobrīd ir sākušās pirmās nodarbības. “Bērniem sadarbībā ar suni veidojas beznosacījuma mīlestība, uzticēšanās, aug pašnovērtējums, mazinās muskulatūras tonuss, uzlabojas izruna un sīkā motorika,” stāsta Ilze Kļaviņa.

Nodarbībās piedalās dažādu vecumu bērni no Aizkraukles pilsētas un pagasta, bet līdz ar novadu apvienošanu bērnu skaits varētu kļūt vēl lielāks  — šis pakalpojums tiks piedāvāts arī citiem sociālajiem dienestiem. Datu aizsardzības dēļ sociālais dienests par bērniem ar fun­kcionāliem traucējumiem gan uzzina tikai tad, ja vecāki tajā vēršas. 

Suns smaida 

Vienā nodarbību telpā ielūkojas arī “Staburags” — Lora mani sagaida ļoti draudzīgi un apbur ar savu skaisti balto kažoku un uzticību raisošo smaidu. 

“Samojedu šķirnes suņi ir ļoti draudzīgi, bez trauksmes un agresijas izpausmēm, labi saprotas ar bērniem un dzīvniekiem, viņiem nav suņiem raksturīgās smakas, spalva neizraisa alerģiju. Mutes kaktiņi šīs šķirnes suņiem ir nedaudz izliekti uz augšu, kas veido smaidu, radot gaišu, pozitīvu noskaņu, un darbā ar bērniem tas ir ļoti svarīgi,” stāsta suņa saimniece kanisterapijas speciāliste Signe Bērziņa, kura strādā tandēmā ar fizioterapeiti Artu Brūveri. Nodarbības notiek sabalansēti — tajās ar bērniem strādā gan fizioterapeite, gan kanisterapijas speciāliste ar suni. Citreiz kanisterapijas speciāliste strādā kopā ar psiholoģi. 

Noņem spriedzi un nomierina

Kāda meitene ar kāju pirkstiem konusos liek čiekurus un vēlāk dažādus vingrinājumus veic kopā ar Loru. Piemēram, suns ar aicināšanu jāizdabū cauri vingrošanas aplim, jāliek apsēsties, nogulties, jāaizmet bumbiņa un jāliek sunim to atnest, un tā vairākas reizes. Pēc katras labi izpildītas darbības Lora saņem mazu cepumiņu, un sunim to dod arī meitene. 

“Vingrinājumu ir daudz, piemēram, konusus saliekam čūskiņā, un bērns iet ar našķi, vedot līdzi arī suni. Vingrinājumi ir atkarīgi no bērnu spējām un mērķiem, kas jāsasniedz. Bērniem vingrinājumi patīk, līdz šim neviens nav teicis, ka būtu grūti vai ka negribētu kaut ko darīt,” saka fizioterapeite. 

“Lora ir ļoti mierīga, viņai jau kucēna vecumā veikti psiholoģijas testi, un tie apliecināja, ka suns var strādāt kanisterapjā. Reizi gadā jāveic atkārtotas pārbaudes, jo darbā ar bērniem suns var izdegt,” stāsta Signe Bērziņa. “Lora noņem spriedzi, nomierina, ar viņas palīdzību mums ir vieglāk sarunāties ar bērniem. Parastos apstākļos būtu vajadzīgs ilgāks laiks, lai bērni atvērtos, uzticētos, bet suņa klātbūtnē viss notiek daudz ātrāk un ir daudz vieglāk bērnus pierunāt iesaistīties, darboties.” 

Bērni tikšanos ļoti gaida 

“Bērni ļoti gaida satikšanos ar Loru. Ir bērni, kuriem vajadzīgas aktivitātes ar Loru, bet ir arī bērni, kuriem nepieciešams, lai suns būtu tikai līdzās, viņi vēlas suni glaudīt, samīļot. Lora neārstē, bet motivē darboties, veikt vingrinājumus, rada pozitīvas emocijas, kas ir ļoti svarīgi — bērni dzīvo pozitīvā gaisotnē, gaidot nākamo nodarbību, jo tikšanās ar suni viņiem ir ļoti patīkama,” teic Arta Brūvere. “Ir arī bērni, kuriem veselības problēmas radušās, jo viņi kādreiz cietuši no suņa, un viņiem ir bail, bet Lora lieliski palīdz radušos psiholoģisko barjeru pārvarēt.”

Ko dara suns, kad nogurst? Speciālistes stāsta, ka Lora ir aktīva, sabiedriska, bet, ja kontaktu un komunikācijas kļūst pārāk daudz, viņa paiet malā.  

Dažkārt bērni prasa, vai varētu Loru paņemt līdzi uz mājām, tādu vēlmi citreiz izsaka arī garāmejoši bērni. Un tad rodas jautājums — varbūt vecākiem vajadzētu iegādāties suni? Signe Bērziņa uzsver, ka Lora ir apmācīta, iegūts kanisterapijas sertifikāts, un suns ļoti labi adaptējas jebkura bērna sabiedrībā. Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem uzvedība ir īpašāka, un suns pieņem arī to. Taču visi suņi var nebūt tik draudzīgi. Par kanisterapijas palīgu var kļūt arī citu šķirņu suņi, ja tiek apmācīti un ja tiem ir atbil­stošas rakstura īpašības, taču ne visi iztur “konkursu”, lai varētu darboties kanisterapijā. Bērniem nodarbībās viņa stāsta, ka nedrīkst ielās doties pie sveša suņa un glaudīt, jo dzīvnieka reakcija var būt dažāda, un drošība ir pirmajā vietā. 

Ģimenēm atbalsts ir svarīgs 

Aizkraukles pilsētā un pagastā ir vairāk nekā 30 bērnu, kuriem vajadzīga palīdzība. 

“Projektā līdz šim bijušas arī reitterapijas, fizioterapijas nodarbības, deju kustību terapija, tika nodrošināti “Atelpas brīža” pakalpojumi, notikušas grupu nodarbības, kurās mammas dalījās savā pieredzē, cita citai deva vērtīgus ieteikumus, padomus. Mammām ir smagi, viņas iegulda daudz enerģijas bērnu aprūpē un vēlas iesaistīties visās projekta aktivitātēs. Šāds atbalsts, kuru viņas saņem projektā, ir ļoti svarīgs,” stāsta sociālā darbiniece darbam ar personām ar funkcionāliem traucējumiem Maija Kesmina. 

Projektā “Atver sirdi Zemgalē” iesaistīti arī 17 pieaugušie ar garīgās attīstības traucējumiem. Viņiem bijušas fizioterapijas un  kustību deju terapijas nodarbības, psihologa konsultācijas, grupu nodarbības. Projekts noslēgsies 2023. gada decembrī, un līdz tam vēl būs daudz dažādu nodarbību. Tā īstenošanu gan traucē pandēmija un ierobežojumi, kas jāievēro.