Staburags.lv ARHĪVS

Skolēniem paredzēto pārtikas paku saturs vecākus apmierina

Ginta Grincēviča

2021. gada 9. februāris 00:00

1
Skolēniem paredzēto pārtikas paku saturs vecākus apmierina

Ārkārtējā situācijā attālināto mācību laikā skolēni turpina saņemt pašvaldību nodrošinātās pārtikas pakas. Skolēni un viņu vecāki ir apmierināti, tas ir praktisks atbalsts sarežģītajā laikā. Pārtikas paku saturs, cik iespējams,  tiek mainīts, paliekošas vērtības saglabājas, un vecāki var būt droši, ka saņems produktus, no kā pagatavot gardu maltīti.

Pielāgojas reģiona vajadzībām
Veselības ministrijas pārstāve Undīne Šulca norāda, ka jau pavasarī tika izstrādāti  ieteikumi pašvaldībām pārtikas paku nodrošināšanai ārkārtējās situācijas laikā. Ieteikumi pašvaldībām, kas organizē pārtikas pakas, ir rekomendējoši, bet ne obligāti saistoši. Vadlīnijās uzskaitīts, ka pakās vēlams iekļaut augļus un dārzeņus, piena produktus, graudaugus un olbaltumvielas saturošus pārtikas produktus, piemēram, liesu gaļu vai zivis, sautētas gaļas konservus, olas, konservētas vai pagatavotas pupiņas vakuumā, nedaudz arī taukvielu, piemēram, augu eļļas vai saldkrējuma sviestu. Lai nodrošinātu pēc iespējas veselīgāka uztura lietošanu, pārtikas produktus ieteicamāk izvēlēties svaigā veidā un bez garšas pastiprinātājiem, saldinātājiem, konservantiem vai krāsvielām. Vienlaikus pašvaldības var plānot pārtikas produktu piegādi vienu reizi nedēļā, vienu reizi divās nedēļās vai retāk, ņemot vērā pārtikas produktu derīguma termiņu, piegādes iespējas, produktu pieejamību, kā arī citus pārtikas produktu piegādi ietekmējošos faktorus. Katra pašvaldība pielāgojas sava reģiona vajadzībām. Laukos un mazpilsētās paciņās nav jēgas likt kartupeļus un ābolus, jo lielākoties ģimenēm ir mazdārziņi, kur to visu izaudzē savām vajadzībām paši.

Cik iespējams, maina produktus
Baiba Driksniņa, ēdināšanas uzņēmuma “Danis Pluss” vadītāja, kas nodrošina ēdināšanu skolēniem Skrīveros un Koknesē, stāsta, ka pārtikas paku saturs katru reizi tiek nedaudz pamainīts. Kartupeļus un burkānus pārtikas pakās neliek, šie produkti lielākoties katram ir, piedevām no šiem produktiem pārtikas pakas būtu vēl smagākas. Jāņem vērā, ka daļu paku izņem paši audzēkņi. “Pēdējās pārtikas pakās bija makaroni, rīsi, griķi, doktordesa, siers, sviests, olas, rauga pankūku maisījums, konservi un daudz kas cits. Protams, varbūt kādam pārtikas pakas saturs pilnībā neiet pie sirds, taču vecāki ir apmierināti. Jebkurā gadījumā tā ir pašvaldības pretimnākšana gan vecākiem, palīdzot nodrošināt ēdināšanu attālināto mācību laikā mājās, kā arī mums kā uzņēmumam par iespēju turpināt strādāt,” saka Baiba Drik­sniņa. Uzņēmēja stāsta, ka pārtikas pakas dala reizi mēnesī. Ņemot vērā drošības ieteikumus, prātīgāk ir pakas izsniegt  iespējami retāk. Ja bērni atkal varēs mācīties klātienē, uzņēmēja būs priecīga par iespēju atsākt strādāt. Bērniem ēdināšana skolās tiks nodrošināta, tāpat tiks sagatavotas pārtikas pakas tiem, kam mācības turpināsies attālināti.

Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas audzēkņi līdz 9. klasei kopā ar pārtikas pakām saņems arī augļus, ko bez maksas nodrošina saistībā ar programmu “Piens un augļi skolai”.

Daudzveidīgu maltīšu variācijas
Kāda mamma, kuras meitas mācās Aizkraukles pagasta sākumskolā, stāsta, ka ir apmierināta ar pārtikas paku saturu. “Bērni visvairāk priecājās par smūtijiem un sulām. Priecājāmies par eļļu, tāpat noderēja arī makaroni, bērni priecīgi par riekstiem un brokastu pārslām, kopā cepām kēksu no pakā ieliktā maisījuma. Neesam gaļas konservu cienītāji, tie mums palika neapēsti. Tie, kas ēd putras, noteikti priecājas par graudu pārslām, kas bija pārtikas pakās. Mēs neesam putru ēdāji, tādēļ padalījāmies ar citiem ģimenes locekļiem. Tā kā skola iesaistās programmā “Skolas auglis”, tad cerēju, ka pakā būtu arī augļi, taču to nebija, bet nu nekas,” stāsta aizkraukliete.

Kristīnes Strautnieces dēls mācās Aizkraukles novada vidusskolas 8. klasē un pārtikas pakas saņem kopš rudens. “Ievēroju, ka pārtikas pakas saturs kļuvis nedaudz mazāks, toties plašāks. Klāt nākuši gaļas produkti — sardeles un gaļas konservi. Kvalitātes ziņā pārtikas pakas nav mainījušās, kļuvušas daudzveidīgākas. Viss nepieciešamais pusdienu pagatavošanai ir — makaroni, rīsi, olas. Ņemot vērā, ka ir ziema, Latvijā sezonālu augļu nav. Man patīk, ka ir āboli un kūku milti, no kā var sacept ābolu kūku. Esmu ļoti apmierināta ar pārtikas paku saturu, produktus var sakombinēt, pievienot klāt kaut ko, kas ir mājās, un pagatavot gardu maltīti. Nevaru ne par ko sūdzēties,” stāsta Kristīne.

Jaunjelgavas novadā pārtikas pakas izsniedz divas reizes mēnesī. Pēdējo paku saturā galvenokārt ir dārzeņi — burkāni, kartupeļi, vārītas bietes, Ķīnas kāposts, kā arī gaļas konservi, sviests, piens, olas. Produkti periodiski tiek mainīti, ja vienā reizē ir rīsi un eļļa, tad nākamajā būs griķi un sviests, un tamlīdzīgi.

Svarīgi atcerēties, ka pārtikas pakas saturs paredzēts bērna pusdienu aizvietošanai, nevis trīsreizējai ēdināšanai visai ģimenei.