Staburags.lv ARHĪVS

Veidojas pozitīva pieredze

Veidojas pozitīva pieredze

Pļaviņas pagaidām ir vienīgais novads Aizkraukles reģionā, kur šķiro pārtikas atkritumus. Pilotprojektu par to savākšanu pašvaldības uzņēmums “Pļaviņu komunālie pakalpojumi” sāka pagājušā gada oktobrī ar uzņēmumu “Moss&Moss”.

Izmanto iespēju
SIA “Pļaviņu komunālie pakalpojumi” vadītāja Santa Zālīte stāsta, ka tā bija uzņēmuma iniciatīva, dodot iespēju iedzīvotājiem samazināt sadzīves atkritumu apjomu, rūpējoties par apkārtējo vidi. Pļaviņu pilsētā izveidotas sešas bioloģiski noārdāmo atkritumu konteineru vietas pie daudzdzīvokļu ēkām, kas, tāpat kā visi šķiroto atkritumu konteineri, brīvi pieejami visiem.

Santa Zālīte atzīst, ka atkritumus šķiro labi un cilvēki labprāt izmanto šo iespēju. Aktīvāk to dara Raiņa ielas 72. un apkārtējo namu iedzīvotāji, tāpēc tur izvietots papildus vēl viens konteiners, bet otrā pilsētas pusē tas sokas mazāk.

Ražo biogāzi
Atkritumu konteineru izvietošana un izvešana notiek regulāri saskaņā ar līgumu, ko pilnībā nodrošina komunālā uzņēmuma sadarbības partneris. Vēsā laikā bioloģisko atkritumu savākšana ir vienkāršāka, jo nerodas smakas. Kā būs vasarā, skatīsies un vērtēs to izvešanas biežumu, ko darīs “Moss&Moss”. Noteikts, ka bioloģiskos atkritumus nevar izmest kopā plastmasas maisiņiem, kas nenoārdās, bet šobrīd tam neesot būtiskas nozīmes, jo savāktos atkritumus vēl pāršķiro un izmanto biogāzes ražošanai.

— Pilotprojekts veiksmīgi sākts rudenī, ieradinot cilvēkus nodalīt šos atkritumus, un domājam, ka vasarā tā jau būs ierasta kārtība —  konteineri pildīsies ātrāk, un tos izvedīs biežāk. Pieredze kopumā ir ļoti veiksmīga. Tādējādi var būtiski samazināt sadzīves atkritumu daudzumu, galvenokārt svaru, jo bioloģiskie atkritumi ir smagi. Līdz ar to mazāks ir sadzīves atkritumu apjoms. Pagaidām tas ir pilotprojekts, bet no 2023. gada bioloģisko atkritumu šķirošana pašvaldībās būs jāievieš visā valstī. Tad jau mums būs vieglāk, jo būs iestrādes, kā to darīt, un līdz tam varam šo procesu pilnveidot, — saka Santa Zālīte.

Cenšas šķirot arvien vairāk
Santa Zālīte atzīst, ka arī citus atkritumus cilvēki arvien vairāk cenšas šķirot. Vieniem tas padodas labāk, citiem mazāk, bet tas viss virzās uz priekšu. Bēdīgākais, ka, neapdomīgi rīkojoties, tiek sabojāts jau sašķirotais, ko pēc tam nevar izmantot pārstrādei. Tā ka šajā jomā iedzīvotājiem vēl jāmācās.

Aptaujātie iedzīvotāji atzina, ka atkritumu šķirošana prasa papildu darbības un jādomā, kā savākt katru atkritumu veidu atsevišķi. Tomēr tā esot laba iespēja samazināt sadzīves atkritumu daudzumu.

Fakts
Bioloģiski noārdāmie atkritumi ir dārzu vai parku, mājsaimniecību, restorānu, sabiedriskās ēdināšanas iestāžu un mazumtirdzniecības telpu pārtikas, virtuves un citi tiem pielīdzināmi pārtikas ražošanas atkritumi.

BIO konteinerā DRĪKST izmest:
* virtuves pārtikas atkritumus (dārzeņu un augļu atkritumus, tējas un kafijas biezumus, vārītu olu čaumalas u. c.);
* ēdienu atliekas, nederīgas pārtikas izstrādājumus;
* piena produktu atkritumus (izņemot šķidrumus);
* termiski apstrādātus gaļas, zivju un citus dzīvnieku valsts izcelsmes pārtikas produktus, ražošanas un apstrādes atkritumus;
* dārza atkritumus (vecus augus, puķes, nopļautu zāli, koku lapas, zariņus).

BIO konteinerā AIZLIEGTS izmest:
* termiski neapstrādātu gaļu un zivis;
* jebkāda veida iepakojumu (plēves, plastmasas, stikla, skārda, papīra u. c.);
* zemi, karstus pelnus, akmeņus, izdedžus;
* šķidros atkritumus (asenizācijas atkritumus, pārtikas eļļas u. c.);
* nešķirotus sadzīves un citus atkritumus.