Staburags.lv ARHĪVS

Papildus pētīs ar naftas produktiem piesārņoto teritoriju

GUNA MIKASENOKA

2021. gada 2. februāris 00:00

1
Papildus pētīs ar naftas produktiem piesārņoto teritoriju

Aizkraukles novada dome nolēma iesniegt projekta pieteikumu Latvijas vides aizsardzības fonda finansējuma saņemšanai papildizpētes veikšanai Aizkrauklē, Dzelzceļa ielā 10, kādreizējās dzelzsbetona rūpnīcas teritorijā, kas vēsturiski piesārņota ar naftas produktiem.  


Agrāk strīdējās, tagad sadarbojas


Plānots, ka papildizpētes projektu varētu sākt īstenot šī gada maijā un pabeigt 2022. gada februārī. Iespējamās izmaksas ir ap 140 000, tajā skaitā šogad — 110 000 eiro, bet nākamgad — 30 000 eiro. Pašvaldības līdzfinansējums papildizpētes projektam šogad paredzēts 20 000 eiro apmērā — šāda summa ieplānota no dabas resursu nodokļa naudas. Projekta pieteikums jāiesniedz līdz 10. februārim. Papildizpēti iecerēts veikt ne tikai pašvaldības, bet arī “Latvenergo” teritorijā. Tā gan būs tikai izpēte, bet reālie sanācijas darbi tiks plānoti pēc izpētes rezultātu iegūšanas. Novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums un viņa vietnieks Einārs Zēbergs uzsver, ka šāds lēmums tapis ilgā laikā, sadarbojoties pašvaldībai, uzņēmumam “Latvenergo” un Valsts vides dienestam. Tā ģenerāldirektore Elita BaklāneAnsberga 2019. gadā bija ieradusies reģionālajā vizītē Aizkrauklē, lai meklētu risinājumu pie spēkstacijas esošās teritorijas sanācijai — dzelzsbetona rūpnīcas darbības laikā tā tika piesārņota ar naftas produktiem un kā piesārņota vieta iekļauta Piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu reģistrā. Uzskatot, ka Valsts vides dienests ir atbildīgs par šādu vēsturiski izveidojušos piesārņojumu likvidēšanas darbu organizāciju, viņa turēja solījumu aktīvi rīkoties, lai piesārņojums neradītu tālākejošas sekas Daugavai, Latvijas dabai — tika izveidota darba grupa, kurā darbojas Valsts vides dienesta, Aizkraukles novada pašvaldības un “Latvenergo” pārstāvji. Darba grupa veiksmīgi koordinē šīs situācijas risināšanu. “Agrāk uzskatījām, ka esam tikai mantinieki un par piesārņotās teritorijas sanāciju ir atbildīga Ekonomikas ministrija. Tagad strīdēšanos par to esam atmetuši un sadarbojoties virzāmies uz priekšu,” saka Leons Līdums. Aizkraukles novada pašvaldība un “Latvenergo” šī gada janvārī noslēdza sadarbības līgumu turpmākai darbībai piesārņojuma papildizpētei, ierobežošanai un teritorijas sanācijai.


Pamazām plūst Daugavas virzienā 

Atgādināsim, ka dzelzsbetona izstrādājumu rūpnīca ap 200 metru attālumā no Daugavas darbojās no pagājušā gadsimta 50. — 60. gadiem līdz 1994. gadam. Teritorijā 23 300 m2 platībā atradās pazemes un virszemes naftas produktu tvertnes, estakāde, kurtuve, un uzņēmuma likvidācijas laikā grunts tika intensīvi piesārņota ar naftas produktiem. 1999. gadā pēc Aizkraukles pilsētas domes pasūtījuma SIA “VentEko” veica vēsturiski piesārņotās vietas izpēti, konstatējot, ka kopumā teritorijā atrodas 258,41 tonna naftas produktu, tajā skaitā ne tikai aluviālajos nogulumos un dolomītos — peldošā slāņa naftas produktu apjoms ir 76,5 tonnas, un tas pārvietojas Daugavas upes virzienā. 2017. gadā HES teritorijā divu urbumu rajonā tika konstatēta naftas produktu klātbūtne, radot pieņēmumu, ka drenāžas ejā ir nonācis vēsturiskais piesārņojums. Pašvaldība pēc tam saņēma Valsts vides dienesta Madonas reģionālās vides pārvaldes vēstuli par papildizpētes nepieciešamību sanācijas darbu veikšanai ar naftas produktiem piesārņotajā teritorijā. Tajā bija rosināts piesaistīt gan pašvaldības, gan valsts finansējumu. 2019. gadā SIA “Reģionālie projekti” pēc Aizkraukles novada pašvaldības pasūtījuma izstrādāja darba uzdevumu vēsturiski piesārņotās teritorijas papildizpētei, nosakot papildizpētē veicamo darbu mērķi, apjomu, metodes un iegūstamos rezultātus. Savukārt 2020. gada rudenī, pārbaudot Pļaviņu HES drenāžas ejas, tika konstatēts, ka naftas produktu piesārņojums turpina izplatību, radot ekoloģiskus draudus, kā arī draudus HES hidrobūvju drošībai. ◆