Īpašnieks sola sakārtot graustu Aizkraukles centrā
Aizkrauklē, Skolas ielā 4, starp
veikalu “Maxima” un bijušās pirts ēku, jau daudzus gadus stāv
neizmantota būve, kurai iebrucis jumts un kas izskatās pēc
grausta. Būves tagadējais īpašnieks apstrīdējis pašvaldības
būvvaldes prasību bīstamo celtni nojaukt un gatavs to sakārtot —
investēt ievērojamus līdzekļus un izbūvēt tirdzniecības
objektu.
Siena sašķobījusies uz Skolas ielas pusi
Laika gaitā mainījušies būves īpašnieki, un pašlaik pussabrukusī ēka pieder Rīgā reģistrētajai SIA “Rīgas kredīti”, savukārt zeme ir divu fizisku personu īpašums. Firma risina jautājumu par zemes pirkšanu vai nomu.
Aizkraukles novada būvvaldes inspektore Eleonora Lipina domes sēdē deputātus informēja, ka 1970. gadā uzbūvētās ēkas apskate veikta 2015. un 2020. gadā. Jau pirms pieciem gadiem secināts, ka bijusī siltummezgla ēka ir bīstama, tai ir iebrucis jumts, ēkas silikātu ķieģeļu ārsienās ir bīstamas plaisas, tās deformējušās un novirzījušās no vertikāles uz Skolas ielas pusi, lielākā daļa pirmā stāva pārseguma sabrukusi, logi un durvis pilnīgi sapuvušas un izdemolētas, pakāpeniski iet bojā dzelzsbetona pārsedzes un ārsienu silikātķieģeļi. Toreiz būvvalde uzdeva ēkas īpašniekam nekavējoties novērst konstatēto bīstamību.
Ārsienas stiprinātas ar savilcēm
Atkārtoti objektu apskatot 2020. gadā, konstatēts, ka lielākā daļa ēkas konstrukciju un konstruktīvo elementu ir neapmierinošā un sliktā tehniskā kārtībā — ārsienās, kas ir veidotas no māla ķieģeļiem un apmūrētas ar silikātķieģeļiem, vairākās vietās ir plaisas, ķieģeļi nošķēlušies, nodrupuši, atslāņojas, ir izteikta mūra šuvju erozija, kā arī novirze no vertikāles uz Skolas ielas pusi. Iebrukušā jumta koka elementi rada papildu spiedienu uz ēkas ārsienām un koka pārsegumu, līdz ar to ārsienas, kas vērstas uz Skolas ielas un Spīdolas ielas 7. mājas pusi, laika gaitā stiprinātas ar savilcēm, taču to pārraušanas rezultātā pastāv konstrukciju sabrukuma risks, kas var radīt potenciālu apdraudējumu garāmgājējiem. Turpinoties stiegrojuma korozijai, atmosfēras graujošajai iedarbībai un progresējot konstatētajiem bojājumiem, ēkas nesošās sienas var zaudēt nestspēju un sabrukt — secinājusi būvvaldes inspektore Eleonora Lipina. Turklāt ēkas vizuālais ārējais izskats degradē Aizkraukles pilsētvides ainavu.
Būvniecības ieceri neiesniedz
Būvniecības likumā teikts — ja būve ir pilnīgi vai daļēji sagruvusi vai nonākusi tādā tehniskajā stāvoklī, ka ir bīstama vai bojā ainavu, tās īpašniekam atbilstoši pašvaldības lēmumam tā jāsakārto vai jānojauc. Uz būvvaldes sēdi pērn neieradās neviens no firmas pārstāvjiem. Pamatojot ar Būvniecības likuma un citu normatīvo aktu prasību pārkāpumiem, būvvalde uzdeva īpašniekam 90 dienu laikā iesniegt ēkas nojaukšanas būvprojektu. Taču SIA “Rīgas kredīti” informēja, ka pasūtīts ēkas rekonstrukcijas projekts un pēc tā saņemšanas firma būvvaldē iesniegs dokumentus saskaņošanai. Diemžēl līdz šī gada 25. martam būvvaldē nav iesniegta neviena būvniecības iecere.
Vēl jāizvērtē konstrukciju stiprība
SIA “Rīgas kredīti” nepiekrita ēku nojaukt un pērnā gadā rudenī Aizkraukles novada pašvaldībā būvvaldes lēmumu pārsūdzēja pilnā apmērā, pamatojot, ka esot sākta ēkas renovācijas projekta izstrāde. Tādēļ novada pašvaldība firmai nosūtīja vēstuli ar lūgumu iesniegt neatkarīga sertificēta eksperta atzinumu par to, ka būve ir atjaunojama un nav bīstama cilvēku veselībai un dzīvībai.
Firma šī gada martā iesniedza sertificēta eksperta Viktora Liepiņa atzinumu — tajā teikts, ka būves nesošās konstrukcijas, izņemot jumta konstrukcijas, ir apmierinošā tehniskā kārtībā un būve ir atjaunojama. Būvvaldes inspektore Eleonora Lipina gan iebilst, ka tas ir tikai vizuālās apskates atzinums un jāveic konstrukciju stiprības, noturības un lietošanas drošības tehniskā novērtēšana.
Demontēs otro stāvu
SIA “Rīgas kredīti” pilnvarotais pārstāvis zvērināts advokāts Ivars Rudziks domes sēdē izteica gatavību ar pašvaldību sadarboties un visus jautājumus risināt. Viņš informēja, ka plānots nojaukt otrā stāva konstrukcijas, bet pirmo stāvu atjaunot tirdzniecības vajadzībām, un ēkā varētu nodrošināt trīs darba vietas.
Pēc diskusijām tika panākta vienošanās, ka firma līdz 31. martam ap ēku ierīkos būvžogu, lai teritorijai nav piekļuves, un tas ir izdarīts. Līdz 31. maijam būvvaldē iesniegs būvprojektu otrā stāva bojāto konstrukciju demontāžai, kā arī veiks reālus darbus — demontēs sabrukušo jumtu, sienas fragmentus, bojātās sijas, tādējādi novēršot apdraudējumu, savukārt ne vēlāk kā līdz 31. augustam izstrādās ēkas atjaunošanas būvprojektu.
“Īpašnieki vērsti uz sadarbību, gatavi ēku atjaunot, un tas ir ļoti svarīgi, lai vide tiktu sakārtota, novēršot garāmgājēju apdraudējumu,” saka pašvaldības izpilddirektors Kaspars Sniedzītis.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra