No parādiem atbrīvos tikai mirušos

Neretas novada domes sēdē deputāti vispirms ķērās pie svarīgākā jautājuma — amatu saraksta un algu apstiprināšanas novada un pagastu pārvalžu darbiniekiem. Dienas kārtībā bija arī citi jautājumi.
Pieprasa darba pārskatu
Sēde sākās, izpildot deputāta Arvīda Grigāna prasību. Viņš vēlējās dzirdēt Neretas pagasta pārvaldes vadītāja un Neretas novada domes izpilddirektora Jura Zālīša pārskatu par padarīto, kopš stājies amatā. Vairums deputātiem šīs prasības iemesls bija zināms, jo Grigāna kunga nepatika pret Juri Zālīti ir acīm redzama. Savā pārskatā viņš norādīja, ka vienu amatu no otra nošķirt ir pagrūti, un kā trūkumu deputāti atzina Zālīša kunga vēlēšanos visu darīt pašam, tāpēc bieži nākas veikt to, ko varētu deleģēt citiem. Pārskats bija garš un pamatīgs, bet Grigāna kunga secinājums — ja nespēj tikt galā ar tiešajiem pienākumiem, jāatkāpjas no amata.
1. aprīlis nebūs joku diena
Deputāts Kaspars Ādams pirms balsojuma par novada pašvaldības amatu sarakstu iebilda, ka joprojām nav skaidrības, kas kādus pienākumus novada domē veic un pie kā konkrētajā jautājumā vērsties. Amatu aprakstus vajadzētu publiskot, lai iedzīvotājiem nerastos neskaidrības. Arī biežāka saskarsme ar tautu nepieciešama, jo šķiet, ka iedzīvotājus novērtē tikai pirms vēlēšanām.
Neretas novada domes priekšsēdētājs Antons Blūms norādīja, ka būtiskas pārmaiņas ieviesīs 1. aprīlī gaidāmie Ministru kabineta vienotās atalgojuma sistēmas noteikumi. Saistībā ar tiem būs noteikti arī nepieciešamie kritēriji ieņemamajam amatam un darba samaksas kārtība.
Vecie priekšraksti vairs neder
Pašlaik novada domes priekšsēdētājs mēnesī saņem 800 latu, viņa vietnieks — 720, deputāti katrs pa 90 latiem. Pagastu pārvalžu vadītāji: Mazzalvē — 710, Pilskalnē — 400, Zalvē — 510, Neretā — 700. Novada domes grāmatvede Silvija Kauškale norādīja, ka šīs algas būs spēkā līdz 1. jūlijam.
Deputāts Juris Smirnovs ierosināja algot darba aizsardzības inspektoru katrā pagastā, jo, pieņemot darbā “simtlatniekus”, kādam viņi jāinstruē. Šis priekšlikums atbalstu neguva, jo šādu instruktāžu var veikt pats darba devējs.
Ķeroties pie finanšu nodaļas nolikuma apstiprināšanas, kļuva skaidrs, ka šobrīd piedāvātais, izveidots pēc iepriekšējo gadu parauga, kad Neretas pagasts bija Aizkraukles rajona sastāvā, vairs neder. Tādēļ deputāti nolēma to pārstrādāt un apstiprināt vēlāk.
Direktoriem pusi algas piemaksās
Sakarā ar to, ka skolas pagastos ir lielākās iestādes, to direktoriem jāsaņem atbilstīga alga. Deputātes Žannas Miezītes priekšlikums bija papildu noteiktajai amatalgai no novada domes budžeta piemaksāt vēl 50 procentu. Deputāti apstiprināja šo priekšlikumu. Šķiet, tik “treknu” algu citu novadu skolu direktoriem nebūs. Piemēram, Vecumnieku novadā kolēģi saņems tikai valstī noteikto algu atbilstoši skolēnu skaistam.
Bargā ziema liek mainīt arī apkures tarifu ēkām, kurām siltumu piegādā Neretas katlumājas. Rudenī noteikto 78 santīmu ir par maz, un no februāra nāksies maksāt par trim santīmiem par kvadrātmetru vairāk. Kopējā apkurināmā platība ir 2300 m2. Rudenī par malku šai apkures sezonai izlietoti 2300 latu.
Deputāti apstiprināja arī finanšu un attīstības komitejas piedāvājumu novadam iesaistīties programmā, saistībā ar kuru novada pašvaldību vadītāji iegūtu zināšanas Eiropas Savienības naudas piesaistei. Šis priekšlikums tika vienbalsīgi atbalstīts. Lai to īstenotu, nepieciešams 3750 latu līdzfinansējums no novada budžeta, bet, kā norādīja finanšu un attīstības komitejas vadītāja Žanna Miezīte, pusi šīs summas segs valsts, pārējo naudu varēs ar uzviju atgūt, izīrējot telpas šo pasākumu organizēšanai.
Gandrīz bezcerīga summa
Joprojām nav skaidrības jautājumā par ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšanas atļaušanu vai aizliegšanu novadā. Sagatavoto projektu par audzēšanas aizliegumu pirmajā lasījumā apstiprināja, bet debašu laikā izskanēja jautājumi par šāda lēmuma kontroles mehānismu. Tāpēc to nolēma vēlāk papildināt ar konkretizējošiem noteikumiem, kurus izstrādās, konsultējoties ar Zemkopības ministriju.
Pilskalnes pagasta pārvaldes vadītāja Aina Vadzīte ierosināja nobalsot par komunālo parādu, kuri iekrājušies laikā no 1995. līdz 1998. gadam, dzēšanu. To kopsumma ir 9264 lati. Deputātu attieksme šajā jautājumā bija nelokāma — nekādas žēlastības, īpaši šajā visiem grūtajā laikā. Lai arī parādi vairumā gadījumu uzskatāmi par bezcerīgiem, taču atbrīvošana no tiem sekmētu jaunu rašanos. Tāpēc saskaņā ar pašreizējiem noteikumiem šos parādus grāmatvedes uzskatīs par bezcerīgiem, bet norakstīs tikai tajā gadījumā, ja parādnieks būs aizgājis viņsaulē.
Kāpēc neskaitīja grāmatas?
Deputāts Arvīds Grigāns pauda sašutumu par priekšlikumu norakstīt zaudējumos 2653 latus par grāmatām, kuru nebija pēdējā inventarizācijā novada bērnu bibliotēkā. Neizpratni rada fakts, ka šāda inventarizācija nav veikta 30 gadu. Pēc neilgas diskusijas tomēr pieņēma lēmumu šo summu norakstīt.
***
Sēdes beigās vairums deputātu atzina, ka laiks, kas pavadīts novada domē kopš pagājušā gada vasaras, ir bijis kā liels ģenerālmēģinājums, pie tam neveiksmīgs. Nepieciešams sakārtot prioritātes, noteikt kārtību, kā novads turpmāk strādās., ka vienotas grāmatvedības ieviešana un visas naudas likšana “kopīgā katlā” ne pie kā laba nenovedīs, un kā tēlaini izteicās deputāts Aivars Miezītis “drīz mēs Mazzalvē bez Neretas atļaujas nevarēsim pat kurpju šņores sasiet”.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra