Staburags.lv ARHĪVS

Atklāj līdzekli cīņai pret Covid-19

Ginta Grincēviča

2021. gada 26. aprīlis 06:01

1291
Atklāj līdzekli cīņai pret Covid-19

Pasaulē cienījama zinātņu doktore zobu implantoloģijā Alēna Butkēviča, mūsu novadnieka aktiera Paula Butkēviča meita, Amerikā atklājusi līdzekli cīņai pret Covid-19. Šobrīd tiek kārtotas formalitātes un veikti pētījumi, lai pēc iespējas ātrāk līdzeklis būtu pieejams patērētājiem.


Vīrusi paliek deguna galā

Dzimtenē, Latvijā, Alēna nav bijusi gadu, kopš sākusies pandēmija. Ceļošana šobrīd ir bīstama un apgrūtinoša. Amerikā Alēna laiku velta zinātnei, kā rezultātā atklājusi nekaitīgu materiālu, kas palīdzēs cīņā ar Covid-19 un pasargās arī no citām saslimšanām. Līdzeklis iesniegts Latvijas Universitātē, par to informēta arī mūsu valsts valdība. Alēna cer, ka to pēc iespējas ātrāk apstiprinās, jo Latvijā ar vakcinēšanos tik raiti nesokas, savukārt saslimušo skaits ir liels. “Man šis ir bijis atklājumu gads. Šobrīd esmu aizņemta, kārtojot likumdošanas jautājumus, lai līdzekli varētu reģistrēt kā masku izsmidzinātāju. Vīrusi un baktērijas nokļūstot uz sejas maskām nenomirst, tie paliek turpat — mūsu degungalā. Sejas maskas turam kabatās, automašīnās, lietojam vairākkārt. Mitrums kopā ar tekstilu ir laba vide vīrusiem un baktērijām. Lietojot sejas masku atkārtoti, mēs pakļaujam sevi saslimšanas riskam,” telefonsarunā “Staburagam” stāsta Alēna.


Atklājums rodas darba procesā

Covid-19 apkarošanas līdzekļa izstrādāšana nebija pašmērķis, atklājums radies darba procesā. Alēna uzsver, ka nav virusoloģe, bet darbs vienmēr bijis saistīts ar bakteriālām infekcijām, ar ko saistīta ķirurģijas nozare. “Konkrētais materiāls neitralizē antibiotiķu rezistentās baktērijas. Antibiotikas uz tām nedarbojas, ārstēšanās var ieilgt pat vairākus mēnešus. Preparāts, kas ir manā līdzeklī, “nosit” šīs baktērijas. Vīrusu baktērijām ir tauku, lipīdu apvalks. Mans preparāts spēj izlauzties cauri tauku slānim, kas klāj sliktās baktērijas un neļauj antibiotiķiem piekļūt klāt, iznīcināt baktērijas un apkarot vīrusu. Gluži nejauši esmu nokļuvusi virusoloģijas pasaulē. Ar saviem datiem esmu pieteikusies vizītei Pasaules Veselības organizācijā. Amerikā līdzekļa apstiprināšana ir garš ceļš. Nepieciešams “Food un Drug Administration” (Ēdiena un narkotiku administrācijas — tulk. no angļu val.) un EPA (Environmental Protection Agency — Vides aizsardzības aģentūras) atzinums. Jāiziet cauri dokumentu jūrai, jāveic ļoti daudz testu un pārbaužu. Likumi Amerikā ir stingri, to neizpilde draud ar lielu sodu. Ņemot vērā, ka šis ir mans pirmais šāda veida medicīniskais produkts, kas pamazām sper soli plašajā pasaulē, viss notiekošais man ir jauns. Dokumentācijas kārtošana, sadarbība ar advokātiem, konsultācijas ar speciālistiem ir jauna pieredze,” stāsta Alēna.


Strādā pie plašākas līnijas

Ņemot vērā sarežģīto Amerikas protokolu, kas jāievēro, līdz patērētāji līdzekli varēs iegādāties, Alēna pieļauj minējumu, ka ātrāk līdzeklis varētu būt pieejams Latvijas iedzīvotājiem. Tas gan esot atkarīgs no valdības ieinteresētības slimību apkarot, samazinot saslimušo skaitu. Līdzeklī izmantotais produkts ir zināms, tas bijis cirkulācijā apmēram 100 gadu. Līdz šim neviens gan neesot iedomājies to lietot šādā veidā. Līdzekļa efektivitāti izdevās apliecināt arī neatkarīgas laboratorijas pētījumā — Ņujorkas Stonija Brūka universitātes Virusoloģijas fakultātē. Pētījumi apliecināja, ka līdzeklis nav kaitīgs veselībai, neiznīcina dzīvās šūnas.


Izstrādātais pūšamais līdzeklis paredzēts izsmidzināšanai uz sejas aizsargmaskām. Alēna strādā arī pie deguna pilienu un mutes skalošanas līdzekļu līnijas izveides. Preparātam piemīt arī pretiekaisuma īpašības. Ņemot vērā to, kā izplešas koronavīruss, Alēna tic, ka viņas preparāts varētu glābt dzīvības. “Līdzeklis palīdzētu bakteriālām saslimšanām un kalpotu kā pret­iekaisuma preparāts. Šis ir līdzeklis, kas palīdzētu lielam cilvēku pulkam, tas ir mans pienākums turpināt strādāt, lai palīdzētu līdzcilvēkiem.”


Latvijas Universitātes (LU) Komunikācijas un inovāciju departamenta sabiedrisko attiecību speciāliste Sindija Grāvere apstiprina, ka LU ir izveidojusi sadarbību ar Alēnu Butkēviču, bet pētījuma rezultātus vēl gaida, tāpēc pagaidām, kamēr nav “taustāmu” datu, nevar sniegt nekādu informāciju.