Seniori nesaprot — vakcinācijai jāpiesakās dubulti vai trīskārši?
Nepārdomāti lēmumi
Ģimenes ārstu praksēs pagājušajā nedēļā sākta par 70 gadiem vecāku senioru vakcinācija, tajā skaitā arī Aizkraukles reģionā, taču seniori ir neizpratnē par valstī noteikto kārtību, proti, sākotnēji bija jāpiesakās vietnē manavakcina.lv vai pa bezmaksas tālruni 8989, tagad cilvēkiem jāpiesakās sava ģimenes ārsta praksē. “Tātad dubultā?” viņi jautā. Vakcinācijai var pieteikties arī pa Aizkraukles medicīnas centra tālruni 29140611, un arī tas rada neskaidrību. "Tātad trīskārša pieteikšanās?" viņi prasa.
To, ka seniori ir apjukuši, atzīst arī medicīnas darbinieki, sakot, ka apjukumu ar saviem lēmumiem radījusi Veselības ministrija un Vakcinācijas birojs — viņuprāt, šīm institūcijām jau laikus vajadzēja izdomāt un paredzēt, ka vakcināciju veiks ģimenes ārsti vai vietējās medicīnas iestādes, jo seniori vakcinēties uz Rīgu nebrauks. Pašlaik radies sajukums: ģimenes ārsti veido savas pacientu pieraksta rindas un saņem arī sarakstus no Vakcinācijas biroja par tiem cilvēkiem, kuri pietiekušies manavakcina.lv vai pa bezmaksas tālruni 8989.
Kur tad īsti jāpiesakās? Un vai tiem, kas pieteikušies manavakcina.lv, tagad jāpiesakās arī pie ģimenes ārsta? Loģikas dubultajam pierakstam nav. Apkopojot informāciju, secināms: tā kā valstī izsludināta pieteikšanās pie ģimenes ārstiem, jāpiesakās pie ģimenes ārstiem, bet tie, kuru ģimenes ārsts ar vakcinēšanu nenodarbojas, var pieteikties manavakcina.lv vai pa bezmaksas tālruni 8989 un pa Aizkraukles medicīnas centra tālruni 29140611. Aizkraukles slimnīcas uzņemšanas nodaļas procedūru kabinetā tiks vakcinēti par 70 gadiem vecāki seniori tad, kad no Vakcinācijas projekta biroja būs saņemts oficiāls saraksts — šādu sarakstu birojs veido pēc vietnē manavakcina.lv un pa tālruni 8989 saņemtajiem pieteikumiem.
Varētu vairāk, bet nav vakcīnu
Ģimenes ārsti veido savas pacientu pieraksta rindas. Maigas Ivanovas ārsta praksē Aizkrauklē vakcinēšana pagājušajā nedēlā norisinājās trīs dienas, kurās tika vakcinēti 30 cilvēki. Daļa senioru pieteikušies tieši ārsta praksē, citi ar manavakcina.lv starpniecību — praksei atsūtīts senioru saraksts. Pagājušajā nedēļā būtu bijis iespējams vakcinēt arī vairāk, taču nebija vairs devu. Izteiktu blakņu pēc procedūras nav bijis, vienīgi dažam senioram paaugstinājusies ķermeņa temperatūra līdz 37 grādiem.
“25. februārī mums bija pirmā vakcinācijas diena, kad vakcinējām 22 cilvēkus. Katrā flakonā ir viena deva vairāk, nolēmām, ka ārā nemetīsim un izlietosim,” stāsta Skrīveru ģimenes ārste Aija Skudra. “Atcēlām pieņemšanu, lai varētu tikai vakcinēt, un darbs noritēja raiti — man ir divi palīgi, kas mēra asinsspiedienu, temperatūru, veic visu nepieciešamo. Nekādu blakņu senioriem nebija. Varētu vakcinēt 10 cilvēku dienā, pieņemšanu neatceļot, ja vien būtu vakcīnas, taču nav zināms, kā būs turpmāk. Manai praksei vakcīnu atveda, taču otrai — ārstes Konstantinovas praksei — neatveda, lai gan cilvēki bija saņēmuši īsziņas, ka jāvakcinējas. Cilvēki par to ir ļoti sašutuši. Esmu arī pati vakcinējusies, tāpat mani palīgi, un nekādu blakņu vai komplikāciju mums nebija. To redzot, cilvēki iedrošinās un arī vēlas vakcinēties.”
Aizkraukles ģimenes ārstes Sandras Siliņas praksē pierakstīti vairāk nekā 70 pacienti. Vakcīna ir pasūtīta, un bija plānots, ka to atvedīs 3. martā, lai varētu sākt vakcinēšanu. Dienā vakcinēs apmēram 20 cilvēku, varētu arī vairāk, taču atšķirībā no citu vakcīnu datu noformēšanas daudz laika prasa vajadzīgās informācijas ievadīšana sistēmā.
Lilitas Grīgas ārsta praksē Aizkrauklē pieteikušies ap 130 senioru, un viņu vakcināciju bija plānots sākt 2. martā.
Papildu devas neatved
“Pirmos desmit seniorus vecumā virs 70 gadiem vakcinējām 23. februārī, pieteikušies vēl 20, bet vecumā virs 60 gadiem pieteikušies 10 cilvēki. Pagājušajai nedēļai papildu vakcīnas neatveda, lai gan mēs varētu sapotēt vairāk cilvēku,” stāsta ģimenes ārste Jaunjelgavā Zigrīda Maija Gulbe. “Interesējušies arī cilvēki no citām ģimenes ārstu praksēm, taču vakcinējam tikai tos, kas ir manā aprūpē. Tas nav ātrs process, jo visiem jāpiezvana, jānoorganizē ierašanās, vakcinēšanas dienā jāizmēra temperatūra, jāizmeklē. Visiem vakcinētajiem nekādu blakņu nav bijis, bet drošībai esmu iegādājusies medikamentus, ja sāktos anafilaktiskais šoks. Šādas zāles ir ļoti dārgas, bet tādām jābūt. Bērnu vakcīnām papildus komplektā ir dezinficējoši plāksteri, kurus uzlīmēt injekcijas vietai, taču Covid-19 vakcīnām tādu nav. Kad jautāju, kāpēc nav, man nevarēja atbildēt. Protams, manā praksē viss vajadzīgais ir, taču, ja valstiskā līmenī organizē vakcinēšanu pret Covid- 19, tad valstij, Vakcinācijas birojam visu nepieciešamo vajadzēja nodrošināt.”
Ārste: Vakcinācijas birojs nav vajadzīgs!
“Esmu ļoti sašutusi par to, ka 48 tūkstoši eiro piešķirti ārstu apmācīšanai, kā pareizi veikt Covid-19 vakcīnu injekcijas, šī nauda ir izmesta vējā. Kopā ar savu medicīnas māsu 43 gadus vakcinēju gan bērnus, gan pieaugušos, kāpēc tagad būtu jāiet mācīties? Vai ārstus uzskata par muļķiem? Mani tas ļoti aizskāra. Ārsti ir mācījušies augstskolā, zina, kā potēt,” saka Zigrīda Maija Gulbe. “Uzskatu, ka Vakcinācijas birojs jālikvidē, jo neko nedara, kas būtu vajadzīgs, lai vakcinācija noritētu labi un raiti. No amata būtu jāatbrīvo gan tā vadītāja Eva Juhņēviča, gan veselības ministrs Daniels Pavļuts.”
Birojs un ministrija dezorganizē darbu
Ģimenes ārste Aija Skudra teic, ka cilvēkos neizpratni un apjukumu raisījis aicinājums pieteikties vietnē manavakcina.lv vai pa vienoto tālruni 8989, ko viņi izdarījuši, bet tagad atkal ir aicinājums pieteikties ģimenes ārstu praksēs. Jau sākotnēji bija skaidrs, ka vecie seniori uz Rīgu vakcinēties nebrauks, tas būs jādara uz vietas. Viņasprāt, jau pašā sākumā vajadzēja pateikt, ka vakcinēties varēs ģimenes ārstu praksēs, neradot cilvēkos apjukumu.
Kritiku izteica arī citi ārsti, kuri vēlējās palikt anonīmi, — viņuprāt, Vakcinācijas birojs un Veselības ministrija nevis organizē, bet dezorganizē un palēnina visu vakcinācijas procesu. Tas varētu noritēt daudz ātrāk, raitāk, ja nebūtu izjaukta iepriekšējā kārtība, kad vakcinācijai varēja pieteikties medicīnas iestādēs. Tagad daudzi cilvēki ir apjukuši un īsti nezina, kur vakcinācijai pieteikties, kā arī nesaprot, kādēļ jāzvana pa vienoto tālruni, ja vakcinēšanu var veikt vietējā medicīnas iestādē un pie ģimenes ārstiem.
Līdz 3. martam pirmo vakcīnas pret Covid-19 devu saņēmuši vairāk nekā 12 600 senioru vecumā virs 70 gadiem, informēja Vakcinācijas projekta biroja pārstāve Agnese Strazda.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra