Staburags.lv ARHĪVS

Latvijas mediķi kā pirmie saņem vakcināciju pret Covid-19

Leta

2020. gada 28. decembris 16:29

101
Latvijas mediķi kā pirmie saņem vakcināciju pret Covid-19

Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā vakcīnu pret Covid-19 28.decembra rītā saņēmuši pirmie mediķi, bet dienas gaitā viņiem pievienojies arī citu ārstniecības iestāžu personāls.

Kā aģentūrai LETA apliecināja Stradiņa slimnīcas pārstāve Janita Veinberga, slimnīcā pirmā vakcīna ievadīta plkst.8.02. Slimnīcas pārstāve norādīja, ka trīs dienās - no šodienas līdz trešdienai - ārstniecības iestādē ir plānots pret Covid-19 vakcinēt 1055 cilvēkus. Aptaujas veidā noskaidrota slimnīcā strādājošo vēlme saņemt vakcīnu vai pagaidām atturēties. 70% no aptaujātajiem darbiniekiem norādījuši, ka vēlas saņemt vakcīnu. Aptaujā piedalījās nedaudz vairāk nekā 2000 darbinieku. Tiem slimnīcas darbiniekiem, kuri šobrīd vakcinēties nevēlas, visbiežāk minētie iemesli ir esošais veselības stāvoklis vai nogaidoša attieksme, kas nozīmē, ka vakcinēto darbinieku skaits potenciāli pieaugs.


Viens no pirmajiem vakcīnu saņēmušajiem slimnīcas mediķiem Jānis Vētra mikroblogošanas vietnē "Twitter" raksta, ka pandēmija no mums šogad ir daudz ko paņēmusi, un gluži neticami, ka vēl 2020.gadā varam sākt mērķētu prettriecienu. 
Arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā pirmdien sākta veselības aprūpes darbinieku vakcinēšana pret Covid-19, kā vienai no pirmajām poti saņemot stacionāra "Gaiļezers" Bīstamo infekciju nodaļas vadītājai Montai Madelānei. Viņa medijiem uzsvēra, ka bailes no šīs vakcinācijai viņai nebija, akcentējot, ka vakcinēšanās infektologiem nav nekas neparasts. Mediķe sacīja, ka brīdī, kad vakcinēti būs visi nodaļas darbinieki, varēs justies krietni drošāk, gan strādājot ar pacientiem, gan esot mājās ar saviem tuviniekiem.
Tikmēr Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis žurnālistiem pauda, ka vakcīna pret Covid-19 ir kā gaismas stars tuneļa galā. Viņš stāstīja, ka šobrīd, veicot ātrās aptaujas, vakcīnas saņemšanai ir piekrituši apmēram 1500 darbinieku. 
Viņš sacīja, pirmdien vakcinācija tiek sākta piesardzīgi, vērojot, vai pirmās stundas "viss ir kārtībā un nenotiek nekas neparedzēts", attiecīgi nākošajās dienām plānojot strauji audzēt vakcinēšanas kapacitāti. Viņš domā, ka nedēļas vai pusotras laikā visus šos 1500 cilvēkus izdosies savakcinēt.


Slimnīca patlaban saņēmusi vairāk nekā 4000 vakcīnas devas un iestādei ir atbilstošas saldētavas, kur tās uzglabāt, skaidroja ārstniecības iestādes pārstāvji.


Austrumu slimnīcas Ambulatorās daļas vadītāja Sarmīte Dzene savukārt piebilda, ka saraksts ar veselības aprūpes darbiniekiem, kas izrādījuši vēlmi vakcinēties, arvien papildinās. "Tā kā tas apjoms tikai aug," viņa stāstīja.


Pēc viņas teiktā, slimnīcai ir piegādātas 2400 darbiniekiem paredzētas vakcīnas, bet paralēli vēl tiks vakcinēti kolēģi no Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta. Vakcinācija notiek pēc iepriekš sagatavota saraksta, par ko kolēģi ir informēti.
Sajūtas, sākot vakcināciju, viņa raksturoja kā satraucošas un priecīgas. Viņa minēja, ka valda arī zināma neziņa - tīri cilvēcīgi. Mediķe gan uzsvēra, ka visu Ziemassvētku laiku darbinieki tikuši apmācīti un sagatavoti vakcinēšanas procesam, lai "viss noritētu gludi", par ko ir prieks.


Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī, sākot vakcināciju pret Covid-19, tai pieteikušies 137 jeb viena trešā daļa darbinieku, aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Linda Rudzroga. Lai nodrošinātu nepārtrauktu veselības aprūpes darbu, pirmā grupa, kurai tiek sniegta iespēja vakcinēties, ir mediķi, kuriem ir ciešākais kontakts ar Covid-19 pacientiem, tai skaitā Infekciju slimību nodaļas, Intensīvās terapijas nodaļas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības darbinieki.


Rudzroga norādīja, ka Ventspils slimnīcā vakcinācijai, aizpildot anketu, pieteikušies 137 darbinieki. Ņemot vērā specifiskos vakcīnas uzglabāšanas nosacījumus, kā arī, lai neveidotos rindas, vakcinācija tiks veikta pēc iepriekš sagatavota saraksta, katram darbiniekam nosakot konkrētu vakcinācijas laiku. Dienā tiks vakcinēti vidēji 35 darbinieki.


Tāpat slimnīca norāda, ka sekos līdzi personāla pašsajūtai pēc vakcīnas saņemšanas.


Rudzroga skaidroja, ka vakcinācija ir nozīmīga, jo palīdz novērst slimības izplatīšanos sabiedrībā. Ja liela daļa iedzīvotāju ir vakcinēti, infekcijas slimība nevar tik viegli izplatīties. To dēvē par kolektīvo imunitāti. Vakcinācija var novērst slimību vai ievērojami samazināt jaunu inficēšanās gadījumu skaitu, ar speciālistu paustajām atziņām dalījās slimnīcas pārstāve.


Kā ziņots, pirmdien desmit Latvijas slimnīcās izveidotos vakcinācijas kabinetos sākta brīvprātīga ārstniecības personu vakcinēšana pret Covid-19.
Pirmās farmācijas uzņēmuma "Pfizer" un "BioNTech" ražotās vakcīnas "Comirnaty" Latvijā tika nogādātas 26.decembra. Tās jāuzglabā ļoti zemā temperatūrā - vismaz -75 grādi pēc Celsija skalas. Šādas dziļās saldēšanas iekārtas ir Valsts asinsdonoru centram, kur arī tiek glabātas sasaldētās vakcīnas. Pēc atkausēšanas vakcīnas līdz piecām dienām jeb to plānotajam izlietošanas laikam var uzglabāt +2 līdz +8 grādos pēc Celsija skalas, iepriekš informēja Veselības ministrijā.


Pirmajā piegādē Latvija ir saņēmusi 9750 "Pfizer" un "BioNTech" ražoto vakcīnu "Comirnaty" devas, kuras tiks nodrošinātas kopumā 4875 veselības aprūpes darbiniekiem, jo viena cilvēka vakcinēšanai nepieciešamas divas devas.


Nākamās vakcīnu piegādes plānotas pēc nedēļas - ap 4.janvāri vai 5.janvāri, kad Latvija saņems līdzīgu apjomu devu. Tāpat janvāra beigās ražotāji plāno "Moderna" un "AstraZeneca" izstrādāto vakcīnu piegādes, ja pirms tam pozitīvi noslēgsies šo zāļu reģistrācija.