Staburags.lv ARHĪVS

Dzimusi neatkarības atjaunošanas gadadienā

Ginta Grincēviča

2021. gada 22. maijs 06:36

244
Dzimusi neatkarības atjaunošanas gadadienā

Pirms 17 gadiem Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienā, 2004. gada 4. maijā, pulksten 17.10.  piedzima Amanda Malatkovska. Aizkraukliete  ir lepna svinēt jubileju tik īpašā dienā, kad pie katra nama  svinīgi plīvo Latvijas valsts karogs. 


Ambīcijas realizē stadionā 

Amandas tēvs strādā celtniecībā, mamma — tirdzniecībā. Amanda ir vienīgais bērns vecākiem, tomēr viņa vienmēr bijusi cilvēku ieskauta. “Biju ļoti atraktīva, atvērta. Neraugoties uz to, ka vecākiem esmu vienīgā, man ir liela ģimene. Mammai ir dvīņubrālis, māsa. Dzimtas kokā zaru netrūkst, piedevām vēl ir daudz draugu — vientuļi nekad nav bijis. Tāpēc, ka apkārt vienmēr bijuši cilvēki, esmu ļoti komunikabla. Nebaidos uzrunāt, paust savu viedokli, iesaistīties dažādās aktivitātēs,” par sevi stāsta Amanda.
Bez blēņām bērnībā neiztika, tomēr par lielu rezgali jubilāre sevi neuzskata. “Vecākiem liekas galvassāpes nesagādāju, biju paklausīgs bērns, lai gan apveltīta ar raksturiņu. Audzināja mani labi, ātri daudz ko apguvu patstāvīgi. Vērojot apkārt notiekošo, izdarīju secinājumus. Arī no sliktajiem  piemēriem iemācījos ņemt pozitīvu mācību turpmākajai dzīvei.”


Amanda ir daudzpusīga un aktīva jauniete. Sports ir viena no jomām, kas viņu raksturo vislabāk. Ar lielu entuziasmu un disciplīnu viņa strādā, izliek sevi treniņos, lai pietuvotos izvirzītajiem mērķiem. Pirmie soļi sporta lauciņā tika sperti, mācoties 2. klasē. Tā laika sporta skolotājs Mārtiņš Holsts meitenē saskatīja potenciālu un motivēja pilnveidoties. “Disciplinēti treniņus sāku apmeklēt vēl pēc diviem gadiem. Tas, ka tik agri pievērsos sportam, nostiprināja manu apņemšanos. Kārdinājumu netrūka, bet treniņus nekad neizlaidu. Man tas ir kā nerakstīts likums, kas iegājies,” par attiecībām ar sportu stāsta jauniete. Amandas joma ir mešanas disciplīnas, sirdij vistuvākā ir diska un vesera mešana. “Tehnikas ziņā vienlīdz labi pārvaldu visas mešanas disciplīnas, rezultāti labāki ir diskā un veserī. Sportā esmu ambicioza. Daudzreiz nav izdevies parādīt tādu sniegumu, kā vēlētos. Tajā brīdī jutos sagrauta, liekas, tik daudz esmu darījusi un rezultāta nav! Kāds varbūt atkāptos, bet es jau nākamajā dienā esmu  treniņā un ar pilnu atdevi turpinu strādāt. Atskatoties secinu, ka līdz šim morāli nebiju nobriedusi, trūka nosvērtības, īpaši sacensībās. Pandēmijas laikā daudz strādāju patstāvīgi, iemācījos sevi morāli savākt un koncentrēties, izvērtēt savas kļūdas.” Daļā sabiedrības joprojām valda stereotipi, ka mešanu disciplīnas nav sievišķīgas un šo veidu pārstāvjiem miesās jābūt raženiem. “Tie, kas sportā neorientējas, maldīgi uzskata, ka, lai veiksmīgi nodarbotos ar mešanas disciplīnām, jābūt lielai ķermeņa masai. Tā nav! Svarīga ir tehnika un spēks, kas ir muskuļi, nevis tauki. Mūsdienās daudzas talantīgas pasaules ranga vesera metējas ir slaidas sievietes.”


Pandēmija veicina personisko izaugsmi

Paralēli skolai un treniņiem Amanda daudz laika velta jauniešu aktivitātēm. Viņa ir Aizkraukles jauniešu domes priekšsēdētāja, biedrības “Morfejus” biedre un iniciatīvas “Zaļa spuldzīte” veidotāja. Pēdējā mirklī Amanda pieteicās virtuālajam jauniešu klimata forumam, tāpat iesaistījās arī skolas ekopadomes aktivitātēs. Klimata forumā vajadzēja izdomāt realizējamu iniciatīvu. Amandai ar vēl četrām domubiedrēm tika tēma — mājoklis. Jaunietes izlēma radīt  iniciatīvu “Zaļa spuldzīte”, kas norit šomēnes. Ik dienu meitenes dod padomus un ieteikumus, kā ietaupīt ūdeni un elektrību savā mājoklī. “Patiesībā tie ir diezgan elementāri un praktiski padomi, ko ikdienā viegli realizēt. Tā ir iespēja rīkoties videi draudzīgāk un ieekonomēt, samazinot resursus. Ceram piedalīties sarunu festivālā “Lampa” un dalīties pieredzē.”


Pēdējais gads aizritējis pandēmijas ēnā. Jauniešiem šis bija izaicinājumiem pilns laiks, tomēr Amanda notikušo izmantoja savā labā. “Pašā sākumā, kad ikdiena aprāvās, pārņēma šoks. Mācības klātienē nenotika, treniņi arī, atjēdzos viena mājās pie datora. Es apstājos, pārdomāju dzīvi, ko un kādēļ daru. Atskatoties varu teikt, ka pandēmijas gads veicināja manu personīgo izaugsmi. Iemācījos rast alternatīvas ierastajam, plānot savu laiku, trenēties patstāvīgi, nostiprināju sevi emocionāli. Man netrūka komunikācijas, jo klātienes darbs nekur nepazuda, tikai mainījās uz attālināto. Esmu pateicīga, ka mani nepārņēma nomācošas emocijas. Nebiju ieslēgta četrās sienās bezdarbībā, tieši pretēji — darāmā netrūka!” 


Šogad Amanda absolvēs Aiz­kraukles novada vidusskolas 10. klasi. Vairākus gadus viņa savu nākotni plānoja saistīt ar sporta ārsta profesiju, taču šajā mācību gadā domas mainījās. “Vienā brīdī sāku šaubīties, ka tas nav mans sapnis. Darbs ar jauniešiem un visa līdzšinējā pieredze atvēra acis, sapratu, ka vēlos karjeru saistīt ar cilvēkiem, veidot komandu, strādājot, komunicēt! Lai gan šobrīd nezinu, ko tieši vēlos darīt pēc vidusskolas beigšanas, virziens ir uztaustīts!”